PIC Basic Ders-04 (Program Oluşturma Genel Kuralları)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:47:36

MS_59

hex uzantılı olanı yükleyeceksin ete hocanın verdiği linki iyice oku
mehmet

yanuma

ya bu fuse  ayarlarını koyunca bana

@ DEVICE pic16F628A
@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON                     
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_ON
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'XT_OSC - HS_OSC –

( THE MICROCHIP assembler ( MPASM ) only  allows up to 62 characters to be used for path and file name . Current length is  68 characters  )  böyle yazı geldi

[MİKROÇİP çevirici ( MPASM ) sadece 62 karakterleri yolu ve dosya adı için kullanılır . Geçerli uzunluğu 68 karakterdir ] Neden bu yazı geldi sevincim kursağımda kaldı

ete

Derleyeceğin bas yada pbp uzantılı dosyanı klasar içinde klasör zincirine koyarsan derleyici en fazla 65 katekterlik dosya adı (yol ismi dahil) uzunluğunu tutabildiği için fazlası hataya sebep olur ki sende çıkan durum bu.
Dosya yı daha kısa yol adı olan bir klasöre yerleştirip öyle derleme yap.

Ete

yanuma

ete

Şimdi de sigorta ayarları nedir nasıl kullanılır onu öğrenmen gerekiyor.
Derlemeyi MPASM kullanarak yapıyorsan sigorta ayarların ona uygun olmalı.
Mpasm kullanmadan derleme yapıyorsan farklı şekilde sigorta ayarı vermen lazım.
Aşağıdaki linkte yazılanları iyice oku

http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Ete

yanuma

şimdi bana kızacksınız ama hocam sigorta ayarını kaldırdım edit yaptı hex dosyasını aldım  acaba makine otomatikmi yaptı ayarları

ete

Sigorta ayarını kaldırınca elbett derleme yapar. Ancak program çalışırmı bilemem.
Yaptığın işe bağlı. Otomatik sigorta ayarı yapılmıyor. Mpasm hiç ayar vermez ama pmasm default bazı değerler verebilir.
Sigorta ayarlarını öğren ve program içinde vermeye çalış.

Ete

ilker29

Selam ete hocam
Pic programlamaya yeni başladım. Sayenizde küçük programlar yazabiliyorum. Yalnız sigorta ayarlarında takılıp kaldım, sigorta ayarları hakkındaki bütün yazılarınızı okudum ve bilgisayarımda yapılması gerekenleri yaptım lakin yine olmadı olmuyor. Bilgisayarımda XP kurulu ve sistem 32 bit. MCS ve PBP >> C:\PBP dosyası içine kurulu MCS 4 ve PBP 2,60v kurulu, MCS'in viev menüsündeki yer olarak c:\pbp görünmekte ve kutucukta işaretli değil 16f628a işlemcisinin sigorta ayarlarını yazdığım zaman hex dosyası oluşmuyor ve ekte resimde görünen hataları veriyor. Sigorta ayarlarını kaldırdığım zaman derleme yaparak hex dosyası oluşmakta.

İşlem sırasını aşağıdaki gibi yaptığımda ise;
@ DEVICE pic16F88A, WDT_ON, PWRT_ON, PROTECT_OFF, MCLR_ON, INTRC_OSC_NOCLKOUT
illegal DEVICE illegal (,)  gibi hatalar almaktayım. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Ayrıca Protect komutu hakkında bilgi verebilirmisiniz?
Yazdığımız programı OFF konumundamı yoksa ON konumundamı okunmasını engelliyor?

Saygılarımla

ete

Mcs view menüsünde program and compiler options diye bir seçenek var oraya tıkla ve gelen ekranda 3 buton göreceksin.
İlki compiler, ikincisi Assembler diğeri önemli değil.
Compiler butonuna tıkladığın zaman orada pbp260 klasörünün mcs ye gösterilmiş olması  gerek. Sanırım burası doğru.
Ortada yer alan Assembler butonuna tıkladığın zaman makinanda bulunan bir Mpasm klasörünün yeri orada gösterilmiş olması gerekir ve yanda görülen use mpasm gibi bir kutucuk olması gerek orada seçili hiç bir şey olmamadı gerekir. Bunları kontrol et.
Ete

ilker29

Teşekkürederim ETE hocam
sorun çözüldü
Saygılar