16f88 ile proton kullanarak RB0 kesme oluşturma konusunda yardım

Başlatan gogoce, 20 Ağustos 2014, 11:15:57

ete

Lamba hafif kızarık oluyor ise iki sebebi olabilir. Birincisi Sıfır noktası yakalama devren çok iyi olmayabilir ikincisi verdiğimiz 8500us lik süre az geliyordur. Süreyi biraz daha uzatmak gerekebilir. Burada amaç maksimum süreyi verdikten sonra yaklaşık olarak bir sonraki sıfır geçiş noktasına mümkün olan en yakın yerde olmamız gerekir. Şayet 8500us lik süre daha önce bitiyor ve bizde triacı ateşleyip çıkınca biraz da olsa ateşlenmiş triacın aktif olarak kalma durumu var ise lamba kızarık kalacaktır.
Bu durumda ilk denenecek şey süreyi önce 8600us olarak kullanmak olabilir. Sonra kurtarıyor ise 8700us hatta 8800us bile denenebilir.
Prensip şudur, MaxSüre/1024*256.
8600 us için hesabı ben yapayım gerisini sen dene. 8600/1024*256=2150 bu değeri programda sabit arpan olarak kullan ve yeniden min dim sonucuna bak bakalım lamba kızarık kalacakmı.
Burada bir noktayı daha aydınlatayım. Şayet gereğinden fazla gecikme kullanırsan bir sonraki sıfır geçiş noktasına atlarsın ve hemen başlarda triacı tetikleyeceğin için lambada maksimum yada maksimumuma yakın bir parlaklık da görebilirsinki buda süreyi çok fazla verdiğini gösterir.
Gördüğün gübü bu sonuçların hepsi bir mantığa dayanmaktadır.
Aslında bir skop olsa sonucu çok daha kolay görebilir tetik sinyalinin nerelere denk geldiğini görebilirsin.
Yoksa yukarıdaki denemeleri yapman gerekecek.
Sonucu bekliyorum.

Ete

gogoce

Tamam hocam deneyecegim peki volt degerini olcme konusunda nerde hata yapiyor olabilirim
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

ete

İkinci bir pic ile voltajı ölçmeye çalışıyorsun ama nasıl bir devre düzenledin bilemiyorum. Genel prensip AC voltajı al, voltaj yüksek ise gerilimi böl, diyot ile doğrult ve kondansatör bağlayarak filtre et ve 0-5V aralığına getir. Sonra adc girişine ver şeklindedir. Bu sıralamaya uyuyor isen okuduğun voltaj doğrudur. Ancak dediğim gibi devrede bulunan özellikle endüktiv yükler voltajın farklı okunmasına sebep olabilirler.

Ete

gogoce

Sanirim devredeki trafodan kaynaklaniyor hocamndirekt koprudiyot ve buyuk direncler ile deneyeyim

ete

Simulasyonda bakınca 8800us lik sürenin tam denk geldiğini görebiliyorum.
Bunun için sabit çarpan değeri 2200 olarak alınması gerekiyor.
Dene istersen.

Ete

gogoce

gogoce

hocam 2200 ile yaptığımda min çıkışta 19v tan 10v düşüş oldu . Max da iken lambada 202v var

aslında bu benim için problem değil hocam . Yardımlarınız için teşekkürler

Daha hasas bir dimlemede dediklerinizi uygulayacağım  . Kesmeden önceki ana programda başka komutlar da ekledim sanırım onların da komut gecikmeleri oluyor . Ve 16f88 i header ile dışarıda çalıştırıyorum kristalde de sorun çıkıyor bazen programı o da etkiliyor . Şimdi Dahili 8mhz osilatör ile 16f88 i deneme yoluna gideceğim

gogoce

Hocam emeğiniz için teşekkür ederim . Projemi istediğim gibi sonuçlandırdım . Geç cevap için özür dilerim . Sürekli şehir dışı iş seyahatlerim oluyor anca cevap verebildim . Tekrar teşekkürler

gogoce

Tekrar Merhaba,
Yeni konu açmak istemedim . Bu dimleme işinde takıldım . Daha doğrusu dimlemede tam 220v verdiremedim

Optoya pic ile sürekli 5v veriyorum . Triyaka bağlı yükte 192v görüyorum. Evde şebeke 222-225v civarında geziyor . bu 32-35v kayıp nerde oluyor acaba?

yardımlarınız bekliyorum

saygılar

ete

Triac ın geç ateşlenmesinden kaynaklanıyordur.
Kesme içinde triac=1 yaz kesme bayrağını sıfırla ve kesmeden çık. Başka komut olmasın.
Sonra bak bakalım kaç volt okuyacaksın.
Ete

F®T

max çıkış istediğin zaman sıfırı algıladığın anda ateşleme yapman lazım bunun içinde ete hocamın dediği gibi ilk iş işlemcide bu şartta ateşleme yi en hızlı bir şekilde yapman diğer faktörde senin sıfır algılama devrenin kalitesi.sıfırı belli bir seviyeden sonra algılarsan o seviyeden sonra ateşeleme yaparsın oda voltajın düşük olmasına sebep olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

ete hocam ve ferit abi işlemcide kesmeyi kapattım

tanımlamalardan sonra sadece tek komut var oda triyak=1

zerocross devre dışı

moc3021 den mi kaynaklanıyor anlamadım

snubberleri iptal ettim

gate sadece dirençle sinyal gönderiyorum

neden bu sonuç oluyor anlamadım

F®T

şöyle yap moc sürme ayağını direnç (direnç kaç ohm)üzerinden direk 5 volta bağla.bi bak.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce