PIC Basic Ders-08 (Tuş Takımı, Led Display, Port Çoğullama)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:15:20

Tahir

Hocam bu 4511 entegreli projenin gerçek devresinde 4511 entegre ile 7 segment arasındaki tüm  pinlere direnç koyacağız değil mi?

ete

Evet koyulması gerekir. Zira 4511 den teorik olarak 5V çıkar ve segmentler ise 1,6-1,8V ile çalışır. Dolayısıyla arada akım sınırlama direnci olması gerekir.

Ete

mtlcsns

Hocam merhaba,

74hc595 entegresiyle yapılmış sıcaklık ve saat uygulamanın kodlarında Y değişkeninin nasıl arttırıldığını anlayamadım.
Kısa da olsa yardımcı olmanız mümkün mü?

Mutlu

ete

Her saniye değiştiğinde artırılıyor olması gerek.
Ete

blueboard

Ete hocam, port çoğaltma konusunda şunu yapmaya çalışıyorum ama yapamadım. 16f628a'nın 4 adet pininden çıkış alıp her çıkışı 74hc595 ile 4'er adet çoğaltacağım.(Aslında daha fazla pini çoğaltacağım ama iyice karışmaması için şimdilik 4 pin olarak düşünüyorum.  Örneğin a1 pininden alacağım çıkışı 74hc595 ile 4 çıkış haline getireceğim, a3 pininden alacağım çıkışı 74hc595 ile 4 çıkış haline getireceğim, a6 pininden alacağım çıkışı 74hc595 ile 4 çıkış haline getireceğim ve a7 pininden alacağım çıkışı 74hc595 ile 4 çıkış haline getireceğim. Böylece 4'erli gruplar halinde toplam 16 adet ledi yakıp söndüreceğim. Bu işi başaramadım.Yardımcı olur musunuz.
Clock bacağı olarak her durumda sizin örnek verdiğiniz devrede olduğu gibi 11 nolu bacağımı kullanmak gerekiyor. Bununla ilgili çizimi ( burada eksik bilgiye sahip olduğum için çizim tam değildir) ve pbp dosyasını ekliyorum.

ete

Önce programını tamamlaman gerekmezmi.
Daha bir şey yazmamışsınki.
74HC595 3 adet kontrol ister. CLK ki bu bütün hepsinde aynı clk kullanılabilir bacak tasarrufu sağlarsın, Data ve Kilit bacağı. Kilit Hepsinde aynı CLK bacağını kullanabilirsin demekle birlikte her birinin data bacağında ne varsa onu içerdeki buffer'e aktarmış olursun. Kilit bacağına bir puls uygulayınca da bufferdaki bilgi çıkış pinlerine aktarılır. Aslında yaptığınbağlantı doğru.
Hespine SHiftout komutu ile komut verip çıkışlarını ayarlaman kalmış işte. Nesini yapamadın anlamadım. Dereyi geçmişsin çayda boğulmayı yeğlemişsin.

Ete

NOT: İki adet 74HC595 bağlayıp çalıştırdım. Örnek alıp sayılarını artırabilirsin.

Hattuşa

32 girişi 32 çıkışa veren basit port çoğullayıcı belki birilerinin işine yarar

Maxim

Hattuşa

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Kasım 2017, 18:32:51
gene hata veriyor senin dosya
maxim hocam bana mı dediniz? bana diyorsanız  ve hata derken neresinde hata var ustam

er-da

pro-Tr,
bendeki hatalar u8 g23 yerine 723 yazılmış ..u9 u10 lojik girişler değişse  bile d9 d10 ledler düzensiz  yanıyor  veya sönmüyor..

Maxim

Alıntı yapılan: pro-TR - 24 Kasım 2017, 21:22:35
maxim hocam bana mı dediniz? bana diyorsanız  ve hata derken neresinde hata var ustam
pardon
proteus dosyasını ben açamıyorum

düzeltiyorum: şimdide açtı çok tuhaf
dün açamadım. sorun yok.

Hattuşa

Alıntı yapılan: er-da - 25 Kasım 2017, 02:28:40
pro-Tr,
bendeki hatalar u8 g23 yerine 723 yazılmış ..u9 u10 lojik girişler değişse  bile d9 d10 ledler düzensiz  yanıyor  veya sönmüyor..

hocam g23 yerine 723 ü düzelttim, yalnız ledler bende doğru yanıyor.

er-da

şöyle denermisin hocam ,  tüm girişler  0 iken  g9 g16 arasındaki değişimlerde oluyor..ekteki resimdeki gibi..

er-da

hata bu satırda..
If gIrA <>cIkA Or gIrB <>cIkB Or gIrC <>cIkB Or gIrD <>cIkD Then

"Or gIrC <>cIkC" düzeltince normale döndü.