Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

jun

ete

Hala 16F876'nın kristali ve kristal kondansatörleri eksik. 9 ve 10 nolu bacaklarına 20 Mhz kristal bağlayacaksın ve bu bacakları ayrıca 22pf kondansatörler GND ye bağlayacaksın.

Ete

jun

buyrun abi.biraz büyük oldu gerçi,sınavlarımdan sonra düzenlerim.

sonmoikan

Herkese Selamlar...
ETE Hocam vermiş olduğun tüm bilgiler için size çok teşekkür ederim.
Saat, Tarih ve Derece. çift yazı fontu ve karekterlerin ters olarak gösterimi.
ABDULLAH

cevat

@jun Devreyi baskıya alıyorum. İnşaALLAH sıkıntısız, sorunsuz çalıştırırız. Sonucu burada yine paylaşırım...

Bu arada ETE hocamıza da çokkk çok   teşekkür ederim. Böylesine yardım severlik içerisinde,  birisi bir şey sorsun da yanıtlayayım diye beklemekte,
Öyle bir zamandayız ki...İnsanlar  bildiklerini de saklıyorlar.  Hocam sizi takdir ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Forumunuzun sıkı takipçisi olacağım.

Size ve  forumdaki tüm arkadaşlara katkılarından ve yardım severliklerinden dolayı,teşekkür ederim,

saygılarımla

ete

Simulasyonda çalışma ile gerçek devrede çalışma arasında ufakda olsa bazı farklılıklar olabiliyor. Özellikle zamanlamaya baglı farklılıklar olabiliyor. Bu tür kusurlar ancak devre gerçek olarak çalıştırılırsa giderilebiyor. Bu devreyide yapmamıştım. Sağolsun bir arkadaşınız yapıp bana yolladı da sorunları görüp giderebildim. Şu anda çalışan bir saatim var ve güzel çalışıyor.
İnternet sorunum olduğu için resim koyamıyorum yakında koyarım.
Devreyi yapıpta sorun yaşayan olursa haber versin.
Ete

sonmoikan

Herkese SelamunAleykum.

Yeni Düzenlemeler yaptım Paylaşmak istedim.

Yaptıklarım:
Haftanın günleri eklendi.
Tüm gösterimler düz ve ters mevcut.
Ayar için uyarı led i eklendi.
Şema sadeleştirildi.

Yapamadıklarım :)
Ayarda iken hafta günleri flash yapamadım. Onun için sadece orta karekterler flash yapıyor.
Simulasyon 10MHZ de güzel çalışıyor 20MHZ de problemli çalışıyor.
Gerçekde yapacak olan arkadaşlar bu konuda bilgi verirlerse çok sevinirim.

Extralar:
DotMatrix ve 7Seg Projelerim için Delphi de Yapmış olduğum Hesaplayıcıyı da hizmetinize sunuyorum.
-8x8 DotMatrix
-7 Seg
-8-4 bit
-Dec-Oct-Bin-Hex Converter

ETE Hocama Saygılar...
ABDULLAH

cevat

Alıntı yapılan: ete - 29 Ağustos 2012, 09:08:23
Simulasyonda çalışma ile gerçek devrede çalışma arasında ufakda olsa bazı farklılıklar olabiliyor. Özellikle zamanlamaya baglı farklılıklar olabiliyor. Bu tür kusurlar ancak devre gerçek olarak çalıştırılırsa giderilebiyor. Bu devreyide yapmamıştım. Sağolsun bir arkadaşınız yapıp bana yolladı da sorunları görüp giderebildim. Şu anda çalışan bir saatim var ve güzel çalışıyor.
İnternet sorunum olduğu için resim koyamıyorum yakında koyarım.
Devreyi yapıpta sorun yaşayan olursa haber versin.
Ete

Sayın hocam, Devreyi yaptım. Şu an için sıkıntılı, 1 gün PCB +montaj,  2 ci gün 5-6 saattir çalıştırmaya çalışıyorum. Sorunlar var. 2803 ile 74hc595 arası bir kilitlenme var gibi. daha pic le haberleşemiyor.

biraz daha uğraşayım, halledemezsem yardım isterim. gece saat 02:00 Biraz teneffüs yapıyorum... :D

Ayrıca ETE bey forumun tarih ve saati yanlış... bilgilendirmek istedim...

cevat

@jun  baskı devredeki işaretli yerin ne olduğunu anlayamadım.

Görünüş itibariyle genel bir arıza gibi görünüyor. 2803 ile 74HC595 arası kodlama hatası gibi, Displaylerdeki aynı satırlar aynı sütunlar...

cevat

@jun  arkadaşımızın hazırladığı devreyi yapıp çalıştıranınız var mı? ETE hocam sizdeki çalışan saat devresi bu mu?
@jun  Hazırlamış olduğunuz devrede çok eksiklikler var. Bu devre bu haliyle çalışmaz.

Gördüğüm hataları buraya sıralayayım.

hata - 74HC595 16 nolu bacak + voltaj alıyor. ISIS 'te 16 nolu bacak boşta
hata -16F876 A    1 nolu bacak + voltaj alıyor  ISIS 'te   1 nolu bacak boşta
hata -  1307 'nin + ve gnd bağlantısı yok.
hata -   Uln2803 'ün gnd bağlantısı yok.

