PIC Basic Ders-05 (Analog Digital Çevirici Kullanımı)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:11:16

sinancnc

:)) hocam böyle garip hatalar hep bana denk geliyor dediğiniz yeri buldum numaralar ok ama sorun şu ki proğramda 59 satır varmış .. 5 numaralı adc örneğinin içinde 2 bir örnek daha var ondada aynı hatayı verdi. Benim düşüncem benim proğram kütüphanesindeki dosyanın hatası bu yarın iş yerinde bence hata vermeyecek gibi geliyor bana....
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

sinancnc

Bu arada sabah konuştuğumuz alarmlı termometre uygulamanız harika şekilde çalışıyor şu an ....elinize sağlık.. Siz ve İlyas bey sayesinde bayağı bir yol kat ettik...

ete

MCS Plus kullananların başına geliyor bu tür olaylar genelde. Kullanmayın diyorum ama ne hikmetse bir hastalık galiba.
Normal MCS ücretsiz bir programdır ve ben onu kullanıyorum. Plus olanında debug özellikleri biraz fazla. Onlarıda biz kullanmıyoruz. Ücretli bir program ve kırılarak kullanılıyor. AMa bu tür hatalar çıkartıyor.
Ete

sinancnc

Aynen doğru hocam şirketteki bilgisayarda derleme sorunsuz oldu. Teşekkür ederim..

sinancnc

Ete hocam aklıma gelen bir proje var basit bir cetvel yapsam ve sizin ADC PROJESİNİ uygularsam sanki olur gibi... cetvel için şöyle bir düşüncem var..
a Yönünden 5 volt b yönüne doğru aradaki 100 ohm dirençler sayesinde düşerek gitse ve bunun üzerine sürtünen bir iletken taksam en baştaki 5 volt bir altaki tahimini 4 volt aşşagı doğru indikçe voltaj azalacağı için voltaj düşerek gitse bende nerede olduğunu adc ile kontrol etsem .. Sizce olur yönü varmıdır bence denemeye değer diye düşünüyorum...

ete

Yapacağın şey basitçe bir pot mekanizmasından başka bir şey değil. Mekanizma iyi olursa çalışır elbette.
Ete

sinancnc

Mantık bu şekilde mi olmalı hocam yoksa sizin mekanik olarak bir düşünceniz varmıdır..

ete

Olması gereken bu dur. Nasıl yaparsan yap ama ADC girişine dirençlerle bölünmüş voltajı bir şekilde ver.
Tabiiki mekanik olarak en iyisi pcb üzerinde şeritler yapıp onlar üzerinde bir kontak dolaştırmak şeritlerede dirençleri arkadan bağlayarak mekaniği çalıştırmak gerekir. Başka bir yolu aklıma gelmiyor maalesef.

Ete

sinancnc

hocam derlemedeki sorunu çözdüm .. sebebi sistem uyumluluk olarak xp servispack2 seçili durumdaymış sağ tuş özellikler proğram uyumluluk modundan vistayı seçtim sorun düzeldi başına gelen olursa bunu da göz önünde bulundursunlar...!

sinancnc

Arkadaşlar ve ete hocam ;

Bahse konu uygulamada 2 adet byte değişkeni var birinin ismi orta diğerinin ismi alt pice bazı butonlar bağladım biri artırıp diğeri azaltacak 3. ise kaydedecek  aynen alarmlı termometre projesindeki gibi ..adc Proğramında basit değişiklik yaptım..değişkenlere proğramda değer verip derleme yaparsam sorun yok ama her defasında değerler değiştiğinde pic e söküp proğram atmak istemiyorum .. bu sebeble değişkenleri butonlar ve eeprom aracılığıyla yapmak istiyorum Yardımcı olursanız çok sevinirim ... 10 gün içinde bitireceğim bir makinanın cetvel kısmı için kullanacağım.. Saygılar....

ufak değişiklik yaptığım dosyayı ek olarak ekledim..

ete

LCD yi PORTB ye bağlayacağına PortC veya PortD ye bağla.
Butonlarıda PORTB ye bağla. Böylece dahili Pullup dirençlerinden istifade edersin.

