PIC Basic Ders-01 (Pic Micro işlemciler Hakkında)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:38:25

sahin

Program PortA.0 pinine bağlı LED i kontrol edecek ve ayrıca PortB.0 pin'ine bağlı röleyi açıp kapayacaktır. Role çekildiğinde PortA.0 pinine bağlı LED yanacak. Role bırakınca LED'de sönecektir. Role çekili kalma süresi 1 sn. yani 1000 ms. olacaktır.

TRISA=0 'bu ifade "TrisA=%00000"e eşdeğerdir.
TRISB=0
PortA=0
PortB=0

ROLEAC:
HIGH PORTB.0 'role çektirildi
PAUSE 500 '500 ms bekleme
HIGH PORTA.0 'Led yandı
LOW PORTA.0 'Led söndü
LOW PORTB.0 'Role bıraktı
GOTO ROLEAC 'Roleac etiketine git
END 'programın burada bittiğini ifade eder.

benyeni başladım elektronik öğrencisiyim  bu iişi öğrenmeye çalışıyorum  burda röle 1,5 saniye çekili gibi dediğim devre buydu

ete

Bu kodlara bakarsan röle (PortB.0 da bağlı olan) 1500 ms çekili kalıyor.

Ete

DiabloPic

Merhaba ben daha yeniyim bu konularda röle falan filan çok az biliyorum bunları bunların hepsini az çok pic yapıcak kadar öğrenmem ne kadar zamanımı alır hazırlanıyorum da sınavlara o yüzden bitiremiyeceğim işe başlamak istemiyorum.

Diablo

ete

Hiç bir fikrim yok. Öğrenme kaabiliyetini bilemem. Yeteneklerini bilemem. Bu nedenle hiç bir fikrim yok.
Ete

myders

Resimler ölü açılmıyor... tekrar yüklerseniz sevinirim....

ete

Hangi resimler ölü acaba? Yer söyle yada link ver ki Ona göre bakayım.

Ete

myders

ete

PDF dosyasında resimler mevcut olması gerek. En azından oradan görebilirsin. Diğer dosyada DSN uzantılı olanlar resim değil simulasyon dosyalarıdır. Ancak Isis isimli programla açılırlar. Isis versiyon 8 belki dosyaları açmayabilir. Daha alt versiyonlar kullanın.

Ete

baacus

Ete hocam merhabalar,

Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Yarına proje teslimim var ama bir yerde problem var  :-\
LDR den aldığım bilgiyi LCD ekranda yazdıracaktım ama devreyi çalıştırdığımda ekranda sadece kutucuklar görünüyor ve sonra kayboluyordu. Ben de çok basit bir şey denemek istedim. 500 mslik aralıklar bir ledi yakıp söndürmek için Port A nın 0. bitini çıkış ayarladım. Led yanıyor sönüyor ama yaklaşık 40 snde yanıp sönüyor. Yazdığım program aşağıdaki gibi:

TRISA=%00000000
YANSONME:
    PORTA.0=1
    PAUSE 500
    PORTA.0=0
    PAUSE 500
    GOTO YANSONME

Bir de programlayıcıda bazı sigorta ayarları var açıkçası nasıl ayarlamam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim. Saygılarımla.

ete

Ne şema nede program var sihirbaz olmadığıma göre bu kadar uzaktan yapabileceğim bir şey yok maalesef. Elliki osilatör seçeneklerinde ve lcd bağlantısında vede kontrast ayarında bir sorun var.

Ete

baacus

Alıntı yapılan: ete - 21 Aralık 2014, 18:03:40
Ne şema nede program var sihirbaz olmadığıma göre bu kadar uzaktan yapabileceğim bir şey yok maalesef. Elliki osilatör seçeneklerinde ve lcd bağlantısında vede kontrast ayarında bir sorun var.

Ete

Üslubunuz çok yanlış ve saygısızca. İstediğiniz bilgiyi düzgün bir şekilde sorsaydınız ilgili açıklamayı yapardım. Size LCD ile yaptığım proje ile ilgili değil led yakmadaki süre gecikmesinin nedenini sordum. Bir tane led ve bir direncin A0 pinine seri bağlı olduğunu gözünüzde canlandırabiliyorsunuzdur sanırım.

ete

Uslubumun yanlış ve saygısızca olduğunu sanmıyorum. Bu düşünceye neden kapıldın onuda anlamış değilim. Ya soru sormayı bilmiyorsun yada benim anlayışım kıt. Ben anlayışım kıt diyeyim de sen üstüne alınma bari.

Ete

baacus

Anlaşılan piclerle uğraşmaktan senin mikrodenetleyici biraz fazla ısınmış. Allah yardımcın olsun ne diyim..

Hattuşa

muhyiddin arabinin bir sözünü yazmak istiyorum.
"vardım ilim meclisine eyledim talep
meğer ilim en gerideymiş, illa edep, illa edep"
sözün özü edep olmayınca ilmin bir anlamı yoktur. amacım ete hocanın avukatlığı değil. ancak yaşınız itibariyle (öğrenci olduğunuzu tahmin ediyorum) bir büyüğünüze veya öğretmeninize saygılı olmalısınız. zira "veren el alan elden üstündür" der hz ali...
belki ete hocam bu sitede al-kaç metodu ile (şema- kod vs paylaşmadan) yardım isteyen arkadaşlar yüzünden sıkıntı çekiyor olamaz mı?

baacus

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Aralık 2014, 19:11:53
muhyiddin arabinin bir sözünü yazmak istiyorum.
"vardım ilim meclisine eyledim talep
meğer ilim en gerideymiş, illa edep, illa edep"
sözün özü edep olmayınca ilmin bir anlamı yoktur. amacım ete hocanın avukatlığı değil. ancak yaşınız itibariyle (öğrenci olduğunuzu tahmin ediyorum) bir büyüğünüze veya öğretmeninize saygılı olmalısınız. zira "veren el alan elden üstündür" der hz ali...
belki ete hocam bu sitede al-kaç metodu ile (şema- kod vs paylaşmadan) yardım isteyen arkadaşlar yüzünden sıkıntı çekiyor olamaz mı?

Ne güzel söylemişsiniz illa edep.. Hem öğrenci hem mezunum, ikinci bölümümü okuyorum. Burada kimsenin ne yaşı belli ne gerçek ismi. O yüzden kimin kimden büyük olduğundan çok herkesin birbiriyle saygı çerçevesinde konuşması gerekir. Sihirbaz mıyım ben ne biliyim gibi saçma ve saygısız bir cevaba bu sözlerle savunmanız da çok manidar..
Ayrıca benim sorumu Ete bey düzgün bir şekilde okusaydı led yakıp sönme programı ile ilgili soru sorduğumu ve program kodunu da yazdığımı görebilirdi. Neyse konuyu çok fazla uzatmaya gerek yok..