Herkese iyi çalışmalar kolay gelsin

ete

Şema aynı ama benim yaptığım farklı bir pcb. Benim devrede en küçük matrix kullanılmış. Buraya koyacağım ama pc klavyam arızalı kullana mıyorum.
Ete

cevat

Sayın ETE bey neden sitenizden yardım alamıyorum. Ya internet bağlantınız yok, ya klavyeniz bozuk. hocam bi el atın bu işe, 74HC595 'in  dot matrixleri süren, açık bacak bağlantı şeması lazım. @jun arkadaşımız, şemayı pcb haline getirmiş sağolsun da... pcb 'nin eksiklikleri var veya sizin kullandığınız çalışan pcb 'yi verirseniz onu kullanırım. Teşekkür ederim,  Kolay gelsin...

Mucit23

Alıntı yapılan: cevat - 03 Eylül 2012, 00:37:50
Sayın ETE bey neden sitenizden yardım alamıyorum. Ya internet bağlantınız yok, ya klavyeniz bozuk. hocam bi el atın bu işe, 74HC595 'in  dot matrixleri süren, açık bacak bağlantı şeması lazım. @jun arkadaşımız, şemayı pcb haline getirmiş sağolsun da... pcb 'nin eksiklikleri var veya sizin kullandığınız çalışan pcb 'yi verirseniz onu kullanırım. Teşekkür ederim,  Kolay gelsin...

74Hc595 genel amaçlı bir shirt registerdir.Matrislere özel bir bağlantısı yok. 8 adet data çıkışı var. Sen bu çıkışları kullanarak matrislerin satırlarına veya sütunlarına bilgi verirsin.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Yazlıktayım ve Laptop klavyem bozuldu. Onunla uğraşıyorum. Siteye rahat giremiyorum. Telefonla giriyor ve yapabildiğim kadarı ile cevap yazıyorum.  Bu arada makinam LG ve R400 modeli . Bir çıkma vs klavye bulabilen varsa haber versin lütfen. Umarım yalnızca klavye değişince düzelir. Zira bazı tuşlar basmıyor. Basmayanlar şunlar,
Fonksiyon tuşları, Del tuşu Home,PgUp,PgDn,End Tuşları
Enter Tuşu ve Ok tuşları
1-2-3 tuşları
q-w-t-p-l-m-space-sağ Shift ctrl - Fn ve anlayamadığım belkide bir kaç tuş daha çalışmıyor.
Hiç çalışmasa anlayacağım ama neden bazıları çalışıyorda bazıları çalışmıyor anlamış değilim.

Her neyse gelelim Cevat'ın sorununa,
PCB üzerinde bir çok Jumper var ve ben bunların bazılarının bağlanmadığı kanısındayım. Gerçi verdiği resimdeki kusuru elde etmek için simulasyonda epeyce deneme yapmaya çalıştım ama elde edemedim. Buda enteresan.
Ama normalde olabilir zira bütün matrixlerde aynı bilgi görülüyor. Bu ise sistemde bir bağlantı kusuru olduğunu gösterir bence. Bana kalırsa yapılacak iki şey var. Bunlar,
- Aşağıdaki verdiğim şemada görüldüğü şekilde bütün bağlantıların tek tek kontrol edilmesi gerekir.
  Cevat benden bağlantı şeması istemiş. Neden önceden defalarca verdiğim şemaya bakmıyor acaba. Şemada her şey açık aslında. Soldan ilk displayi ele alalım.
Üstteki uçların ilkinde U27 yazıyor. Soldan ilk 74HC595'in pinlerine bakalım. Q7 pininde U27 yazıyor. Demekki ilk display  pinine 74HC595 in Q7 si bağlanacakmış. Hemen yanındaki pinde U26 yazıyor. O halde 595 in Q6sı buraya bağlanacakmış.
Şimdi ilk display pini hangisi oluyor acaba diye sorduğunu duyar gibiyim. Elbette soldan ilk sütüna ait bu pin. Sırayla takip edip en sondaki sütuna da Q0 bağlanmaktadır.  Şimdi ULN2803 bağlantılarına bakalım.
Matrix displayin altta yer alan pinlerine bakacağız bu sefer. Bunlar satır sürme pinleridir. En soldaki yani PortC.7 nin sürdüğü pin en alt satıra aittir. En sağdaki ise en üst satıra aittir yani PortC.0 tarafından sürülen satırdır buda.
Bu açıklamayı örnek alarak bütün bağlantıları kontrol etmekte yarar vardır.

- Yapılacak ikinci şey çalıştığından emin olduğumuz bir başka PCB yapmaktır. Benim kullandığım çalışıyor ancak onunda eksikleri var. Ben yinede bugün o şemayı siteye eklemeye çalışacağım. Ares devresi şeklinde hazırlanmış.
Eksiklerinide söyleyeceğim böylece birileri düzeltir kullanır belkide. Aslında devrenin eksiği bir kaç tane. Bunlar sırası ile ,
a) hiç kondansatör kullanılmamış . Biliyorsunuz İşlemci besleme bacaklarına 100nf kondansatör mutlaka bağlamalıyız. 7805 kullanıyor isek mutlaka onunda çıkışına bir 100nf bağlamamaız gerekir. Ayrıca Sistem beslemelerinde mutlaka 47-100Mf kondansatör bağlamak gerekir.
b) Matrix displaylerin anotlarına akım sınırlama direnci bağlamamaız gerekir ki bendeki devrede buda eksik. Programla oynayarak (ledlerin sürülme sürelerini minimuma indirerek led parlaklığını ayarlayabildim.) Ancak bu hali ile devreyi kullanmanızı önermiyorum. Çünki kısa zamanda matrixler bozulacaktır mutlaka.
Hatırladığım başka eksik yok sanırım.
Benim kullandığım en küçük matrix led kullanıyor. Bu yüzden size küçük gelebilir. Ama denemek isteyen yinede dener sonucu görür sanırım.

Ete

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/