Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

ete

Tamamen Matrix ledlerle çalışan bir saat projesidir. Umarım hoşunuza gider.
Dosya içinde açık kodlar devre şeması her şey mevcut.

Ete

est32

muratu

Hocam bu projede mükemmel bi de tarih gösterse idi çok süper olacak. ;)

ete

Belki 164 ilede devreyi çalıştırabilirim. Ama inanın şimdi oturup bir sürü simulasyon şeması çizmek  hiçte hoşuma gitmiyor.
Şayet bir devre şeması hazırlarsanız uğraşırım. Arada tarih işinide çıkartırım sanırım.

Ete

ete

i.tandogan

devre şeması göremedim sadece program var devre şeması yükleyebilirmisiniz. emeği geçenlere teşekkürler.

mavi21211

hocam çok guzel bir çalışma çok teşekurler
Bende 16f876 yok onun yerine 16f877 ds1302 kullansam olurmu

ete

876 ile 877 programları bir birlerine uyar genellikle. Dene istersen.

Ete

mavi21211

hocam 8x8 dot matrislerin baglantıalrını nasıl yapabilirm yardımcı olabillirmisiniz Sanırım dizerken farklı oluyo daha önce dot hiç baglamadım teşekurler

ete

Mavi21211,
Bağlantıyı anlamak so derece kolay aslında. Önce şemaya bir bakmak gerekiyor. Dikkat etti isen her bir satır 74HC595 ile sürülmektedir. Bu entegre pozitif çıkışlıdır. Dolayısıyla satır ledleri + beslemesini 74HC595 vermektedir. Her bir satırın ayrıca ortak ucu olmalıdır. Yani 1 satırda 8 adet led var ve bu ledlerin hepsinin ortak ucu ise Negatif yani GND beslemelidir. Bu beslemeyide Pic sağlamaktadır.

Şimdi bu açıklamadan sonra eline matrix ledi al  bir tane ortak uç bul. Zaten bir taraf pozitif besleme diğer taraf ise ortak uçlara ait olmalıdır.  Ortak uçtan GND ver ve diğer taraftan uçlara +5V tu 330 Ohm direnç üzerinden ver. Teker teker izlersen hangi uca dokunsan aynı satırda bir led yanması gerekir. Bu şekilde uçları bulursun.
ANlamadı isen ayrıca şema ile destekleyeyim bu açıklamamı. Ancak sanırım BAsic Derslerinde Ders-13 de bunun şekil ile detaylı anlatımı mevcut orayada bakabilirsin.

Ete

ete

Arkadaşlar,

Her kes özgürce istediğini  söylemekte serbest. Terbiye kurallarını aşmadığı sürece elbette.
Burada kimseyi bağlayarak da tutmuyoruz buda ayrı bir konu.  Beğenmeyen yada istediği ortamı burada bulamayan sessizce ayrılır gider. Giderkende abuk subuk laflar etmez. Ben böyle düşünürüm.
Bazı kişiler dünyada yalnızca kendilerinin olduğunu düşünüyorlar. Ersan da öyle,
Benden bir şey istedi bende şema olmadan olmaz dedim.  Bunu söylemekteki amacım hem gerçekten o işe ayıracak zamanımın olmaması hemde kendisinide biraz katkısının olması içindi. Ben uğraşayım o zaman dedi ama ardından bu lafları etti . Ne demek oluyor bu . Hiç çalışmadan armut piş ağzıma düş meselesi. Her şeyi hazır almaya alışmış adınada yardımlaşma diyor. Halbuki değil hazır istiyor her şeyi. Gerek bu site cevapları gerek gelen özel mesajlar ve diğer sitelerden gelen mesajarı cevaplamak için günde kaç saat harcadığımın farkında değil. Yalnızca kendi isteği var gözünde hemende olsun istiyor üstelik kendi de bir çaba göstermiyor.

Hemen belirteyim. Bir rekabet oramı içinde olduğumu sanmıyorum. Üstelik farklı siteler le bu rekabeti yaşadığımıda sanmıyorum. Bu işin rekabetimi olurmuş. Binlerce üyem olsun onuda istemiyorum. Üye sayısı arttıkça tedirginde oluyorum. O halde nerede bu rekabet?  benmi göremiyorum yoksa. Burada ne bir şey satıyoruz nede bir şey alıyoruz. Ticari bir gayemizde yok. Her zaman söylüyorum belirli kurallarım var onaların çerçevesinde bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum ben yalnızca. Beğenmeyen ayrılabilir elbette. Rakip siteler miş  gülerim ben buna .

Kurallarımı yeniden açıklamakta yarar görüyorum; Boş vakitlerimde (eskiden daha fazla idi) projeler üretmeye çalışıyorum. Bir proje öyle kısa sürede ortaya çıkmıyor. Her şeyin ötesinde konsantrasyon gerektiriyor. Aynı projede bir takım tadilatlar istenince inanın en azından bir iki saat program üzerinde konsantre olmak gerekiyor. Programın tamamına hakim olamazsanız bir şey yapmanız mümkün değil maalesef. Bu nedenle tadilatlar değişiklikler benim için gerçekten külfetli işler. Program yazanlarınızı bunu bilir. Bir program yazarsınız 30 gün sonra ona baktığınız zaman bunu benmi yazmışım dersiniz. Hememn hemen yazılanları %80 nini anlamazsınız. Anlamak için olaya yeniden konsantre olmanız gerekir ki işte zaman alan mesele de budur.

