Mesajlar, ve üyelerin karşılıklı davranışları

Başlatan ete, 27 Nisan 2015, 09:44:08

ete

Son günlerde üyeleri bahar çarptı gaiba. Bir garipleşti mesajlar buna bende dahilim.
Bu nedenle bir ikaz yapma ihtiyacı hissettim.

Her şeyden önce kimse kimseye hakaret veya hakarete yakın laflar etmemelidir. Sebebi her ne olursa olsun bu kurala kesinlikle uyulmasını istiyorum. Uymayan ya kendi ayrılsın yada ben ayırırım.

Polemik yaratacak sözler edilmemesini rica ediyorum. Zira polemik cevap verme ihtiyacı doğuruyor sonrada lafların dozu yükseliyor. Bu nedenle polemiğe yer vermemek gerekiyor.

Her ne olursa olsun iyi bilmediğiniz konularda cevap yazma ihtiyacını duymayınız. Sırf cevap yazma adına mesaj yazmak iyi bir şey değil , üstelik forumda çok mesaj yazanı ödüllendirmiyoruz. Lütfen çok iyi bildiğiniz konularda bilgi verin yada cevap yazınız.

Çok önem verdiğim kuralların başında Türkçe nin doğru kullanımı geliyor. Bana komik gelen yanlış uygulamalardan bazı örnekler vereceğim. Bu vereceğim örnekler tamamen karşılıklı konuşma dilinin yazılı hale getirilmesinden başka bir şey değil aslında ama olmuyor. Bu kötü uygulamaların bazıları maalesef dile yerleşiyor bu hiç istemediğim bir şey.
iÖrnek ööle deniyor. Bunun doğrus Öyle dir. Diimi deniliyor doğrusu değilmi dir. Bööle yada böle diyorlar Böyle dir doğrusu.
Kullandığınız dile lütfen dikkat ediniz. Zaten etkisi altında olduğumuz bir çok yabancı lisan varken birde kendimiz farklı bir dil yaratmayalım lütfen.

Biraz da yardım çağırılarına değineceğim. Bu sitede kimse kimsenin ödevini yada projesini yapmaz. Yapmamalıdır da.
Hiç bir şey bilmeyenlerin siteye üye olup lütfen yardım edin başlığı altında böyle hazır kodlar istemelerine kulağımı kapatıyorum. Bu konuda kesin prensibim var ve bozmaya hiç de niyetli değilim. Kısmi olarak projelere yardım ederim ediyorumda bazen fazlasınıda yapıyorum ama konunun gidişatına bakıyorum bir değerlendirmem oluyor mutlaka. Çok nadir olarak da istenilen şeyi kod olarak veriyorum çünki amacım kodu görenlerin bir şeyler öğrenmesidir sonuçta. Ama genel prensip şudur,  ortaya birşeyler koyacaksın sıkıştığın konuda yardım isteyeceksin.
Bu ortaya birşeyler koyma meseleside abartılmaya başlandı son dönemde. Sağdan soldan kod kopyalayarak bir şeyler yapılmış gibi gösterenlerde çıkıyor ama o kadar çabuk anlıyorumki bu tür durumları o yüzden bu gibi konularada gereken cevabı veriyorum zaten. Bunları yapmayınız. Şunu düşünün , ben ve benim gibi pek çok kimse Elektronk Amatörüdür. Mesleğimiz ve tahsilimiz elektronik ile alakalı değildir. Bu işten zevk aldığımız için bu işe yöneldik ve pek çoğumuz neredeyse profesyonel konuma bile gelmiş sayılırız. Biz bunu yapabildiğimize göre bu işin eğitimini alanların hiç bir şey bilmeden buraya gelip yardım istemelerine bir anlam veremiyorum üstelik birazda kızıyorum onlara. Bütün sene lak lak edip konuları kaçırmışlar nasılsa bir yerden bir proje bulur yapar yada yaptırır veririz demişler herhalde. Ama yağma yok. Bu memleketin tembellere değil çalışan , üreten kişilere ihtiyacı var. O nedenle çalışmayana ekmek yok bu sitede.

Bunlar benim naçizane kurallarım. Uyamayacak olanların burada işi yok lütfen cevaplarını başka yerlerde arasınlar. Tabiiki gitmeyenleride ben yollamak zorunda kalırım sonunda. Ne yapayım mecbur kalırsam yaparım elbette.

Ete