Alıcılar ve Vericiler

Başlatan Kefran, 30 Nisan 2013, 21:57:59

Kefran

arkadaşlar öncelikle bu konuyu açmak istememin sebebi forumda her konuda illaki bi alıcı verici ile ilgili bir soru görüyorum . ve hocamızda bundan bayağı bi sıkkın gibi gözüküyo :) bunun yüzünden bu konuya değinmeye çalışacağım

öncelikle;

RF (Radyo Frenkans) ne demek?

ses,görüntü, data bilgisi kablosuz ve havadan göndermeye denir.bu bilgileri sadece modül olarak gönderemessiniz sema olarak kodlayıcı veriyi kodlar ve tek bir data bilgisi haline getirir verici onu alır ve alıcı ya gönderir alıcı ise data bilgisini kod çözücüye gönderir ve bunu çözer ve kullanıma hazır hale gelir.

ilk olarak 433MHz bir alıcıyı ele alalım (ARX34)

kısa mesafeli iletişim için ideal bir alıcıdır.
5 adet bacağa sahiptir.

1.ANTEN: 50Ω impedance Anten bağlantı noktası.
2.GND (Graund):Kontrol kartınızın toprak hatına bağlanır.
3.Vcc: +5VDC besleme terminali Regüle edilmiş voltaj kaynağı kullanılmalı.
4.AOUT(ANALOG OUTPUT):Analog çıkış
5.DOUT(DIGITAL OUTPUT):Dijital çıkış

Çalışma frekansı 433.920 MHz dir.

ve 433MHz bir verici (ATX34)

kısa mesafeli iletişim için ideal bir vericidir.
4 adet bacağa sahiptir.

1.Vcc: +5VDC besleme terminali Regüle edilmiş voltaj kaynağı kullanılmalı.
2.DIN(DIGITAL INPUT):Dijital giriş
3.GND(Graund):Kontrol kartınızın toprak hatına bağlayınız.
4.ANTEN:50Ω impedance Anten bağlantı

ve bunların kullanımı en önemlisi burası her ne kadar devreniz eksiksiz olsa bile frekanslar birbirini tutmaya bilir.
bir örnekle anlatalım:

PT2262(Kodlayıcı - Vericide)
PT2272(Kodçözücü - Alıcıda)

ilk olarak entegrelerimizi tanıyalım:

PT2262(Decoder):
Toplam 12 Adet Adres bacağı bulunmaktadır.alınan bilgiyi kodlar ve tek bir data bilgisine çevirir.
PT2272(Kodçözücü):
Toplam 12 Adet Adres bacağı bulunmaktadır.tek bir data bilgisini çözer ve adres bacaklarına verir. ve istediğiniz şekilde kullanılabilir.

http://www.nabilkarami.com/projects/images/robot_rf_tx_sch.jpg

url de verdiğim örnek gibi;

pt2262 de
4 adet buton ile sadece data bacakları kullanılır herhangi bir şifreleme yoktur.

18.bacak 5volt
17.bacak vericimizdeki data bacağına gider
16. ve 15. en önemlisi osilatör dirençlerimiz nedeni ise frekans uyumluluğu eğer tam uyumlu direçler olmaz ise frekanslar birbirini tutmatabilir .
dirençler aşağıdaki gibi olmalı

PT2262     PT2272
4.7 M        820 K*
3.3 M        680 K*
1.2 M        200 K**

bunlara dikkat etmeniz önemli .
14. bacak TE bacağı graunda bağlamanız yeterli olacaktır.

D0,D1,D2,D3 Data bacakları

9.bacak graund bağlantısı

A0....A7 ye kadar adres bacakları

butonlara basıldığında bacaklar high a yükseltilir. kodlanıp data bacağına gönderilir.

pt2272 de

http://www.nabilkarami.com/projects/images/robot_rf_rx_sch.jpg

url de olduğu gibi

18.bacak 5volt
17.bacak DİN data girişi
16. ve 15. bacaklar osilatör direnci

D0,D1,D2,D3 bacaklarından datanızı alabilirsiniz ve burdan da isteğinize göre pice gönderip yönete bilirsiniz

eksiğim varsa sorabilirsiniz veya aklınıza takılanları ...
teşekkürler..
Kef to Easy A.K.A

Kou15

Hocam oncelikle foruma yeni katildi. Herkeze selam. Kou da okuyorum rf alici verici devresi yapicam bi devre buldum ustundeki entegrelei bilmiyorum bana yardimci olucak biri varmi teşekkurler

yolcu27

Alıntı yapılan: Kou15 - 18 Ekim 2016, 13:49:27
Hocam oncelikle foruma yeni katildi. Herkeze selam. Kou da okuyorum rf alici verici devresi yapicam bi devre buldum ustundeki entegrelei bilmiyorum bana yardimci olucak biri varmi teşekkurler

pt serisi entegreler için şema çok internette bir şema bulun deneyin takıldıgnız noktaları sorun daha iyi olacaktır hem sizn için hem yardımcı olabilecek kişiler için

ete

Bilmediğin o entegrelerin data sheetleri var. Açıp okumaya anlamaya çalışmalısın. PT2262 veren PT2272 ise alan entegredir. Her ikiside RF verisini şifreleme amacı ile kullanılır. Birinde buton girişi diğerinde bu butona karşılık gelen çıkış vardır.
Aslında birisinin data sheetini açarsan orada şemalar var. Şema okumak lisan bilgisi gerektirmiyor. Bakınca anlaşılıyor her şey. Onda anlamıyorsan zaten bu işle hiç uğraşma senin için daha hayırlı olur.

Ete

efehurkan

Merhaba,
Araç hareket halindeyken radyo parazitlenme sorunu için resimdeki şema uygun olabilirmi? veya başka önerilerinizi rica ederim.