C

PICKIT2 klon arızası

Başlatan cevat, 13 Mayıs 2013, 00:26:47

cevat

Erol hocam merhaba,

2 tane pickit2 klon programlayıcı hazırladım.

Devrelerin genel bir arızası var. Pickit2 programı açılırken zif soket üzerindeki denetleyiciyi tanıyor, eskiden bellekteki kayıtlı program varsa, onu da okuyor... entegreye,  yeni bilgi yazılamıyor. ERASE komutu da çalışıyor. Silme işlemleri  gerçekleşiyor.
Denetleyicilerin hangisini programlamak istersem,  VERIFY durumunda " Error: programming failed at program memory address 0x00000 "
hatası veriyor. Denetleyici üzerine bilgi yazılamıyor. 2 devrenin ikisi de aynı hatayı veriyor... Sorun nereden kaynaklanmış olabilir.
Sorunu 2 gündür uğraşıyorum, gideremedim, malzeme arızası değil, soğuk lehim durumu da yok. ( tüm lehimleri yeniledim )Şemada gösterilen 1N 4148 'i de değiştirdim, yerine schottky BAT85 kullandım.
Pickit2 şema+pcb+hex dosyaları http://dl.dropbox.com/u/31699276/ARCHIVOS%20BLOG%20PALMA/pickit2_clone.zip

Sorunun giderilmesi yönünde, bir öneriniz  olabilir mi? veya önerebileceğiniz ZIF soketli+ ICSP bağlantılı, 3V3- 5V seçenekli, pickit2 klon devresi var mı?
Erol hocam şöyle sorunsuz çalışan bir devre bulamadım. Bana mı denk gelmiyor, nedir anlamadım. 3-5 tane değişik, değişik programlayıcılar hazırladım; sıkıntıları bitmiyor.
Önerilerinizi bekliyorum,

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

ete

Zamanında tam fonksiyonlu olan bir klon da ben yapmak istemiştim. Ancak başarılı olamadım. Voltaj kalibrasyonunda sınıfta kaldı yaptığım alet. Sonra voltaj ayarlı olmayanı yapıp çalıştırdım. Bu günlerde yeni bir tane yapacağım zif soketsiz. Hafta sonuna kadar bitirim sanırım.
Bu devrelerde öneri sorunu çözmez. Çok kritik devreler. Bazen her şey usulüne ıygun olmasına rağmen çalışmayabiliyor. Senin sorunun sanki programlama voltajının üretilmenesi gibi gözüküyor. Devrede üst üste iki bobin görüyorum. Bu şekildeki bağlantı sorun çıkartabilir   Yinede programlama volajını ölçmeye çalış. İşlemci mclr bacağına verilir bu voltaj ve 13v dolayında olması gerekir.
Ete

F®T

Bobini normal telli kullan.bu tiplerde sorun olabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cevat

Yanıt için teşekkürler,

Arkadaşlar bu devrede garip bir durum var. Son kontrollerimden sonra devre çalışmaya başladı. Ancak 28 bacaklı 18F2550 'yi tanıyor, denetleyicinin belleğinde kayıtlı bulunan dataları okuyamıyor. Aynı zif sokete 40 bacaklı 16F877A takıyorum program kayıt ve silme işlemi gerçekleşiyor.
Şöyle ki...18F2550 için  Okuma ve yazma sırasında 1 no VPP' 12v görülüyor. PGD ( data ) 2v. - PGC ( clock ) 1.25v görülüyor.
Bir denetleyicinin programlanabilmesi için VPP-VDD-VSS-PCD-PGC şartlarının sağlanması gerekli, bunlar sağlanmış olduğu halde bir tek 18F2550  denetleyiciyi programlayamıyor.

ZIF sokete başka bir 28 bacak 16F876 denetleyici taktım. Okuma,silme ve kayıt işlemi gerçekleşiyor.
Aklıma acaba 18F2550  programlanabilmesi için 3V3 'e mi ihtiyaç duyuyor diye düşünürken ( devre kırpılmış pickit2 sürümü, malum  5v. luk )  Datasheet te yazan 2v ile 5v. aralığı çalışabilme özelliği varmış. Bu seçenekte rafa kalktı...
Sonuç olarak erol hocam;
18F2550 harici diğer denetleyiciler programlanabiliyor.
18F2550 nin programlanamasının nedeni ne olabilir ki...
Datasheethttp://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/39632b.pdf

ete

Bazı
İşlemciler diğerlerinden daha fazla programlama voltajı ve akımı isterler. Sendeki durumda bu. 12v düşük bir programlamamvoltajı en azından 13v olmalıdır. İdeali 13,3V dur. Muhtemelen sendeki akım yetmezliğinden  12 v olarak gözüküyordur. Bobin yetmiyor gibi gözüküyor.
Ete

pwm.c

bobinin 680uH olması gerekiyor. senin devredekiler 100uH ye benziyor.
ayrıca jumperleri doğru ayarladığına eminmisin?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cevat

Devrenin ilk yapıldığı zamanki resim... 680 uH elimde olmadığından, 1000 uH paralel kullanmıştım.

