HMI EKRAN PIC MODBUS HABERLEŞME

Başlatan EMKE, 07 Aralık 2014, 15:54:28

EMKE

Arkadaşlar geçenlerde modbus konusunu araştırırken nette bulduğum bir kod proton basıc ile yazılmış sistemde pıc16f877a kullanılmış hmı olarak ise dop serisi ekran kullanılmış kod slave içindir belki işine yarayanlar olabilir yada geliştirilebilir .

EMKE

pardon pıc olarak 18f452 kullanılmış.

Bahri Bilir

Beyfendi pic basic ile modbus meselesini çözebildiniz mi?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Elzemefe

EMKE hocam kodu  hangis siteden buldun  link atabilirmisin

EMKE

Yanlış hatırlamıyorsam enda nın forumunda bulmuştum sanırım tekrar  ararım  linki atarım burdan.

EMKE

Yanlış hatırlıyormuşum delta forum imiş kodu gönderen mhk isimli arkadaşın yorumu ve programı bu linkte:
http://deltaotomasyon.com/viewtopic.php?p=10327

Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ekte PIC18F452 ile modbus haberleşmesi programı mevcut. Programı Proton compiler ile yazdım.LRC hesaplamasıda mevcut. Sistemde 2 adet analog veri DOP B serisi operatör ile ascII haberleşme gerçekleştiriyor. Dikkat edilmesi gereken bilgiler;
Operatör panel yazılımında seçenekler - yapılandırma - com portu - com2 base port

bu port için yapılacak ayarlar;
HMI istasyon no:1
RS232 9600 8, N , 1 ayarlanacak

Kontrolör ayarları
Kontrol cihazı ASCII(SLAVE)
PLC istasyon no:1

Operatör panelinde koyduğunuz element adresi ne ise mikroişlemcide de onu yazıyorsunuz. Örneğin ekte 1.değer element adresi $100 mikroişlemcide de data adresine (proton kodunda yazadres=100) gibi. Programın yaptığı kısaca :0106006508424A gibi modbus bilgisi göndermektedir. Biraz açıklayacak olursak : karakteri haberleşme başlangıç karakteri ondan sonra gelen 01 bilgisi istasyon no. sonra gelen 06 bilgisi registere bilgi yazma komutu. Sonra gelen 0065 bilgisi register adresi (0065=$101 adresi demektir hex).Sonraki 0842 yazacağımız data ( bu örnekte (hex 0842)=2114 decimal). Sonraki 4A ise LRC hesabı .Son olarak sayfa başı ve enter kodları olan desimal 13 ve desimal 10 bilgisi ile haberleşme tamamlanmış oluyor.
Dop yazılım örneği ve pic yazılım örneği ekte bilgiyi paylaşanlara benimde küçük bir katkım olsun istedim.