Otomatik kümes kapısı açma sistemi

Başlatan gevv, 30 Haziran 2016, 16:00:47

gevv

Merhaba,

Sağ olsun ETE hocamın katkıları ile kümes sorunumu çözdüm sabahları erken saatde kümes kapısını açmak bazen çok zor oluyor.

Sistem basit sayılır fakat ilk tecrübe olduğu için zorlandım birazda malzeme sıkıntısı oldu + paslanmışım :)  proje baya geç bitti...

Zamanlayıcı devre olabildiğince basit saat, tarih, vb.  ayarları picbasic yazılımı üzerinden yapılıp pic12f675 entegresine yükleniyor  sürekli değişiklik yapmayacağım için en basit şekilde olsun istedim 

en çok uğraştığım kısım kümes kapısını açacak mekanizma oldu ilk olarak elektrikli sürgülü kilit düşündüm sonrasında elimde ki çıkma dc motorla yaparım dedim  sonunda en uygun olanı; oto merkezi kilit motorunu kullandım

picproje forumlarında @argeman  önermişti ama diğer sistemler daha uygun görünüyordu halbuki dış mekan için oto kilit motoru daha uygun su geçirmiyor,  press kalıp çok ucuz (10tl)

resimlerde göründüğü gibi motoru sürgünün karşısına monte ettim sürgünün arkasını zımpralayıp 100w havya ile tel lehimledim motora taktım  motor plastik pres kutuda ama yinede içime sinmeyen bölümlere silikon sıktım ne olur ne olmaz hesabı.. :)

Aküyü çatı işlerinden artan cam yünü ile sardım soğuktan, sıcaktan ne kadar az etkilenirse o kadar iyi

son olarak PCB hazırlarken aklıma gelen akü voltaj gösterge devresini ekledim  devre üzerinde ki 100k trimpot ile akü voltajı 10.7v civarına geldiğinde led yanacak şekilde ayarladım

ETE hocama tekrar teşekkür ederim sağ olsun yazılımı, devreyi hazırladı pcbyi çizip ilk denemede sorunsuz çalıştırdım

Dosyalar ektedir

alternatif link: http://www.mediafire.com/download/87w501pl652j6vs/kumes.rar

argeman

Sizin gibi bana çok katkıları olan profesyonel birine öneride bulunduysam ne mutlu,güle güle kullanın çok güzel olmuş.(argeman)

onurinci

Gevv dostum, saat' i ayarlamak için neler yaptığını kısaca özetlersen daha faydalı olur,örnek Aduino'larda kiti PC'ye bağlayıp saati senkronize ediyor,basic dosyasındaki talimatları izledim,ama tam olarak emin olamadım,biraz pratik bilgi gerek...

gevv

iyi dilekleriniz için teşekkürler @argeman hocam

@onurinci  satır 52  57 arası güncel saat tarih  bilgileri  yazılacak entegre programlanıp karta takılma süresi vb. uzun sürecekse DAK yani dakika bölümünü ona göre belirlemek gerekli 

saat=20
DAK=33
SN=0
AY=6
AYGun=11    'AYIN KAÇI İSE BURAYA YAZILACAK
YIL=16      'YIL 2016 NIN YALNIZCA 16 SI YAZILACAK

denemeler de tekrar ayar yapma bölümünü kullanmadım  bunun yerine pili çıkarttım
Alıntı Yap'Yeniden saat ayarı yapmak istersen Aşağıdaki satırları aktif et

satır 74 .... 76 arası

ACSAAT=20
ACDAK=35
ACSURE=6000 'ms CİNSİNDEN VERİLECEK  (5000ms=5 SN DİR )

rölenin çalışma zamanı ve ne kadar süre çekili kalacağının ayarlandığı bölüm   merkezi kilit motoru için 250ms kullanıldı

onurinci

@gevv bu kısımlar belli idi zaten dosya içinde açıklanmış,benim anlayamadığım,dışarıdan ayar imkanı olmadığı için,mesela saçma ama,hex dosyasını saat 12 ye ayarlayıp ,gerçek saat 12'yi bekleyip öylemi programlamamız gerekiyor bunu merak etmiştim,ilgine teşekkürler..

gevv

yok hocam ""güncel anlık"" veya sizin dediğiniz şekilde "gerçek"  tarih saat bilgilerini girip hex oluşturup işlemciye yüklüyoruz  sonra ds1307 pilini ve pic12f675 entegresini takıp devreye enerji veriyoruz saat ayarlanıyor

yani devreye enerji verildiği anda pic12f675   saat tarih bilgilerini ds1307 entegresine yazıyor enerji kesilsede ds1307 pili çıkartılmadığı, bitmediği sürece ds1307 normal saat gibi çalışıyor    bir daha ayara gerek yok

bu işlemler çok kısa sürdüğü için arada 1..2 dakika fark  olur   mesela program düzenleyip atma sırasında 13:00  işlemi yapana kadar 2 dk geçse saat 2 dk. geri kalmış olur hassas bir iş yapılmadığı için bu benim için sorun değil  yinede arada geçen zamana göre 2 dk fazla yazmıştım :)

onurinci

@gevv açıklığa kavuştu,ilgine teşekkür ederim...

ete

Pek çok kişi neden böyle bir uygulama seçildi de sisteme bir LCD ilave edilerek neden saat ayarları menüden verilmedi diye sorabilir. Bu tamamen GEVV'in sistemin mümkün olduğunca basit olması konusundaki isteğindden kaynaklanmaktadır.
Böylece yalnızca bir kere kullanılacak bir saat ayar (LCD) donanımı yerine programdan saat bilgisi girilerek RTC bir kereliğine programlanıyor ve üzerindeki pil sayesinde sistem elektriği kesilse bile saat çalışmasına devam edebiliyor.