Daha sonra 680 uH lik bobin direnç taktım. Devrede jumper ayarları doğru...
28-40 pin ayarda duruyor. Sıkıntı... Aynı jumper ayarında28 pinde 16F876 'nın 40 pinde 16F877A ' nın programlanabiliyor olması. 18F2550 programlanamıyor. Akıla Pic  'in bozuk olma ihimalini getiriyor. Aynı pici başka programlayıcı da programlayabiliyorum. Hazırladığım devre 18F2550 'ye seçici davranıyor.
Erol hoca bobin direncinçten şüpheleniyor. Bir sürü 680 uH bobin direnç içinden ölçerek, en yakın 690 uH kullandım.( malum noname çin malları) VPP voltajı 12.04v. okunuyor.
Bobin tip bulabilirsem  bunu kullanmak istyorum.

Devre şu an itibariyle 18F2550 hariç, güncel  denetleyicileri programlayabiliyor.

ete

Bir deneme daha yapabilirsin. 16F628 veya 16F628A kullanarak bir program yaz basit bir şey . Bir ledi yaksın söndürsün.
Bu programı önce kod koruma olmadan pic'e yaz. sonra sil yeniden yaz.
Daha sonra kod korumasını aktif et. Pic'i programla ve sonra pic'i silmeye çalış bakalım silebilecekmi.
Silemiyor ise kesin voltaj ve akım yetmiyor demektir.

Ete

cevat

Sayın hocam 16F628A veya 8 bacak 12F675 programlanabiliyor. defalarca sil- kaydet uyguladım. Burada sıkıntı yok.
Aklıma Baskı devrenin çiziminde  hata olabileceği geliyor.
Bir denetleyicinin programlanabilmesi için VPP-VDD-VSS-PCD-PGC şartlarının sağlanması gerekli, bunlar sağlanmış olduğu halde bir tek 18F2550  denetleyiciyi programlayamıyorsa ZIF soketten 28 bacağın herhangi birine kaçak var gibi geliyor.
Buraları kontrollerini edeceğim.

cevat

Şimdi 16F628A ya code protect ve data protect korumaları açıp ALL protect haline getirip kaydettim, sildim yine kaydettim. korumanın birini kaldırıp kaydettim , sildim, diğer korumayı da kaldırıp kaydettim yine sildim. Devre  bu aşamaları başarıyla geçiyor.

Devre kaliteli devre de, 18F2550  engelini de aşırta bilirsek iyi olacak,
Aslında hocam baskılı devrenin çizimi de güzel bir tane köprü yok.

pwm.c

PIC18F2550 nin 14. bacağından 3v VUSB çıkışı alınıyor. burası VDD ile çakışıyor olabilir. entegreyi ICSP ile programlamayı dene bakalım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cevat

MCU üzerinde VUSB çıkışında 14 nolu ayak 3.25 v gözlemleniyor.

cevat

Erol hocam,

Araştırdığım, Datasheetlerde  18F2550 nin programlama geriliminin  min 9v.-  max 13.25v. aralığında olması gerekiyormuş.
Hazırladığım klon devrede  gerilim 12.04v olarak üretiliyor,  burada da sorun yok gibi görünüyor.

Ben yine de bobini bu tiple değiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü direnç tip bobinler 75mA akım verebilirken, radial tip bobinler 250mA-900mA arası akım verebiliyorlar. 18F2550 için, yeterli miktarda akım sağlanamazsa; bu sorun ortaya çıkıyor olabilir.
Yeni tip bobinle belki sorun giderilebilir...

ete

Sorunun yetersiz akım olabileceğini bende düşünüyprum. En iyisi güçlü bir bobin ile denemek.
Biraz araştırırsan o resimdeki bobin piyasada mevcut bulursun. Yada yeşil renkli biraz daha küçük bobinlerde mevcut.
Onlarda bu iş için uygun. Ama direnç tipi olanlar pek değil diye düşünüyorum.

Ete

cevat

Sağolun hocam, yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu arada konuyu takip eden arkadaşlar için, hazırladığım PICKIT2 klon devrenin üçüncü versiyonu çıkmış,
Devreye 3V3 - 5v. seçeneği, ICSP , swich, eklentileri  ilave edilmiş,
Full klon devreden eksiği; memory kısmı kalmış, oda pek gerekli değil zaten...
Bu devreden de hazırlamak istiyorum.

Devre ile ilgilenen arkadaşlar
Site ve dosyalar için : http://micro-proyects.blogspot.com/2012/09/pickit-clone-2-v30_22.html adresini ziyaret edebilirler.