C

PICKIT2 CLONE - USB PIC PROGRAMLAYICI

Başlatan cevat, 19 Mayıs 2013, 15:47:14

ete

Cevat,
Verdiklerini incelemeden cevap yazdığın belli oluyor.
Şemaya bakarsan biri bobine (solunda) bağlı diğeride diyota bağlı (sağında) 2 adet 10 uf var.
Pcb de gösterdiğin bobine bağlı olan.
Şemada gösterdiğin ise diyota bağlı olan.
Dikkatli incele lütfen.
Ete

cevat

Erol hocam,
Dün geceden kalma testlere devam ediyorum.
Microchip 'in şemasındaki kondansatörler 47 uF olarak tasarlanmış, hazırladığımız devrede 2 tane 10 uF varmış ( 1 tane gibi gördüm..) Devredeki kondansatörlerin tamamını 47 uF 'a çevirdim testlere devam ediyorum. Sorun çözüldü zannettim de..Çok nadir de olsa bazı işlemcilerde yine sorun yapıyor,

Şöyle ki...
18F452 yi tanımakta zorlanıyor ,aynı bacak yapısına (40 pin) sahip 16F877A yı hemen tanıyor, çıkartıp 18F452 yi takınca yine tanımıyor,
" No device found " mesajı veriyor. Sorunu çözmede biraz aceleci davrandım galiba. 2 PIC arası ne fark olabilir ki... bacak yapıları aynı,
18F452 takılı halde programı başlatınca programlayıcı işlemciyi görüyor, değiştirip 16F877A yı takınca bu sefer bunu tanımıyor
Datasheetlerini inceleyeceğim...

Güncel kullanığım pic lerde pek sorun oluşturmuyor. 12F629, 12F675, 16F877A, 16F628A,16F876,16F88,16F676,16F84A,16F688,16F648A   hemen tanıyor değişik, değişik programcıya taktığımda hemen algılıyor,
18F452 takınca " no device found " mesajı çıkıyor... " Check communication " yapılınca tanıyor...

Sonuç, 12 ve 16 serisi işlemciler tanındığında 18 serisi işlemcileri görmüyor "check communication " yapılınca 18 serisi 18F2550 , 18F452 tanıyor, bu kez 12 ve 16 serisi işlemcileri görmüyor.

burada TEKNİK bir sorun var gibi...
Konu hakkında değerlendirmeniz olur mu?

Hocam önerileriniz olursa yazın, şu sorunu kökten çözelim İnşaALLAH...

ete

Değerlendirmem şu, microchip devreyi en az voltaj kaybı ile çalışacak şekilde mosfetlerle tasarlamış. Biz ise şartları zorlayarak ve elemanları güncel malzemelerle değiştirerek aynı sonucu almaya çalışıyoruzki bu biraz imkansız gibi gözüküyor. Bu nedenle çalışabileceği en mükemmel hali i bulup orda bırakmak lazım diye düşünüyorum.
Ete

cevat

12 ve 16 serisi işlemciler tanındığında, 18 serisi işlemcileri görmüyor "check communication " yapılınca 18 serisi 18F2550 , 18F452 tanıyor, bu kez 12 ve 16 serisi işlemcileri görmüyor.

Sizin hazırladığınız devredeki sorunda buysa, böyle kullanılmaya devam edilecek, ara bir "No device found " mesajıyla karşılaşılırsa,
" check communacation " komutuyla, işlemlere kalındığı yerden devam edilecek...

Şimdilik durum bu gözüküyor, aslında çok büyük problem de değil, bu haliyle de gayet güzel kullanılabilinir...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

ete

Benimkisinde 16 de yapıyor bu sorunu. Ama henüz kondansatör değiştirmedim. Diyot da schottky olmalı. Bat serisinden bir şey takmak daha uygun olmalı. Tabiiki kullandığımız bobin kapasiteside yetmiyor olabilir daha büyük bir bobin ile denemek gerekir.
Ete

cevat

12 - 16 serileri aynı karakteristik, 18 serisi bunlardan farklı, bir karakteristik özellik taşıyor.
bu farklılığın bulunması lazım ki... sorunun çözümüne, buradan başlayalım.
Neyi, nerede, ne,  arayacağımızı bilmeden, sonuca ulaşamayacağız gibi...

