pic ile mofet gate arasındaki direnç hesabı ?

Başlatan sencer76, 22 Haziran 2015, 03:48:20

sencer76

Selamlar ; 10 yıl boyunca 16f628a çıkışını 56ohm direnç üzerinden irfz44  sürdüm ve yaklaşık 6Ampere kadarki yüklerde sorun yaşamadım.Sonra ağabeyin biri geldi ve dediki oğlum irfz44 gate si 12V ile sürülür madem pic ile mosfet sürcen lojik gate mosfet kullansana dedi. ve irlz44 aldık biraz daha pahalı ve lojik gate. Aynı devreye aynı yazılımla bağladık ve çıkışlar saçmaladı. Yazılım başta olmak üzere herşeyi kontrol ettik ve kabahat gate dirençlerinde çıktı. Dirençleri 56 ohm dan 330 ohm a çıkardık sistem düzeldi. Sorum şudur ; gate direnci nasıl hesaplanır? pic çıkışı bir olduğunda n channel mosfetten 6 amper çekmek için gate direnci ne olmalıdır ve nasıl hesaplanır? Bilgisi olan arkadaşlardan rica ederim. Saygılarımla..

F®T

Bence direk sürüyorsan picin basacağı akımı göz önüne alman gerekiyor.5 volt /0.020 a =250 ohm olacak en az kullanacağın direnç.neden.çünkü picten 20 ma üstü akım çekince picin kafası karışıyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

DigMan

Mosfetler, transistörler gibi akımla değil gerilimle sürülürler.Mosfetten yüksek akım alman için, datasheetinde yazan max drain akımdaki gate gerilimini esas alman gerekir.Yani gate deki akımı değil gerilimi yüksek tutmalısın yada uygun görülen değerlere çıkarmalısın. sen pic çıkışına hangi direnci bağlarsan bağla, 5V un üstüne çıkamayacağından drainden alacağın akım da sınırlı olacaktır.Ben akım gerektiren projelerde mosfetleri npn + pnp transistörle 12V ile sürüyorum.Zaten yüksek akımlar için böyle yapman gerekiyor.

Burak

Alıntı yapılan: F.T - 22 Haziran 2015, 19:16:55
Bence direk sürüyorsan picin basacağı akımı göz önüne alman gerekiyor.5 volt /0.020 a =250 ohm olacak en az kullanacağın direnç.neden.çünkü picten 20 ma üstü akım çekince picin kafası karışıyor.

Mosfetler gate empedansı çok yüksek y.i. devre elemanlarıdır bu yüzden bahsedilen akımları çekmezler .. Mosfetlerin gate ve source uçlarının eşdeğer devre parametrelerini incelerseniz bunu görebilirsiniz .. Gate ve Source uçları arasında ciddi bir kapasitans etkinin oluşması durumuda bir diğer problemdir , (Arkadaşımızın problemide bundan kaynaklanıyor olabilir) bunun önüne geçmek için 1 kohm - 4.7 kohm skalasından bir direnç değeri seçip bu direnci gate - source arasına bağlamalısınız bu şekilde drain-source jonksiyonunun deşarj edilmesine olanak sağlamış olursunuz ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Anlattıklarım havada kalmasın diye bir bağlantı örneği koymakta fayda var .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Data sheet bu mosfet'in gate treshold voltajını 2V olarak vermiş. Yani gate'e 2V vermek gerekiyor. Giriş voltajı 5V olduğuna göre demekki orada bir gerilim bölücü yapılacak ve hem voltaj 3V ta düşürülecek hemde gerilim bölen R2 direnci (gate ile GND arasındaki direnç) aynı zamanda gate kapasitesini deşarj edecek direnç olacaktır. Hesaba göre 5V üzerinden 3K3 ile gelip 2k2 ile GND ye bağlanmak ve iki direncin birleşme noktasınıda Gate 'e bağlamak bu istediğimizi sağlıyor.  Denemek lazım.

Ete

sencer76

Picten 3k3 ile çıkıp gate girdim gate ile gnd arasına 2k2 attım şahane çalıştı saçmalama yok ısınmada yok. Herkese teşekkürler.

Burak

Alıntı yapılan: sencer76 - 23 Haziran 2015, 18:41:51
Picten 3k3 ile çıkıp gate girdim gate ile gnd arasına 2k2 attım şahane çalıştı saçmalama yok ısınmada yok. Herkese teşekkürler.

3k3'u kaldirip bir dener misin . Boylece bizlerde gozlemlemis oluruz davranisini ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

sencer76

Arkadaşlar devre 3k3 üzerinden gate  gidip 2k2 üzerinden şaseye bağlanınca pic çıkışından 1.2mA çekiyor ve sistem çalışıyor. 3k3 iptal edilip pic çıkışı direk mosfet gate ine bağlanınca ve gate şase arasına 2k2 atılınca gate den 1.8mA çekiyor ve sistem aynen çalışıyor.Başka fark göremedim. Denememi istediğiniz başka bişey olursa yazın tezgah kurulu sürekli. Selamlar...

