16f877a +sht11 nem ısı ölçme projesi

Başlatan aygun78, 14 Mayıs 2015, 11:55:36

aygun78

Ekte pic16f877a+sht11 versiyonu yüklenmiştir. Kaynak kodları ve İsis dosyaları içindedir. PİC C COMPİLER 4.068 ve Proteus 8.4 kullanılmıştır.
Proteus dosyasını kendinize göre tekrar düzenlemenizi öneririm. Kılıfları kendim oluşturdum. Lcd ve tuş bağlantısını ben makinanın önüne jumper kablo ile yaptım.

Yazılımın Özellikleri:
Saat kesme ile oluşturuldu.
Makine ilk 2 gün hiç çevirme yapmaz.2 gün sonunda ayarladığınıza göre 1 ve 2 saat arayla 0-60 sn arasında çevirme yapabilirsiniz.
Makinaya konan yumurtaya göre kuluçka süresini ayarlayabilirsiniz. Set=21 gün
Set Isı makinenin ne kadar ısınacağını belirtir.20-40 derece arasında bir değer belirleye bilirsiniz. Set=37,5
Makine ısı hassasiyetine göre 0.0-5.0 arası değere göre işlem yapar. set=0.1
Set Nem makinenin ne kadar nem ile çalışacağını belirtir.30%-80%  arasında bir değer belirleye bilirsiniz. Set=50%
Makine Nem hassasiyetine göre 0-30 arası değere göre işlem yapar. Set 5%
Kuluçka sürenize göre (kuluçkasüresi-3). günde ısıyı set ısı-0,5 derece ve nemi çıkış nem oranı (set=70%) olarak alır. Çevirmeyi durdurur.
(tavuk forumları çıkıma 3 gün kala ısının düşürülüp nemim yükselmesini tavsiye etmekteler)

4 Adet Tuşla tüm işlemleri yapalirsiniz.
ayrıca :
1:ecs+eksi ikisine bir basınca motor manuel döner.
2:esc+artı  ikisine bir basınca tüm ayarlar görüntülenir.
3:eksi+artı  ikisine bir basınca set ayarlara döner.

Güle güle kullanmanız dileğiyle.
Bu arada yardımları için sayın ete ve etepic forum üyelerine sonsuz teşekkürler.

bilsisco

Proteus dosyası yok arkadaşım içinde. Ya da bendeki 7.7 olduğundan göremiyorum?
Siz sht11in hazır kütüphanesini kullanmışsınız.
İnternette rastladım buna, mikroc ye çevirmeye çalıştım olmadı.
Şuan kafam allak bullak. pbp, mikroc ve ccs c üç dil karışmış durumdayım, sanırım pes ettim.
Lcd yada 628a yı kullanmayı terk etmem lazım. Ya bellek yetmiyor yada ayar yapamayacam
Herşey için saol yinede.
----
Son olarak şunu soracam
Arduino bilginiz varsa, mikroc mi yoksa ccs c mi arduinoya daha yakın bir dil?

aygun78

Proteus 8 oldugu icin gormuyosun sanirim.Dosya icinde.
628 konusu senin bilecegin bir konu senin icin hangisi avantajli 16f877a ya gecersen bütün calismalarin bosa gidecek.628e gore daha pahali bir islemci.10 lira falan.

Arduino bana gore montajlanmis ve bir suru pini olan ve istedigine gore yazilim atip calistirdigin bir devre.Aynisini sende picle rahatlikla yapabilirsin.Ondada hazir kutupaneleri kullanacaksin.Bir kulucka makinasi icin 1 arduino kullanacaksin.Bana pek cazip gelmiyor acikcasi.Baski devre yok.Utu yok.Perhidrol+tuzruhu yok.Son ana kadar calisacakmi sitresi yok.calisinca cocuklar gibi sevinmek yok.Benim gibi bu isi hobi icin yapan birine gore degil.Tabi bunda karar senin.
         Micro c den hic bisey anlamadim ben.Bilgisayarimda kurulu ama bir turlu isinamadim.Ccs bana cok daha kolay geliyor.Sonucta bu isin egitimini almamis biri olarak su kolay bu kolay demek dogru olmaz.Yazilim bence hangisini biliyosan o en iyidir.Sonucta hepsi hex uretiyor.ccsde kaynak sikintisi yok sadece.Belki mikroc de de yoktur.Hic aramadigim icin.Ben bu isi sadece hobi amacli yapiyorum ve sifirdan basladim.
       Pickit2, sayisini unuttugum kadar cok 877a, 3 tane sht11, 2 tane lcd ve 10 larca pbc. Sabahlara kadar ugrasmalar.Sonuc basarmanin verdigi mutluluk.Tarif edilemez.

bilsisco

Tecrübelerin aynen benimki gibi.
ben de onlarca devre yaptım, 84a, 628a ve 877a bir cok devre yaptım, sattığım bile var.
arduino dan pek keyf alamadım ama dünyanın heralde %70i onu kullanıyor.
Kaynak derdi, örnek derdi yok. Herşeyin hazır yapılmışını bile bulabiliyorsun ama kopyala yapıştır mantığı.
İşin mutfağına giremiyorsun yani. Yalnız kitabi bilgim yok. Araştırmadım da ama c kullanıyor biliyorum.
-------
Ben biraz daha arayım. dert oldu

karacan451

Bende kuluçka  makinesi için nem ısı devre tasarladım (Baskı Devre Çalışıyor) .İşlemci olarak atmega8 kullanıyorum.Benim en büyük sıkıntım 7A/220V minyon röle 300 watt ısıtıcıyı kaldırır mı? Siz ne kullandınız

aygun78

Arkadaşım kaldırsa bile 300 w senin için çok fazla bana göre. Kuluçka makinası genelde yalıtımlı olduğundan kapağı açılmadığı sürece kolay kolay soğumuyor. Rölen 37.5 'de enerjiyi kesse bile ısıtıcının sıcaklığı makinayı ısıtıyor. Ben battaniye rezistansı kullandım.18-20 m den sonra direkt 220 v ye bağlıyorum. Çok yavaş ısınıyor. Altında 2 tane 5 w büyük bilgisayar fanı ile ısının dağıtılmasını sağlıyorum.37,5 de röle kapatınca en fazla 37.9 a kadar çıkıyor.

karacan451

Yok kendim için değil.Müşterinin biri 300watt ısıtıcı kullanıyom dedi. Denemekten fayda var.Olmasa amperli röle kullanırım.Hocam teşekkür ederim...

bilsisco

P=I.V güç formülünden
P=7,5.220=1650watt eder ki sen sadece 300 watt kullanacaksın, fazlasıyla yeter.
Yalnız pcb nin ilgili yollarını kalınlaştırmanı, hatta üzerinden lehimle desteklemeni tavsiye ederim.
Bir de elektriğe çarpılma riskinden dolayı devreyi silikonla yalıtım yapmak ve kutuya koymak iyi olacaktır.