Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

bayhakan

ete hocam selamlar.güzel bir proje paylaşımınıza teşekkür ederim kolay gelsin

ELZEMEFE

ete  hocam    üye alırken hatta şimdiki üyeler yani bizlerde içinde olmak üzere herkes adam gibi yada düzgün bir tane proje upload etsin bu sizin incelemenizden geçsin ve ona göre üyelik  olsun

ama bilmeyenler nasıl öğrenecek dersek bir bölüm olsun ordaki kodlar şemalar açık olsun   ve kısa vadeli  üyeliği ve  gelişmemize engel durumları kaldırmış  olalım .. bu sadece bir fikir.. ama bazen tat kaçıyor .. bu form da bi kaç yoruma bende ters cevap yazdım neyin ne  olduğunu çok iyi biliyorum . amacın ne  olduğunu .. . ama  olmuyor vatandaş  öğle bir cevap yazıyorki ağlayasım geliyo
ama biliyorum ki sadece bir konu  için bişey merak etti  onu da attı form a işini görünce bir kez daha  uğramayacak ne yardımcı olacak ne de bişey ... adalet olduğunu düşünmüyorum..

evet herkes herşeyi bilmek zorunda değil fakat elma  piş ağzıma düş her neyse doğru yazmamış olabilirim.. anlaşıldığımı düşünüyorum ...

ete

Hazır iş isteyenlere ben gereken cevabı veriyorum. Yeri geldikçe veriyorum. İş çok zor değilse belki üyelerden birisi yardım eder diye hemen cevap yazmıyorum. Ama cevap alamıyorsa anla ki hazırcı yada gerçekten konusunu bilen yok.
Üyelerin bu tür hazırcı üyelere cevap vermesi gerekmiyor. Sessiz kalma hakkınızı kullanın size de yeter banada.
Ortamı germekten daha iyidir diye düşünüyorum.
Bazen insanlar çok çaresiz oluyorlar. Akılsız başlarınının cezasını çekiyorlar. Son dakikalarda bu lazım o lazım acil lazım gibi laflarla buralardan proje dileniyorlar. İstemek herkesin yasal hakkı. Vermek yada vermemek sizin elinizde dediğim gibi sessiz kalma hakkınızı kullanın mümkün olduğunca ortamı germeyin. Ben bunu istiyorum.

Bir prensibim olduğunu herkes biliyor. Fevkalade bir durum yok ise istenen şeyin ucundan tutulmasını isterim. Tutulmuyorsa yada sanal olarak tutuluyorsaki bunu hemen anlıyorum o zaman gereken cevapları ben veriyorum zaten.

Ete

erdoganacun

ete  hocam  bir  sayıcı  yapmayı  düşünüyorum elimde  proje  var  12f675  li  yapmadan  önce  sizden  yardım almam mümkünmü  öncelikle   hafızalı  olsun istiyorum  pile  gerek duynadan ve burda  projedeki   74hc595  li  ben tpic  li  yapacağım  tpic  li   yapacağım  için  yazılımdan bir  değişiklik  yapmaya gerek  varmı  bu  konuda  yardımızı  rica  ediyorum ete  hocam  dosyayyı  gönderiyorum   sevgiler  saygılar

erdoganacun

hocam kusura  bakmayın   bu   konuyu  buraya  yazdım   

erdoganacun

ete

Yüklediğin dosya boş maalesef.
Ayrıca ne yardımı istediğinide belirt lütfen.

Ete

erdoganacun

ete  hocam  bu  projedeki  sayıcıyı  nasıl hafızalı  yapabilirim  birde  TPIC6B595  uyarlayacağım   tpıc ve hafıza için yazılımda  bir  değişikliğe  gerek  varmı  eğer  varsa   yazılımdaki  değişiklik  için   yardımcı olabilirmisiniz  ete  hocam ...  eletrik kesildiğinde  hafızada  kalması  için  .... saygılarımla   

erdoganacun

ete

Alıntı Yapete  hocam  bu  projedeki  sayıcıyı  nasıl hafızalı  yapabilirim  birde  TPIC6B595  uyarlayacağım   tpıc ve hafıza için yazılımda  bir  değişikliğe  gerek  varmı  eğer  varsa   yazılımdaki  değişiklik  için   yardımcı olabilirmisiniz  ete  hocam ...  eletrik kesildiğinde  hafızada  kalması  için  .... saygılarımla   
Nasıl hafızalı yapabilirim sorusunu cevaplamadan önce neden kolay olması gereken bir programı zor hale getiriyorsunuz onu anlamadığımı belirtmek isterim.
Sonuçta bir sayıcı yapılmış Bu aslında tek bir sayacdır. SAYAC isimli bir değişkenin olsa artır deyince SAYAC=SAYAC+1, eksilt deyince SAYAC=SAYAC-1 desen ve bunların limitlerinide IF SAYAC=1000 then sayac=999 ve IF SAYAC=65535 then SAYAC=0 şeklinde belirlesen ve bu sayac isimli değişkenin hanelerini displaylere versen program daha kısa olurdu.

Hafıza işine gelince, Epromun ilk iki adresini bu işe ayırırsın çünki word değişken iki byte haline kayda alınabilir.
Program ilk çalışmada önce epromdan varsa bir değer okur. Yoksa sıfır olarak gelir.
Her artırma ve eksiltme sonucunda sayac değeri de aynı adrese 2 byte halinde kayıt edilir.