Ete

est32

böyle basit ve pratik bir devre için LCD zaten lüks olur, bence de hiç gereği yok, sistem çok güzel çok pratik ve en düşük maliyetli şekilde düşünülmüş ellerinize sağlık. Fakat yine de RTC nin resetlenme ihtimaline karşı(pinlerine el değdiğinde oluyor(nemden de belki yapabilir)) eğer boşta bir pin ve bellekte biraz yer varsa başka bir devre yardımı ile RS232 aracılığı ile basit bir kalibrasyon yapılabilir. Veya RC5/sirc kumanda ile de yapılabilirdi ama tercih meselesi.
Çok beğendim, elinize sağlık.

gevv

evet @est32 hocam özellikle nem kafama takıldı  devre kutusunuda cam yünü ile saracağım pek faydası olmaz ama hiç yoktan iyidir :)

ek olarak  ds1307 ve kristal pek içime sinmedi kalite olmadıkları belli  istanbula geldiğimde kalite malzemeleri,  işlemeye daha uygun kutuyu koruyucu spreyleri falan alırım    pratik yaptıktan sonra geliştme daha kolay oluyor :)

teşekkürler

gevv

merhaba,

tavuk besleme işinede başladık :) ördekler için küçük bir kümes daha yaptım büyük kümes tavukların olacak bir motorda yeni kümesin kapısına bağladım sorunsuz çalıştı

bugün akü low ledi yanınca şarj ettim fakat düşüncede kolay olan şarj işi zor geldi aslında tek motor ile  7ah akü 2 ay gitti ama 2 motor olunca bu süre çok azalacak bende sürekli şarj için bir devre eklemek istiyorum

ekte bulunan klasik devreyi kullanmayı düşünüyorum

deneyip, kullandığınız sorun çıkartmayacak bir devre varmıdır  bilgi verebilirseniz sevinirim

umitco

Bahçeye meraklıysanız Sivas kumrusu vereyim hediye gevv hocam güzel nostalji olur sabahları ötüşü

https://www.youtube.com/watch?v=qrqFA1WAIxI

ete

Sana lazım olan 14,4V şarj voltajı ve yaklaşık 700mA dolayında bir şarj akımı. Tabiiki ideal olanı devrenin şarjı otomatik kesmeside istenir. Burada temel fikir akü voltajı ve akımı istenen seviyeye gelmiş ise şarjın kesilerek folat şarja geçilmesidir. Float şarj seviyesi 13,5-13,6V dolayındadır.
Unutmayalım ki akü şarj oldukça çektiği akımda düşmektedir. Sonunda 300 ma ler seviyesine düşebiliyor. Burada ideal olanı ise akımın 500 ma altına düşmesi ve voltajında 14,2-14,4V aralığında olması durumunda şarjın kesilmesidir.
Akünün beslediği devre sürekli olarak aküyü kullanıyor ise şarjın kesilmesi bile çok önemli olmaz. Bu durumda LM2576 lı bir devre (Voltaj ve Akım ayarlı) ile voltaj 14,4V ve akımda 700 ma olarak ayarlandıktan sonra aküye verilir.
LM2576 lı devreyi ilişikte veriyorum. Bu devreyi kullanıyorum.

Dediğim gibi şarjın uygun anda kesilmesi daha doğrudur. Bunun için iki devre daha veriyorum. Bunlardan birisini daha önce kullanmış idim.  Charger_12V olanı ise denemdim ama bana mantıklı bir devre gibi görünmüştü. Tek kusuru Full Şarj ve Float şarj ı otomatik halletmemiş olması. Ama buda bir kusur gibi görülmesin. Gerekirse Float konumunda akü sürekli şarj edilebilir. Bu aküden az akım çekilen devreler için idealdir. Sıklıkla akünün kullanıldığı devreler için ise Full Şarj konumu kullanılabilir. Devrenin yaklaşık 0,7 ma lik şarj akımı verebilmesi için devrede kırmızı renkle gösterilmiş direncin 1,5 ohm olarak seçilmesi gerekir (1/R=AKIM) bu size 0,666 ma lik bir akım sağlayacaktırki bu iş için yeterlidir.

Ete

gevv

@umitco  ilginiz için teşekkür ederim şimdilik elimdekiler yetiyor  :)

@ete hocam bilgiler için teşekkürler 

gevv

Merhaba,

aradan baya zaman geçmiş yeni bir sorun ortaya çıktı   aslında ikinci kümesesi aktif ettiğimden beri olan bir sorun ama bana bildirilmemiş :)

en son yaptığım ikinci kümese de kilit motoru bağlamıştım  bu motorda diğerine paralel bağlı yeni kümes ile eskisi arasında yaklaşık 2m uzaklık var kablo çekerek motoru bağladım  ilk gün sistemin sorunsuz çalıştığını görünce bir daha kontrol etmedim

sorun ise ilk kümesde bulunan motor çalışmıyor (çok nadir çalıştığı olmuş)  paralel bağlı, diğer kümesde ki motor çalışıyor   motor sağlam bağlantıda bir sorun yok hatta  artık aküde kullanmıyorum (ilk zamanlar elektrik çekme ihtimali yoktu)  trafolu besleme yaptım

acaba 250ms çıkış süresi mi yetmiyor yoksa paralel bağlantıda yapılması gereken bir şey mi var