Miliohm degerinde direnc olcmek

Başlatan Elektronikprojem, 02 Mart 2016, 19:13:21

Elektronikprojem

Herkese iyi akşamlar.
Elinde miliohm değerinde direnç ölçmek için gerekli devre veya dokuman olan varmı biraz araştırdım ama Türkçe dokumanlar yüzeysel bahsediyor thomson köprüsünden bahsediliyor. Bir Japon sitesinden 16f88 ile yapılmış bir devre buldum ama galiba pek beceremedim bütün herşeyi aynı değerde ölçüyor. Bu konuda yardım edebilecek birisi varmı elinde sağlam bir devre veya doküman olan birisi varmi

F®T

Mili ohm değerinde dirençi ölçmek için en güzel direnç uçlarına gerilim vericeksin ve devreden geçen akımı ölçücen daha sonrası ohm kanunu ile direnci bulucaksın.R=E/I
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Elektronikprojem

Sayın F.T bunu ohm kanunu bilen bi insan çözebilir ama atıyorum üretimde çalışan bi eleman bilemez.Mesela resime eklediğim anahtar on konumundayken terminaller arasında bir direnç oluşuyor ve bu direnç değerinin standartlara göre 10mohm u geçmemesi gerekiyor. Çalıştığım firmada bunun bir cihazı var ölçüm yapılıyor ama ben bir cihaz almaktansa kendim yapıp biraz tecrübe edinmek istiyorum ve belki ilerleyen asamalarda kendi kontrolümde olan bir devreyi otomasyon haline getirebilirim. Bu konuda elimde bir bilgi olan paylasirsa sevinirim.

F®T

Ben olsam öyle ölçerdim.Hatta akım geçmiyorsa akım geçene kadar gerilimi arttırıp akım geçen noktada geçen akımı ve uygulanan gerilimi ohm kanununda uygulayıp kontak temas direncini bulurdum.

http://microcontrollerslab.com/digital-ohmmeter-circuit-pic/
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

onurinci

sanıyorum aynı japon proje'sinden bahsediyoruz LM317 sabit akım ve 16F88 ,eğer o ise 5 yıldır mükemmel kullanıyorum 1 miliohm hassasiyetinde maximum 2 ohm ölçüyor..

Elektronikprojem

Bunu çalıştıran bir Türk buldum sonunda. Ben ölçüm yapıyorum ama ekranimda hiç bir sonuç bulamıyorum neyi ölcsem 3 miliohm çıkıyor sıfırlama yapamıyorum bana yardımcı olabilir misiniz . Normalde problar boşta iken sonsuz değer olacağından ekranda error yazması gerekmiyor mu bende ya 0 değeri var yada farklı bir değer

onurinci

evet aynı devre çok sağlıklı çalışıyor ,amma adamın dediği opamp'ı kullanmak şart,yerine bi sürü opamp denedim olmadı..2 kademe var 0......2 miliohm  diğeri 0....2 ohm' kadar.. direnç ölçeceğin kablolar 1mm kesitli olacak ikisini bir birine değdirip sıfırla anahtarına basman kafi ,zaten hata olursa ekranda error yazısı ile seni uyarıyor.

Elektronikprojem

Yani kablosunu büyüklüğü önemli öyle mi bende ufak timsah ağızlı prob kullandım LMC662 nin smd olanını bulabildik onu kullandım sıfırlama dediğiniz ölçüm problarinin önündeki buton mu

Elektronikprojem

Bir de programı kendine göre modifiye ettin mi yoksa aynı şekilde yukledin mi

onurinci

evet kendi programıda çalışıyor,ama ben az yer kaplasın diye 2x8 LCD ye çevirdim,o gereksiz mikro volt yazılarını ekrana çıkmayacak şekilde kapattım ,arkadaşımda MikroC lisanslı derleyici vardı onda hallediverdim,yazar ile çok görüşmem vardır çok iyi bir insandır tsunami felaketinde kaybettik,ailesi sayfasını devam ettiriyor yani açık tutuyor..

Elektronikprojem

Sayfasında gerçekten çok yararlı bilgiler mevcut hepsi çok profesyonel peki çok sağolun yarın denemelerimi yapacağım bir sorun olursa size ulasabilirmiyim

onurinci

buradan tabiiki hem herkez faydalanır, lm317 nin giriş ve çıkış ayaklarını ve proplara giden yolları hem kalın hemde en kısadan tasarlaman gerekiyor,ben çin malı delikliye pertinax'a yaptım bu yolları ayrıca dışını soyduğum .75 kabloyu yolların üzerine yatırarak leğimledim,elimde 1miliohm 10miliohm,ve 100 miliohm Yaego marka ultra presizyon  % 0.1 tolerans 10 ppm direç'ler mevcut devre ısıl kararlılığa oturması 3 dakika sürebiliyor sonra bu kaibrasyon dirençlerinin sonuçlarını tam olarak verebiliyor,bu ampermetre'lerde kullanılan  konstantan yada manganin dirençleri uygun değerde kesebilmek için yapmıştım kutulamadım bile bağırsak şeklinde çalışır durur,LCR metreler ise 100hz 1000hz 10000hz saf sinüs dalga ile ölçtükleri için ısıl karmaşıklık sink source akımı derdide yok,bende bekliyorum hocalarım bir LCR'metre yapsınlar diye..

ete

Devreye bende baktım. Matıklı ve güzel bir devre daha öncede bir başka benzerini görmüştüm.
Şemaya bakarsanız kritik bir nokta var oda SW1 anahtarı. Bu anahtar bence iki sıralı iki konumlu bir anahtar olmalı.
Bir sıra LMC662 de kazanç seçiyor. Bir konumda 10 diğer konumda 100 olarak kazancı değiştiriyor. Diğer sıra ise seçtiğin kazancı Pic e bildirebilmen için Pic üzerinde çalışıyorki oda PORTA.4 pinine bağlanmış. Burada SW1 boşta kalınca pulluptan dolyaı PortA.4 pinine HIGH veriliyor. Anahtar kapatılırsa aynı pine LOW veriliyor. Anlamı HIGH iken muhtemelen 100 kazanç LOW iken 10 kazanç seçildiğini anlıyor işlemci. Ona göre de ölçüm sonucunu ve ekrana yazılacakları belirliyor. Bu hususu programdan da anlayabiliyoruz. Oradaki kazanç değerleri 11 ve 101 olarak alınmış.

if (SW2 == 1) {
ad = ((ad * 2.44140625) / 101.0) * 1000;
} else {
ad = ((ad * 2.44140625) / 11.0) * 1000;

MCLR pinine bağlı olan SW2 butonu ise sanırım sıfırlama butonu olsa gerek ama aynı isimli butyondan birde LMC662 üzerinde mevcut. İki sıralı buton olmayacağına göre bu ayrı butonmudur bilemiyorum.
Onur burayı açıklarsan sevinirim. Yapıp çalıştırdığına göre buraları aşmış olmalısın. Bana göre MCLR pinindeki SW2 reset butonu LMC662 deki ise sıfırlama butonu olsa gerek. Programda SW numaraları ters olmuş sanırım. Programın başında;
SW1=PORTA.5
SW2=PORTA.4
şeklinde tanımlama yapılmış. Bu durumda şemada SW1 olarak görülen programda SW2 olarak çalışıyor.
Bu durumda PORTA.5 bağlı olan SW1 offset ayarını yapan yani sıfır ayarını yapan buton oluyor.

Ete

Elektronikprojem

Sabahtan beridir devre ile meşgul oluyorum LC662 üzerindeki butonu tam anlayamadım ama mclr pinine bağlı olan buton sıfırlama butonu