Burak

Alıntı yapılan: sencer76 - 25 Haziran 2015, 02:51:52
Arkadaşlar devre 3k3 üzerinden gate  gidip 2k2 üzerinden şaseye bağlanınca pic çıkışından 1.2mA çekiyor ve sistem çalışıyor. 3k3 iptal edilip pic çıkışı direk mosfet gate ine bağlanınca ve gate şase arasına 2k2 atılınca gate den 1.8mA çekiyor ve sistem aynen çalışıyor.Başka fark göremedim. Denememi istediğiniz başka bişey olursa yazın tezgah kurulu sürekli. Selamlar...

Tesekkurler ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

gogoce

Anlayamadığım şimdi bu 3k3 ü kullanalım mı kullanmayalım mı?
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Kullanın. Çünki mosfet gate ucu bir kondansatör gibi davranır. Tetiklemek için sürekli şarj ve ardından deşarj edilmesi gerekir. Bu yüzden mosfet sürücüleri push-pull dediğimiz mantıkla çalışır.
O direnç ise işin zor kısmı olan deşarj işlemine yardımcı olur ve kullanılması bir yerde zorunludur.

Ete

muratguenduez

Alıntı yapılan: ete - 25 Haziran 2015, 07:18:32
Kullanın. Çünki mosfet gate ucu bir kondansatör gibi davranır. Tetiklemek için sürekli şarj ve ardından deşarj edilmesi gerekir. Bu yüzden mosfet sürücüleri push-pull dediğimiz mantıkla çalışır.
O direnç ise işin zor kısmı olan deşarj işlemine yardımcı olur ve kullanılması bir yerde zorunludur.

Ete

hocam ben de bir kaç gündür fetlerle boğuşuyorum, akım çok çekince yanık kalan led grubum var. irf2807 diye bi fet kullanıyorum. flaşör yazılımım ise 60ms on, 2sn off olacak şekilde ayarlı. dün çok denedim 1Mohm dirençle picden fete cıktım ve picden de pulldown olarak 1k bağladım şu anda memnunum fakat yukardaki direnc gerilim bölücü hesabınızı okudum ve fetin datasheetine baktım. treshold gerilim min=2V, max=4V olarak tanımlanmış. picin çıkışında tam 5V olmadığı için (yaklaşık 4.5 - 4.7 ) ikiye böldüm 2.2k dirençlerle. burdan yaklaşık 2- 2.4V arası bi değer gelicek ve kataloğa uygun olacaktır. aküyü bağlayınca yanmıyor ledler şimdi !  pic çıkışında ölçü aleti ile pikeleri 2.2v olarak gördüm maximum. 60ms çok kısa olduğu için o bahsettiğiniz kapasitor dolamıyormu acaba diye aklıma geliyor! neden olabilir anlayamadım.

muratguenduez

hocam 3.3k yı da denedim gate e şu anda 2.7V geliyor. zamanıda 400ms ye çıkardım. ama iletime geçmiyor. nerde yanlış var çözemedim.

ete

Pic den 1Mohm direnç ile fet-gate ucuna girmiş isen bu direnç üzerinden fet şarj olamaz burası kesin. Neden işine uygun bir fet kullanmıyorsun.
İşine uygun olan fet L tipi olanlar. Bunlar lojik voltaj  (5V ) ile sürülürler. Fet seçiminde önemli noktalar şunlar.
- Source-Drain arasından akıtacağı akım değeri.
- Gate Treshold voltajı
- On direnci
Mesajımda da belirttiğim gibi Mosfet Gate ucu kondansatör gibi davranır. Siz onu sürerken Gate ucunu şarj etmeniz (on) , off yapacağınız zamanda deşarj etmeniz gerekir. Aksi halde sürekli iletimde kalır. Bunu sağlayacak en iyi düzenek push pul devrelerdir. Mosfet sürücüleride içlerinde push pull düzenek vardır.
60 ms lik bir on süresi zaten gözle bile görülemeyecek bir süredir. Ledleri 60 ms on 2 ms off yaparsanız o ledlerin yandığını farkedemezsiniz zaten ve muhtemelen mosfet çalışmıyor diye hüküm verirsiniz. Gözle görülebilecek süreler 100 ms lerden başlar.

Mosfetler konusundaki bilgi ve tecrübelerim tamamen topladığım bilgilere ve yaptığım denemelere dayanır. Bu konuda teorik hesap yaparım ama gerçek hesap bilmem . Teorik hesap yapmak gerekir ise,
Mademki ortalama treshold gerilimin 3V (Min2V ve max 4V ise) o halde picden 5V olan çıkışı bir gerilim bölücü ile 3V ta düşürmen gerekiyor.
Bunun için pic den 1K ile çıkar direk Gate ucuna bağlardım. Sonra Gate ucu ile Source (GND) arasına 1k5 direnç bağlardım. Bu direnç gate ucundaki voltajın yaklaşık 3V dolyaında olmasını sağlayacak hemde deşarj anında pice yardım edecektir.

Ete