Benim karşıma,  şunu bana yaparmısınız diye çıkmayın lütfen. Bu konuda her gün yüzlerce mesaj alıyorum. Ben program fabrikası değilim.  Sıfırdan kimseye bir şey yapmam. Katkıda bulunursa yada kısmi olarak takıldığı noktalarda seve seve yardımcı olurum. Bunuda sürekli yaptığımı görüyorsunuz. Bu siteyi açmaktaki amacın insanların bir şeyler öğrenmesidir. Yoksa onlara sürekli hazır proje yapayım diye yola çıkmadım.

Ete

Maxim

ETE hocam böyle tipler için bu kadar zaman harcamanıza veya uzun uzun yazı yazıp açıklama yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Adamın ayrı bir gezegende yaşayıp farklı bir hava soluduğu belli.

Böyle insanlar biliyorsunuz sadece sizin burada değil her forumda mevcut,
ne kadar açıklama yapsanızda onları topluma kazandıramazsınız ve sizi bilen zaten biliyor bu konuda bir sorun yok.

Sizden özel mesaj yolu ile daha yüzsüz ve hazır projeler-ödevler istendiğinden adım gibi eminim.
bunun için biraz daha net ve engelleyici birtakım çözüm yoluna gitmelisiniz.

(tabi bu sahsi görüşümdür)

Analogic

Bir zamanlar benim de genel amaçlı (elektronik değil) bir forum sitem vardı, siteye zaman ayırıp, insanlara yardımcı oldukça büyüdü büyüdü 150 bin'den fazla üyeye ulaştı, ama enaz 100 bin tanesi 2. kez girmemiştir bile siteye, herkes istediğini alır giderdi. Üye sayısı arttıkça moderasyonda da yetişemez olduk zamanla, hal böyle olunca her kafadan bir ses çıkmaya başladı. İnsanlar kesinlikle sizin de bir insan olduğunuzu, sizin de bir işiniz gücünüz, aileniz olduğunu düşünmüyorlar, siz bir süper kahramansınız, onların her istediklerini 5 dakikada yapmak zorundasınız (çünkü onlar sitenize üye olarak size bir servet kazandırdılar) gibisinden düşünüyorlar.
En son milletin saçma sapan kaprislerinden bıktım ve kapattım siteyi.
Ete gibi, picbasic konusunda dersleriyle ülke genelinde binlerce insana bu konuda yayınlanmış kitaplardan daha çok faydası dokunmuş, bir insanın küstürülmesi, internet üzerinde elektronikle ilgili kaynak araştıranlar ve takıldıkları noktada desteğe ihtiyacı olanlar için büyük bir kayıp olacaktır. İyi şeylerin, iyi insanların değeri kaybedildikten sonra anlaşılıyor malesef.
Siz yardım istediğiniz bir devrenin şemasını, varsa uğraştığınız kodları, isteniliyorsa simulasyon dosyasını vs. vs. eklemeye erinirseniz, karşınızdaki insan robot mu ki sizin uğraşmaya tenezzül etmediğiniz işinizle uğraşsın.
Kusuruma bakmayın ama, forumlarda kimsenin emir eri yok değerli arkadaşlar, kimse kimseye yardımcı olmak zorunda da değil, istediğinizi sorarsınız, konu hakkında bilgisi olan birileri varsa cevap yazacaktır. (Site sahibi sorularınıza cevap yazmak zorunda değildir, forumlar umuma açık yerlerdir, siz sorunuzu site sahibine değil tüm halka sorarsınız!)
Emin olun biz piyasada paramızla aldığımız üründe sorun çıktığında yada iş yapıp paramızı vadesinde alamadığımız insanlara bu kadar rahat fırça atamıyoruz.
Ücretsiz olarak altın değerinde paylaşımların yapıldığı bu ve benzer ortamlarda, herkes üslübuna dikkat etmeli, karşınızdaki insan babanız yaşında biri de olabilir! İnternette karşınıza çıkan herkes lise talebesi değil!
Okulu, dersi, ödevi tınlamayıp, yumurta kapıya gelince çaresi hazır devre ve kod olan ki onları verseniz de çalıştıramayınca saldıracak yer arayan şımarık çocuklar gerekirse uzaklaştırılmalı, binlerce insanın faydalandığı bu huzurlu ortamlar harcanmamalıdır.

est32

Tartışmaya dahil olmak istemem ama söylemeden edemem;
Bu ersan eminim ki elektrobilimdeki ersan, ben de o ve onunla aynı türden 1-2 kişi yüzünden elektrobilimden ayrıldım.

Ben de eskiden yazılım bilmediğim için aklımdaki projeleri başkalarından beklerdim ama ete hocanın derslerine kafa yorduktan sonra yazılım öğrendim ve başkasına muhtaç olmadığımı anladım. tabii yine muhtaç herkes birbirine, yine anlamadığım yer olunca danışıyorum soruyorum ama sadece anlamadığım noktayı soruyorum,işin içinden çıkamadığım yeri soruyorum.

Kasap önünde dilenen kedi olmaktansa avlanmayı öğrenmek...

mavi21211

hocam anladım dediginizi şu an işleimden doalyı deneyemedim ama en kısa zamanda yapacam :)
Teşekurler