F

cep telefonu ile kontrol ?

Başlatan ferdi0435, 21 Ocak 2012, 00:27:00

ferdi0435

bazı projelerde cep telefonu ile cihaz kontrolleri yapıldığını gördüm bunu nasıl saglıyorlar? gördüğüm kadarıyla sanki cep telefonun kulaklık çıkışından sınyalı alıyorlar daha sonra kod cozucu entegreye mı baglıyorlar?? tam anlamıyla bılen bırı yardımcı olabılır mı ?

Mucit23

Evet Dediğin gibidir. DTMF tonlarını araştır.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ferdi0435

peki hocam aranan telefonun  açılması gerekiyor sinyallerin alınması için bunu nasıl yapılıyor?

cep telefonundaki gelen arama sinyallerini nasıl saydırabiliriz 5 çalmadan sonra sistem çalışsın gibi
?

ELZEMEFE

1_ Cep tel  i  otomatip cevap  ver  moduna al
2_ dtmf ton çözücü devre
3_ kulaklık  çıkışı dtmf devresine gir
4_ ve PIC kullan
5_ DTMF  mt8870 veya cmd8870  ikisi aynı entegre
6_ dtmf her tuşun frekans karşılığı var ve bunu bu entegre  çözer

cep tel otomatik cevap verme modunda  olacak ve sen onu arayınca açılacak ve giriş şifresi felan yapıcaksın
örneğin :1234 gibi ve şifre yi girince sisteme girmiş oluyosum  *01# basarsan birinci cihaz açılacak vb felan

dtmf çözücü devresinde dtmf kodu okurken PIC ile cmd8870 veya mt8870 in std  ucu var onu ınterp ve farklı bir kontrol ile kullanman  işini kolaylaştıracaktır.

nokıa telefonlarda  kulaklık sorunu  olabiliyo kulaklığı takınca speaker devreye lehimlediğin için bazen tel kulaklığa çıkış vermeyebiliyo.

bazende ton gelir ama dtmf çözmez ne  olduğunu anlmazsın  o zman da devrede parazit var besleme temiz  olmalı..

bunları bi dene bakalım ..

ferdi0435

ete

Gelişmiş bir GSM modül kullanmadıkça cep telefonu ile kontrolün esası eski bir ceptelefonunun tuşlarında tadilat yapılarak ve kulaklık çıkışından çıkış alınması temeline dayanır.

Bir cep telefonu arandığı zaman telefon ya otomatik cevapla seçeneği ile otomatik açılır veya yeşil (cevapla) tuşuna basılarak telefon açılır. Kırmızı (kapat) tuşuna basılarak da kapatılır. Bu nedenle cep telefonunda önce bir ton duymanız bana göre imkansız. Ancak hat açıldıktan sonra ton sinyali gönderip kontrol yapabilirsiniz.
Bu nedenle sistemi açmak için yapmanız gereken iki şey var. Ya otomatik cevapla özelliğini açmak yada zil çaldığını kulaklık çıkışından hissedip (duyup) yeşil tuşa bir kere basıp bırakacaksınız.
Telefon açıldıktan sonra artık kulaklık çıkışı üzerinden istediğiniz ton sinyalini alıp kontrol için kod çözücüde çözerek sinyali işleyebilirsiniz. SOnunda işiniz bittikten sonra kapat tuşuna bir kere basıp bırakarak hattı kapatabilirsiniz.

Bu durumda 3 yere bağlantı yapmanız gerekiyor. Birisi Kulaklık çıkışı, diğeri yeşil cevapla tuşu ve sonunda kırmızı kapat tuşu.
Sistem bu şekilde çalışır.

