lion pil şarj ile ilgili sorun

Başlatan POWER, 29 Ekim 2012, 13:08:17

POWER

herkeze iyi çalışmalar,
ete hocanın vermiş olduğu lion pil şarj devresini daha önce çeşitli ihtiyaçlar için bir kaç sefer yapmıştım.son olarak şarjlı el süpürgesi için yapıyorum.ufak bir sorunla karşılaştı.çözmek için çeşitli yöntemler denememe rağmen sorunu çözemedim.sorun şu:lion pili şekildeki şarj devresine bağladığım ve şarj işlemine bağladığım zaman problem yok.şarj bittikten sonra adaptörü prizden çıkardığım zaman,yani devrenin voltajını kestiğim zaman pilden şarj devresine 13ma akım akıyor.uzun süre olarak düşünürsek pil gereğinden önce bitecek demektir.hemen pilin artısı ile artı hatta bir diyot bağladım sorun çözül fakat bu seferde pil voltajı hiçbir zaman 4,2v gelmiyor.3,8v kalıyor.devrede besleme voltajı yokken pilden devreye akım geçmemesi için başka nasıl bir yöntem kullanabilirim role hariç? Daha önceki konu başlığı
http://etepic.com/index.php/topic,274.0.html

nurim

Hemen aklıma gelen çözüm Batarya ile devre arasına bir anahtar koymandır. Örnek her nekadar röle hariç demişsende ben "reedröle" yi diğerleriyle bir tutmam ama genede istemem  dersen, anahtar malzeme değişik seçilebilir. Önemli olan anahtar devresinin girişte güç varken kapalı , yokken açık kalmasıdır.
Rölenin bobininide ( anahtarı) girişten beslersin, girişte güç kesilince röle bırakır uç açık kalır...vb.
Kolay Gelsin
nurim

ete

Bana kalırsa devre üzerindeki trimpot ile pil üzerindeki besleme voltajını 4,2V ta ayarla olsun bitsin. Diyot gelen voltajı 0,7V dolayında azaltmıştır. O kadarlık artırırsan sorun kalmayacaktır her halde.

Ete

POWER

evet role kesin çözüm.daha önceki bir iki uygulamada kullanmıştım.fakat bu sefer pcb de yer problemim var.ebat bazında değerlendirirsek reed role ile normal rolenin pek farkı yok gibi.
ete hocam herhalde 0,7 yada 0,9v demek istediniz.şayet öyleyse dediğinizi deneyeceğim.

F®T

çıkışta mosfeti anahtar olarak kullansan olmazmı.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

olur tabiki. hangi  mosfeti kullanayım ve nasıl bir bağlantı yapayım?

pwm.c

@POWER
İstersen çıkışa schottky diyot bağla. bunlarda 0,1v ile 0,3v arası kayıp oluyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

KAZIMUGUR

Benim zamanımdan kalma L200 , hem akım hemde gerilim regülasyonu yapan harika bir elemandı.
Çoook akü şarjörü yaptım.
Ama tabii bunlar dediğim gibi dinazorlardan önceki zamanlara tarihlenen şeyler.
Şimdiki gençler yeni şeyler kullanıyorlarmış.

Mesela :

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21984e.pdf

POWER

evet kazım hocam bende gençlere uyup linkini verdiğin malzemelerden sipariş ettim.onları deneyeceğim.

ete

Malzemeyi alınca buraya fiyatını ve sonucu bildirirsen memnun olurum.
Ete

POWER

ete hocam sizin daha önce linkini verdiğiniz siteden sipariş verdim.fiyatı 2.36 kdv dahil. 9 adet sipariş verdim yarın elime geçer.1-2 gündür datasheed inceliyorum. şarj akımını nerden ayarlayacağımı buldum fakat 4.20V, 4.35V, 4.40V, 4.50V  olarak 4 ayrı voltaj seçeneği varmış bunu nasıl seçeceğimi bulamadım..bilgisi olan varmı? bir hayli özellik var ama türkçeye çevirip anlamak  zor oluyor

ete

Malzeme ismine tam dikkat etmemişim. o yüzden fiyat ve sonuç bildir diemiştim. Gerek kalmadı.
Data sheet'e bende baktım. Dediğin ayar fbrikadan yapılıyor ve malzeme üzerine kod yazılıyor.
21 nolu sayfaya bakarsan ;
PRODUCT IDENTIFICATION SYSTEM 
başlığı altında görebilirsin. Bu açıklamaya göre, Part No dan sonra gelen rakam bu voltajı belirlemektedir.
2= 4,2V
3= 4,35V
4=4,40V
5=4,50V

Anlayacağın malzeme sipariş edilirken dikkat etmek gerekiyor. Bana kalırsa 2 nolu yani 4,2V olanları almak gerekiyor. Bu şarj voltajı çok kritik bir voltaj. Fazlası olursa pil kısa zamanda bozuluyor diye her yerde okuyorum. Peki bu adamlar neden farklı voltajları veren entegrelerde yapmışlar orasını anlamadım doğrusu.

Ete

pwm.c

internette PIC ile yapılmış şöyle bir şarj devresi var. denemedim ama belki iş görür.

http://mondo-technology.com/lion.html

dosyalar:
https://yadi.sk/d/-EtM7wXu34towM
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

POWER

mcp73831 elime geçti. iki gündür test ettim.şarj akımını,devreye bağlayacağınız direnç ile istediğiniz  ampere (max 0.5a)ayarlayabiliyorsunuz.şarjın bitmesine yakın 0.035a şarj akımına geldiği zaman otomatik şarj akımını kesiyor ve gösterge ledi sönüyor.
ete hocam gelen malzemenin üzerinde KDY7 yazıyor.datasheed böyle bir kod bulamadım.devreye enerji verdim bataryaya bağlamadan çıkış voltajını ölçtüm 4.33v.bataryaya bağlayıp şarj işlemine başladım.batarya voltajı 4.16v ve şarj akımı 0.0035a düştüğünde şarj işlemini bitirdi.ilk sonuçlar bu kadar şimdilik.