Aksi halde her bir buton pinine 10K lık pullup direnci bağlaman gerekecek.
Buton ların diğer uçlarıda GND ye bağlı olması gerekiyor.
Bu değişikliği yaptığını farzederek yapman gerekenleri anlatacağım.
1. Önce buton pinlerini giriş olarak ayarlaman gerekiyor.
TRISB=%00111111

2. Orta ve ALt değişkenleri değerlerinin 255 rakamını aşma ihtimali epeyce yüksek. Bu nedenle onları WORD cinsinden tayin etmek gerekir
  ORTA VAR WORD
  ALT    VAR WORD

3. Butonları da Symbol olarak tanımlamada fayda var.
    SYMBOL ORTA_ARTI=PORTB.0
    SYMBOL ORTA_EKSI=PORTB.1
    SYMBOL ORTA_KAYIT=PORTB.2
    SYMBOL  ALT_ARTI =PORTB.3
    SYMBOL  ALT_EKSI =PORTB.4
    SYMBOL  ALT_KAYIT=PORTB.5

4. Programın başla satırından evvel kayıtlı değerleri epromdan okuman gerekiyor. Değerlerimiz word cinsinden olduğu için ikişer byte olarak okunmaları ve yazılmaları gerekecek.
   READ 0, ALT.byte1
   READ 1, ALT.Byte0
   IF ALT=65535 THEN ALT=200

READ 2, ORTA.Byte1
   READ 3, ORTA.Byte0
   IF ORTA=65535 Then ORTA=500

5. Programın ana çalışma kısmına buton kontrolünü ekleyeceksin.
    Önce ORTA_ARTI kontrolü yapalım,
    IF ORTA_ARTI=0 THEN
       ORTA=ORTA+1
        IF ORTA>1023 then ORTA=1023  'artırma 1023'ü geçmesin
       WHILE ORTA_ARTI=0:WEND
        PAUSE 50
    ENDIF

Sonra ORTA_EKSI Kontrolü yapalım
    IF ORTA_EKSI=0 THEN
        ORTA=ORTA-1
        IF ORTA=65535 THEN ORTA=0
        WHILE ORTA_EKSI=0:WEND
        PAUSE 50
     ENDIF

Şimdi ORTA Kayıt kontrolünü yapalım
     IF ORTA_KAYIT=0 THEN
         WRITE 2, ORTA.Byte1
         WRITE 3, ORTA.Byte0
         Pause 10
         WHILE ORTA_KAYIT=0:WEND
          PAUSE 50
     ENDIF

Bunlara bakarak ALT kontrollerini sen yazarsın artık.

Ete

sinancnc

Uyguluyorum ete hocam teşekkür ederim ...Hakkınız ve emeğiniz çok fazla oldu...

sinancnc

HAMLE LTC 400 400mm LİNEER CETVEL
http://www.pratiktedarik.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1351&category_id=111&option=com_virtuemart&Itemid=64

Bu sitedeki bulunan cetvelin benzerini 195 tl ankarada buldum.Yollamış olduğunuz proğramıda çok iyi anladım bakalım inşallah iyi bir şey çıkarsa paylaşacağım...

sinancnc

Potansiyometrik (Elektrik Kesilmesinde Pozisyon Bilgisi Kaybolmaz) gibi bir bilği var kılavuzunda bunun bilği kaydetme gibi bir seçeneğimi var kendileride anlatamadı malesef benim bildiğim bir bilği barındırmadığı yönünde...

ete

Bir potansiyometre nedir?, bir sabit direnç ve bu direncin üzerinde gezinen bir de uç demektir.
Gezinen uç neredeyse bulunduğu noktadan sabit direnci böler ve gezinen uç size bir direnç değeri verir. İşte Elektrik kesilmesinde pozisyon bilgisi kaybolmaz dediği bu noktadır.
Ete