PIC Basic Ders-11 (PWM Kullanımı)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:21:42

F®T

hocam selamlar.protonda mı bu dword için 4 byte
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Hattuşa

evet ustam, protonun elimde kitabı vardı, şu help dosyasını türkçeye çeviren meşhur kitap, meşhur derken kitabın güzelliğinden değilde help dosyasını 1-1türkçeye çevirmişler + bişey yok, o kitabın 16. sayfasında yazıyrdu. yukarıdaki örnekte zaten ordan alıntı, kodda sorun yok çalışıyorda (isisde denedim)

F®T

çalıştırdınız heralde.tebrikler kolay gelsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

bu kitabın adı nedir? nerden alabiliriz arkadaşlar.

Hattuşa

Alıntı yapılan: POWER - 07 Temmuz 2013, 17:13:55
bu kitabın adı nedir? nerden alabiliriz arkadaşlar.

usta kitap antepli bir arkadaşın hediyesi, kitap bu;
http://www.seckin.com.tr/kitap/n/452769746/title/proton-+-basic-derleyici-ile-pic-programlama-cihan-gercek.html

bana sorarsan güzel mi? değil, adam proton help i türkçeleştirmiş ilave hiç bişey yok, elinin altında olmasada olur, olursa iyi olur tabi
helpteki uygulamalar ile ilgili başka bir arkadaşım bir döküman vermişti word belgesi olarak bu kitap kadar olmasada iş yapar istersen ekleyebilirim.

ha şu var ete hocanın dersleri en güzel kaynak ve tabi ki bu site sayesinde 1-1 sorununa da çözüm var.

est32

Alıntı yapılan: pro-TR - 08 Temmuz 2013, 00:48:40
usta kitap antepli bir arkadaşın hediyesi, kitap bu;
http://www.seckin.com.tr/kitap/n/452769746/title/proton-+-basic-derleyici-ile-pic-programlama-cihan-gercek.html

bana sorarsan güzel mi? değil, adam proton help i türkçeleştirmiş ilave hiç bişey yok, elinin altında olmasada olur, olursa iyi olur tabi
helpteki uygulamalar ile ilgili başka bir arkadaşım bir döküman vermişti word belgesi olarak bu kitap kadar olmasada iş yapar istersen ekleyebilirim.

ha şu var ete hocanın dersleri en güzel kaynak ve tabi ki bu site sayesinde 1-1 sorununa da çözüm var.
Bu kitaba hiç boşuna para ödemeyin, hiçbir işinize yaramaz. Arkadaşın dediği gibi bir kelimesini bile değiştirmeden olduğu gibi Türkçeye çevirmişler. Hatta bu kitabı çeviren adamın hiç elektronik bilgisinin olmadığını düşünüyorum, yoksa anlatımları ve devre hakkındaki yazıları daha anlaşılır olurdu, çünkü kendi yorumunu katardı, daha estetik olurdu. Doğrudan çevrildiği için hiçbirşey anlaşılmıyor. Ne işe yarar derseniz sadece şuna yarar, protonun orijinal ingilizce help'inde anlayamadığınız bir cümle olursa sadece o cümlenin Türkçesini anlamanıza yardımcı olur.
Zaten protonun içerisinde PDF formatında help geliyor ve bol örnekli bir PDF, bu kitaba ihtiyaç duymazsınız. zaten söylendiği gibi bire bir aynısı, hatta yazıları okumaya bile gerek yok örneklerden anlaşılıyor zaten komutların ne işe yaradığı varsın ingilazca olsun.

detect

pic basic de negative pulse gönderebiliyormuyuz? Hıgh low yaparak pozitif pulse oluşturuyorum, bunun tam tersini negative olarak yapabilirmiyiz

ete

Negatif puls iki şekilde olabilir. Çıkış sürekli high da tutularak puls GND ye doğru verilir bu bir negatif pulsdır.
Sanırım senin istediğin GND seviyesinin altında bir puls. Bu normal şartlrda pic ile üretilemez. Çünki bu sinyali üretmek için sisteminde birde -5V olması gerekir. Pic çıkışına simetrik beslemeli bir opamp bağlayarak bunu elde edebilirsin.

Ete

zkan034

Frırçasız motor için PWM kontrollü  pic16f628a ile pik yazılım dersi açabilirmisiniz lütfen.

