E

microcode studio ile 18f4550 programlayamıyorum

Başlatan erhan673, 06 Nisan 2013, 20:26:33

erhan673

bana yardımcı olacak biri var mı benim elimdeki microcode studio full fakat 18f4550 yi programlamıyor elinde programlayan verisyonu olan var mı acaba ?

ete

MicroCodeStudio bir programlama aracı değildir. Bir editör programıdır. Yalnızca program yazmanızı ve gerektiğinde derleme yaptırmanızı sağlar. Bakın derleme yapar demiyorum derleme yaptırmanızı sağlar.
Bir derleme işlemi yaptırabilmeniz için elinizde basic derleyicisi de olmalıdır. BU derleyici makinanın C ana klasöründe yer alması gerekir.
18F serisi üstelik Basic derleyicisinin kendi Assembler'i ile derlenmeyeceği için ayrıca MPASM kullanarak bu işlemciye ait programı derlemeniz gerekir. Kısaca 18F4550 için yazılmış bir programı derlemek için makinanızda;
- PBP260 derleyici,
- MPSAM kurulu olması gerekir. Bu Proteus klasöründe Tool alt klasöü içinde MPASM olarak yer almaktadır. Oradan yararlanabilirsiniz.
Şayet bunlar kurulu ise , bütün yapmanız gereken MCS içinde View menüsüne tıklayıp Program&Compiler Options seçeneğini seçerek Assemler butonuna tıklayarak gelen pencerede yer alan use MPASM kutusuna bir işaret koymanızdır.
Böylece derleme işlemi yapılabilir.

Ete

erhan673

bende pbp245 varmış bende onu pbp260 yaptım fakat microcodestudio ile derleme yaparken seçilecek pic ler arasında 18f4550 yok program and compile seçenegindeki  use mpasm kutusunu işaretledim yine olmadı hocam

ne yapmalıyım ?

erhan673

teşekkürler hocam biraz önce başka bi pbp260 kurdum çalıştı