PIC Basic Ders-02 (İnput Giriş Ayarları)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:44:08

yanuma

böyle bir şema ekledim anlata bilmek için sorumu

Burak

Şu iki resmi inceleyip farkı çok rahat kavrayacaksın .. Birincisinde butona basıldığında pin'i sıfır volta çekerken .. İkincisinde ise butona basılması durumunda pini 5 Volta çekmiş oluyoruz ... Pic micro'larda dahili pull-up direnci ve beslemesi programdan ayarlanabilir bir şekilde hazır bir blok halinde analog dizayna eklenebiliyor ama pull down'da maalesef böyle bir opsiyon yok o yüzden pull down olarak kullanılacak pin direkt olarak bir direnç üzerinden toprağa bağlanarak bunu biz sağlamak zorundayız .

Pull-up'ta pin kontrolünü if pin=0 then döngüsü ile kontrol ederken , Pull-down'da if pin=1 then şeklinde bir kontrol satırı kullanarak arzuladığımız fonksiyonu yazılıma dahil etmiş oluyoruz ..

Burak

http://elektronikalem.com/wp-content/uploads/2015/05/pull-up-pull-down.jpg
Ω Gens Una Sumus Ω

yanuma

Burak hocam pic entegresinin çıkış ucuna uln2003 koymak istiyorum bu entegre bildigniz üzere şaseleme yaparak çalışıyor girişi anladım fakat çıkış olayını anlamadım  saygılarımla

ete

Pic çıkışına open collector bir NPN transistör bağladığını düşün. Emitter GND ye bağlı. Picden high verirsen collectordan Gnd alırsın. Pic den low verirsen collector dan Z yani hava alırsın. Collector a bir pullup direnci bağlarsan ve picden low verirsen o zaman collectordan pullup direnci üzerinden gelen high alırsın. Budur ULN2003.
Ete

yanuma

erol hocam sizin elinizide ayağınızıda öpsem az olur allah razı olsun