Evren Kılıç

merhaba arkadaşlar,
12F675 GP4 pinini koşula göre 0 ve 1 yapıyorum. görevi bir kaynağı gerektiğinde  mosfet üzerinden yüke alıyor fakat bu durum kaynağın ürettiği güce göre bazen kaynakta koç başı darbeleri oluştura biliyor. Yapmak istediğim kaynağı 3 saniye içinde soft olarak yüke aktarmak istiyorum. PWM komutu kullanarak bunu nasıl yapabilirim bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

ete

Genelde motor sürme işlerinde Soft Start ve Soft stop adı verilen teknik ile PWM kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Ancak motorr duşunda Röle kontaktör vs gibi elemanlarda sonuç vermez bu sistem. Mosfet üzerinden yük verilmesi sistemin uygulanabilirliği açısından uygun ancak neyin sürüldüğüde önemli. Sonuçta düşük güç uyguluyorsunuz (belkide tam güçün çok kısa ama ard arda verilemsi demek daha doğru olur)  karşıdaki ekipmanın bu düşük güce cevap vermeside beklenir. Motorlar ideal şekilde düşük güce karşılık devir düşüklüğü ile cevap verir. Sizin malzemeniz nasıl cevap verir bilemiyorum. Prensip olarak genelde 2-3sn içinde sıfırdan kalkış yapıp tam güce ulaştırma şeklinde uygulanır. Bunun için donanımsal PWM kullanırsanız. Duty değerini %1 den başlatıp %100 e 3 sn de ulaşacak şekilde bir döngü kurup verebilirsiniz. Genelde %duty değilde duty değerini döngüye sokarız. Örnek vereyim. Kullandığınız PWM frekansı diyelimki 10Khz. Maksimum duty değeri de 1000 olsun. Bu durumda döngünüzü 0-1000 aralığında kurmak gerekecek.
Araya da 3000ms/1000=3 ms lik gecikme koyarsanız. Duty değeri 1000 e ulaştığı zaman sistem tam güce ulaşır ve geçen sürede 3 sn olur.

Ete

Evren Kılıç

merhaba,

soft olarak devreye almak istediğim yük omik direnç güç kaynagından akım çekiyor sadece, ama bu akımın soft olarak artmasını istiyorum. 12F675 de donamınsal pwm yok sanırım bu nedenle pwm komutu ile bir çözüm arayışı içine girdim.
en son aklıma kademeli olak pwm uygulayıp sonra yükü süren pini hıgh yapmayı düşündüm

PWM YUK,50,100
PWM YUK,75,100
PWM YUK,100,100
PWM YUK,125,100
PWM YUK,175,100
PWM YUK,255,100
YUK=1

şeklinde bir komut işimi görür mü bilmiyorum

ete

FOR X=0 to 255
PWM_YUK, X , 100
Pause 3
Next
şeklinde bir döngü içinde bunu yap bakalımnasıl olacak.

Ete

Evren Kılıç

@ete  öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim. şöyle bir sıkıntı var, ama bu problem bilgisayarımın eski veya yetersiz olmasından da kaynaklanıyor olabilir. simülasyonda net derecelendirme  yapamadığım için pause  ve peryot değerlerini oldukça düşürdüm, ama asıl anlayamadığım PWM komutlarından sonra YUK olarak tanımladığım GPIO.4 pinini lojik olarak kontrol edemiyorum. PWM değeri 255 e ulaştıktan sonra YUK=1 yapamıyorum.bunun nedeni ne olabilir.
bu arada kodları hard olarak deneme yapamıyorum isis den izleyebildiğim durum bu şekilde, pazartesi hard devre kurup üzerinde deneyeceğim bakalım

DEVAM12:

ADCIN 0,HAM        

IF HAM <143 THEN :pause 1: SRJ=1:YUK=0 
 IF HAM >179 THEN GOTO FREN12
 SURE=0
 GOTO DEVAM12

FREN12:

SRJ=0 
FOR SURE=0 to 255
PWM YUK ,SURE,1
PauseUS 1
Next

GOTO TUT

TUT:

YUK=1
  ADCIN 0,HAM        
    IF HAM <143 THEN :GOTO DEVAM12      
     GOTO TUT

END

ete

Bekleme süresini 1us verirsen orada bir şey görmen mümkün olmaz. Üstelik saykıl sayısınıda 1 girmişsin ki bu hiç bir ,ş yapmayacak anlamınadır. 1 yerine en azından 10 ver. Süreyi us cinsinden değil ms cinsinden verki bir şeyler görebilesin.

Ete