Başlangıçta, şöyle bir düşünecek olursak...
Programlayıcı işleme başladığında sanki; 18 serisine konsantre oluyor. 12 veya 16 serisi takıldığını algılamıyor, 12-16 serilerinin bacak sayıları farklı, ZIF soketin başında veya sonunda programlanmasına rağmen ,aynı karakteri taşıdıklarından,programlayıcı konsantrasyonunu bozmuyor.
İşlemci değiştirdiğimizde,  12 veya 16 serisine konsanstre oluyor 18 serisini algılamıyor.
Sorunda burada başlıyor...
Bu seriler arası farklılığı, siz bulmalısınız hocam.
Acaba işlemci, empedanslarında mı farklılık var. Data algılamaları mı farklı? Çalışma voltajları mı? hassas...

Erol hocam ,
12-16 - 18 serilerin datasheetlerine bir dalın... beyin fırtınası yapın...

Sorunun nerede olduğu bulunursa, çözümü de yakındır inşaALLAH...

Durumu buraya kadar anlatabildiğim kadar özetledim, sonucu merakla bekliyorum...

cevat

Erol hocam,

Bende bir yandan araştırmalara devam ediyordum, aklıma orijinal klon devreyi de denemek geldi, vereceği tepkiyi de merak ediyordum.
16- 18 serisi işlemcileri bunda denedim. EXPKITS 'in PICKIT2 clone devresi de aynı tepkiyi verdi.

16F877A taktım tanıdı, sonra 18F452 'yi taktım, algılamadı. Tam tersi işlemi gerçekleştirdim, yine aynı algılamadı.
Burada oluşan  sorunu çözmek için " check communication " komutunu kullanmak gerekiyor.

Sonuç olarak...:

Burada önerdiğimiz PICKIT2 CLONE devre sağlam ve tıkır tıkır çalışıyor diyebiliriz. Sorun 16- 18 serisi işlemcilerin iç mimarisinden   veya 18F2550 firmware 'in yazılımından kaynaklanabilir.
Microchip kaynaklı, donanımsal veya yazılımsal bir hata ( BUG ) olabilir... Artık yapacak bir şey yok...
Hazırladığımız devrelerin işlev olarak diğer Pickit2 Clone devrelerden hiç bir  eksiği yok. İşlemcilerin mimari yapısı böyle diyebiliriz...

Devreyi yapacak arkadaşlara başarılar dilerim. Gönül rahatlığı içinde devrelerini hazırlayıp, kullanabilirler.

duralikiraz

Konuya çok hakim biri değilim. Pic ile uğraşım ise bir yılı bulmaz. Ancak yazılımla uğraşım epey var. Soruna katkım olması amacıyla şunu belirtmek istiyorum.
- Problemin en basit çözümü her pic'in sökülüp takılması pickit2 devresince algılanma ihtimali varsa, her sökülüp takılmasında " check communication " komutunu devrenin yada yazılım otomatik vermesi. Böylece problem hallolmuş olur.
- Pic in bacakların yerleşiminde voltaj değişimi (şayet oluyorsa) farklı bir pic entegresinin takıldığı algılanmış olabilir.
Saygılarımla..

zelektron

Merhabalar, ben de pic isine girmeyi uzun suredir planliyordum ve girisi programlayici ile yapayim dedim.

Devreyi bastim kurdum, program Pickit 2 Found yaziyor onda sorun yok. Ama 18F452 de denedim 18F2550 de, hep device not found hatasi...

Yollarda filan da birkac sorun vardi, hallettim hala degisen bir sey yok. Devrenin resmini ekliyorum, yesil kapasitorler 47uF, zener 4.7, bat38 diyot, 547, 557 transistorler. Lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim.

muhsin kamer

Kardeş Önce resimdekileri bi kontrol et bu devre çalışıyo bis yaptık kullanıyorus

Çalışmassa da  hiç uğraşma çok kötü işçilik yapmışsın.her tarafı kısa devre dolu en iyisi yeni devre yapman ve ince uçlu havya kullan lehimleri taşırma, malzeme bacaklarını da kısa kes uzun bırakıyosun diğer yollara değiyo ve lehimlemelerin çok kötü
Bence lehimleme de kendini geliştir biras pratik yap sonra pic programlayıcı yap 18F2550 yi yakarsan 15tl zarar edersin benden söylemesi

zelektron

Alıntı yapılan: muhsin kamer - 19 Haziran 2013, 01:14:40
Kardeş Önce resimdekileri bi kontrol et bu devre çalışıyo bis yaptık kullanıyorus

Çalışmassa da  hiç uğraşma çok kötü işçilik yapmışsın.her tarafı kısa devre dolu en iyisi yeni devre yapman ve ince uçlu havya kullan lehimleri taşırma, malzeme bacaklarını da kısa kes uzun bırakıyosun diğer yollara değiyo ve lehimlemelerin çok kötü
Bence lehimleme de kendini geliştir biras pratik yap sonra pic programlayıcı yap 18F2550 yi yakarsan 15tl zarar edersin benden söylemesi

USB altindaki kopru var, kapasitorun yonu dogru, 470 ohm olmasi ledlerin parlak yanmasi icin ama su anki haliyle gayet parlak yaniyorlar. 10K olacak dediginiz yer semada 1K olarak gosterilmis?