TPIC kullanma işine gelince. Mevcut program ortak şase display ile çalışıyor. Segment çıkışları HIGH, TPIC kullanınca segment çıkışları LOW olacak ve ortak Anot display kullanacaksın.  Ama TPIC kontrol sistemi değişmeyeceği için aynı programla tpic çalışması gerekir.

Programın benim kafama göre düzenlenmiş hali aşağıdadır.
'****************************************************************
'*  Name    : UNTITLED.BAS                                      *
'*  Author  : [select VIEW...EDITOR OPTIONS]                    *
'*  Notice  : Copyright (c) 2010 [select VIEW...EDITOR OPTIONS] *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 14.03.2010                                        *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   : sony kumanda p+ p- vol+ vol- ve power tuşlarını   *
'*            kullanarak  5 farklı çıkışı kumanda etmek         *

@ DEVICE pic12F675, WDT_ON              'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic12F675, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic12F675, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic12F675, MCLR_On           'MCLR pini kullanılMIYOR.
@ DEVICE pic12F675, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak
DEFINE OSCCAL_1K 1
DEFINE OSC 4
CMCON = 7
ANSEL=0
TRISIO=%1111000
GPIO=0
symbol dta=gpio.1
symbol clk=gpio.0
symbol aktar=gpio.2
symbol but2=gpio.4
symbol but3=gpio.5
'symbol reset=gpio.3
SAYAC var word
Birler var byte
Onlar  var byte
Yuzler var byte
SAYI   VAR BYTE
X      VAR BYTE
I      var byte

pause 200

read 0,sayac.byte1,sayac.byte0
IF SAYAC=65535 then SAYAC=0
GOSUB AYARLA
basla: 
'     gosub rakamal
     gosub ekran

if but2=0 then
     gosub artir
     endif

if but3=0 then
     gosub eksilt
     endif

goto basla   

ekran:
         SHIFTOUT DTA,CLK,1,[Birler,Onlar,Yuzler]        'sayac
         HiGH aktar:PAUSEUS 2:LOW aktar
         PAUSEUS 2
         return

EKSILT:
     SAYAC=SAYAC-1
     IF SAYAC=65535 THEN SAYAC=0
     GOSUB AYARLA
     return

ARTIR:
    SAYAC=SAYAC+1
    IF SAYAC=1000 THEN SAYAC=999
    GOSUB AYARLA
    RETURN

AYARLA:
        X=SAYAC DIG 0
        GOSUB RAKAMAL
        BIRLER=SAYI

X=SAYAC DIG 1
        GOSUB RAKAMAL
        Onlar=SAYI

X=SAYAC DIG 2
        GOSUB RAKAMAL
        Yuzler=SAYI
        write 0,sayac.byte1,sayac.byte0:gosub delay
delay:
       for  I=0 to 250
       pause 1
       next
       return

RAKAMAL:
        LOOKUP x,[63,6,91,79,102,109,125,7,127,111],SAYI
        RETURN

end

Ete

ete

Matrix saat projesine tarih gösterme de ekledim.
Proje dosyaları aşağıdaki linkte verilmektedir.
Bir çok kişi benden bu projeye tarih eklememi istemişti. Bunu yaptım. Ancak ayrıca pek çok istenen bir şeyde aynı projenin kısa mesajlarıda göstermesi yönünde. Ancak baktımda bu sistemde mesaj göstermek epeyce ilave kod yazmayı gerektiriyor.
Her şeyden önce sistemde yalnızca rakam dataları tanımlanmış şekildedir. Harf datalarını ayrıca eklemek gerekiyor.
Sonrada mesaj gösterme kodlarını yazmak gerek. Gösterse gösterse yalnızca 8 karekter gösterebilir zaten. Bunu da mesaj nitelemek zor bence. Bırakın bu proje yalnızca saat ve tarih göstergesi olarak kalsın.

Ete

jun

Yapacak Arkadaşlara kolay gelsin.Çizdikten sonra kontrol ettim fakat gözden kaçırdıgım yerleri olabilir.Yapacak arkadaşlar tekrar kontrol ederlerse sonradan sıkıntı yaşamazlar.

kuylus

Merhaba jun   çizdigin dotmatrix saat devresinde birkaç  hatan mevcut birincisi kristali eklemeyi unutmuşun  fakat en  büyük hatan  dot marixler  şemadaki gibi sıralı olmadıgı  gibi, üst pinler  sadece satır yada  sadece  sütun  değil , aynı zamanda alt  sıradaki pinlerde öyle, nedenini bilmiyorum fakat dotmarix blokların pinleri karışık şekilde üretiliyor o yüzden çizdiğin devreyi yapacak arkadaşların dikkat etmesini öneririm yinede  oturup çizmişin emek harcamışın  birde baskı yapıp  malzeme ve zamanın boşa gitmesin.

jun

dogrudur ben isis dosyası nasılsa öyle çizdim.

erdoganacun

arkadaşım   dotmatrix  saat  pcb  7.6  olarak  tekrar  ekleyebilirmisin  yardımımz olur  belki