Ete

ferdi0435

çok teşekkür ederim hocam  gsm modüller baya pahalı oldugundan dolayı bu yontemı kullanacagım ...

toprak

Bu konuda benim de bir sorunum var şimdi. Pic16f628A ile 8870 entegresi kullanarak dtmf sistemini kurdum.
8870 in data çıkışlarını (yani 11,12,13 ve 14. bacaklarını yani Q1 Q2 Q3 Q4 çıkışlarını ) direkt picin porta0,1,2,3. bacağına bağladım.
8870 in 15. bacağını yani STD bacağını ise portA5 (yani mclr) e direkt bağladım. Okutmayı böyle yapıyorum. Her beş bacağa da  bir direnc bağlamadım.
Fakat internette bazı şemalarda araya seri 2k2 bağlayan şema da gördüm.
Direnç bağlamama herhangi bir istikrarsizliğe yol açar mı?
8870 isiste olmadığı için çizemedim.

Yaptığım devre çalıştı. Fakat bazı sorunlar gördüm. Şimdi şu sorunu çözmeye çalışıyorum . ama bir türlü o kadar uğraşmama rağmen sorunu göremedim.
8870 sadece yıldız tuşunu alıyor. Ve std sürekli 5v konumunda kalıyor. Dolayısıyla pıc işlem yapamıyor.
8870 in kristalini değiştirdim. Sorun halen devam ediyordu. 8870 in kendisini değiştirdim. Sorun yine devam ediyordu. Pici devreden çıkardım. Yine sadece yıldız tuşu icin 8870 çıkış verdi  ve std takılı kaldı.
Kısa devremi var diye baktım. Hiçbirşey göremedim.
Yani sorunu bir türlü çözemedim.
Pic için dahili osilatörü(4MHz) seçmişim.
100nf bağlı picin besleme bacaklarına.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

veli dayı

Baskı yollarını ve bağlantılarını kontrol et.muhakkak bir yerlerden voltaj alıyordur normalde telefon tuşuna basınca std aktif bırakınca da pasif olması gerekir

toprak

Alıntı yapılan: veli dayı - 09 Ekim 2012, 09:59:14
Baskı yollarını ve bağlantılarını kontrol et.muhakkak bir yerlerden voltaj alıyordur normalde telefon tuşuna basınca std aktif bırakınca da pasif olması gerekir
Evet std nin özelliğini biliyorum. Devre normalde çalışıyordu. Bahsettiğim sorun belli bir zaman sonra iki ay sonra birden oldu. O kadar büyüteçle de baktım. Herhangi bir kısa devre göremedim.

Dediğim gibi şu anda sadece yıldız tuşunda çıkış veriyor. Ve orda takılı kalıyor. STD de sürekli çıkış verir halde kalıyor. Diğer tuşlara ne kadar bassam da bir algılama yapmıyor.

Gene kontrol edip daha sonra sonuçları yazarım.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

Serifsan

Merhabalar ben bi telefondan dier telefonu arayip ona bagli kameradan goruntu almak istiyorum bu mumkunmudur boyle bisi yapilabilirmi mesela bi ip kamerayi bir teledona baglayip baska bir telefondan o telefonu arayip ip kameradan goruntu almak yapilabilirmi ? Sandikciomerserif@gmail.com buraya mwsaj atabilirseniz sevinirimm tesekkurler

gogoce

Alıntı yapılan: toprak - 10 Ekim 2012, 16:48:59
Evet std nin özelliğini biliyorum. Devre normalde çalışıyordu. Bahsettiğim sorun belli bir zaman sonra iki ay sonra birden oldu. O kadar büyüteçle de baktım. Herhangi bir kısa devre göremedim.

Dediğim gibi şu anda sadece yıldız tuşunda çıkış veriyor. Ve orda takılı kalıyor. STD de sürekli çıkış verir halde kalıyor. Diğer tuşlara ne kadar bassam da bir algılama yapmıyor.

Gene kontrol edip daha sonra sonuçları yazarım.

Bende buna benzer bir proje ile uğraşmıştım. DTMF girişine 22pf kuplaj kondansatörü ve buna seri 10k trimpot koyup trimpotla ayar yaparak olayı çözmüştüm
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

efsanepoldem