Normalde gayet iyi lehim yaparim da bu benim ilk baski devre denemem oldu, yaparken zaten ogrendim cesitli seyleri bir dahaki oldukca guzel olacak. Kisa devre kayniyor demissiniz, o kadar da degil yahu ???

Yine de tekrar bir bakayim derince.

muhsin kamer

işaretli kondansatör 47 uF besleme kondansatördür. yönü ters gibi duruyo benden sölemesi iyice bakıver şemadanda kontrol ediver
yine çalışmassa yeni devre yapacan artık yeni devre yapmadan önce aşağıdaki videoyu izlemekte yarar var
http://www.youtube.com/watch?v=zPyCFgQvO5U#
Bizim sınıfta bu devreden yapanlar oldu hepsi kullanıyo bende 3 tane yaptım arkadaşlara hepsi tek marşta  çalıştı

Bülent

Yapmış olduğum Pickit2 Klon Programlayıcı ile 12F serisinde başarılı programlar yaptıktan sonra; 16F628A ile programlamada tuhaf bir sorun yaşıyorum;

1-Daha önce hazırladığım IC-Prog ile başarılı çalıştırdığım *.hex dosyaları,  Pickit2 ile programladığımda devresinde çalışmıyor.
2-Pickit2, 16F628A' i gayet güzel görüyor, başarılı bir şekilde programladığını rapor ediyor, ancak çıkarıp devrede yerine taktığımda tık yok.
3-LCD' de yazı yazan basit bir  *.hex dosyası hazırladım, proteusta çalışıyor, ancak Pickit2 ile programlayıp devresinde hiç bir görüntü gelmiyor. Ama aynı hex dosyasını IC-Prog ile 628' e yüklüyorum, LCD ekran hemen yazıları sorunsuz veriyor. En son basit bir LED flaşör dosyası yazdım, sonuç yine aynı !
4-"Use Vpp first program entry" seçildiğinde programlama hiç yapmıyor.

Bir fikri önerisi olan var mı ?

ete

Mümkünse çalışmıyor dediğin programı buraya bir koyuver.
Benim düşüncem sigorta ayarları ile ilgili bir sorundur bu.
Programda eksik bir kod vardır. IC-Prog default olarak bunu tamamlayabilir.
Pickit2 tamamlamayabilir. Çünki onda belirtilmeyen bitleri sıfır yap yada 1 yap gibi bir seçenek var.
Hangisi seçili bilemediğim için en iyisi programı tam hale getirelim öyle bir deneme yap istersen.

Ete

Bülent

En son denediğim basit flaşör programı:

DEFINE __16F628A
DEFINE __16F628A,INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE __16F628A,WDT_ON
DEFINE __16F628A,PROTECT_OFF
DEFINE __16F628A,MCLR_OFF
TRISA=0
PORTA.0=0
PORTA.1=0   
BASLA:
HIGH PORTA.0
PAUSE 500
LOW PORTA.0
HIGH PORTA.1
PAUSE 500
LOW PORTA.1
GOTO BASLA 
END

Bu da LCD için denediğim kodların baş kısmı;

DEFINE __16F628A
DEFINE __16F628A,INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE __16F628A,WDT_ON
DEFINE __16F628A,PROTECT_OFF
DEFINE __16F628A,MCLR_OFF
DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD data bacakları PortB de bağlı
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD data bacakları 4. bitten başlıyor                       
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD Enable Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD Enable Bacağı 3. bite bağlı
DEFINE LCD_RWREG PORTA 'LCD RW Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RWBIT 1 'LCD RW Bacağı 2. bite bağlı
DEFINE LCD_RSREG PORTA 'LCD RS Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RSBIT 0 'LCD RS bacağı 1. Bite bağlı
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 bit olarak bağlı
DEFINE LCD_LINES 2 'LCD 2 sıra olarak çalışıyor.