K150 Pic Programlayıcı Reset Hatası

Başlatan Mehmetopal78, 24 Ağustos 2015, 14:34:00

Mehmetopal78

Merhaba

Çinden k150 pic programlayıcısı aldım.Serial bağlantısı ve software sıkıntısını çözdüğümü düşünüyorum.
Ancak pic'e program atamıyorum hata alıyorum.

Pic'in içindeki programı okuyabiliyorum(tabi doğru okuyorsa pic'i boş gösteriyor).
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

ete

Alınabilecek en kötü programlayıcıyı satın almışsın. Bu programlayıcıları yapan kişi diğer dünyaya göç etti bir kaç sene önce. O günden beride destek falan kalmadı. Bunyüzden fazla kişi kullanmıyor bu programlayıcıları. Sorunun kaynağı pek çok şey olabilir,
Programlayıcı deyince PicKit2 veya PicKit3 den şaşmamalı.

Ete

İlyas KAYA

COM port ayarlarını yaptınız mı ?
Sürücülerini kurdunuz mu ?

Aygıt yöneticisinden ve programlayıcı yazılımdan ayarlar kısımlarının da bir ekran görüntüsünü verirseniz iyi olur.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Mehmetopal78

Sürücü ve COM port'la ilgili bir sıkıntı değil.
12f675 ve 16f628a piclerini programladım. 16f876a ve 16f877a'yı programlarken bu (yukarıdaki resimdeki ) hatayı veriyor.
Dışarıdan MCLR bacağına güç vermek gerekiyormuş bununla alakalı olabilir mi ?

ete

Programlama voltajı yaklaşık 13v dur. Bu voltaj programlama esnasında MCLR bacağından pic e verilir. Bu nedenle o bacağa dışarıdan voltaj veremezsin. Programlama voltajı genelde 5V dan anahtarlama yöntemi ile programlama kartı tarafından üretilir. Baxı işlemciler programlanırken daha fazla akım çekerler. Özellikle kod koruması aktif edilerek programlanmış bir pic yeniden programlanırken daha fazla kım ister ve pek çok programlama devreside bu akımı karşılayamadığı için bahsi geçen sorunlar ortaya çıkar.

Ete

İlyas KAYA

PIC' i önce silip sonra yüklemeyi denediniz mi ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Mehmetopal78

16f628A'yi silebiliyorum ancak 876a ve 877a da sil dediğim zaman sildiğini gösteriyor,ancak silme işlemini kontrol ettiğimde silmediğini gösteriyor.

pic'in içerisini okuduğumda pic'in içerisindeki hex dosyasında herşey 0000 şeklinde gösteriyor.

chipdata.cid dosyasındaki pic id'siyle programın gösterdiği pic ıdsi uyuşmuyor. chip ıd'sini 0E20 olarak görmesi gerekiyor.(16f877a)

ete

Belliki programlayıcı kod korumasını açamıyor.
Zira kod koruması ile kayıt edilmiş programı okumaya kalktığınız zaman ekranda hep 0000 0000 gibi değerler görürsünüz.
Sizin pic'e de önceden kod koruması aktif edilmiş bir program kayıt edilmiş.
Dediğim gibi bu işlem ekstra akım gerektirir ve devre üzerindeki 13V üreten sistem yeterli akım üretemiyor demekki. Genelde sorun devre üzerindeki bobinden kaynaklanır. Kartın üzerinde direnç tipi bir bobin var ise onu aynı değerde biraz daha güçlü bir bobin ile değiştirin başka çaresi yok bu işin.

Ete

Mehmetopal78

Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sorunun çözümünü internette buldum.Aldığım ürün klon olmasında kaynaklı  bir tasarım hatası varmış.
zif soketin 1,5 ve 16.bacakları kısa devre yapılmış durumda 28 ve 40 bacaklı bir pic zif soket'e oturdulduğu zaman pic'in programlama bacaklarının dışındaki bacaklarada voltaj vermiş oluyor  bundan dolayı pic'i tanımadığından programlama işlemi yapamıyordu.

http://diykit.websitetoolbox.com/post/show_single_post?pid=1288084019&postcount=3

picleri zif sokete yerleştirirken  zif soketin 5 ve 16. pinlerine  denk gelen pic bacaklarını zif soket'e değmemesini sağlayarak programlama işlemini yapabiliyorum.

ete

İyiki bu çözümü bulmuşsun. Yoksa kimsenin aklına gelmezdi.
Ete

hakan_d_

helal olsun arkadaşım bu sorunu internette bulan bilen yok...
yazalımda google da daha çok çıksın sonuçlarda....
16f877A serisi k150 pic programlama microbrn micropro programlarıyla yazarken sorun yaşayan arkadaşların sorunu çözülmüştür. k150 cihazlarını çöpe atmayın lazım olur :)
Neymiş sorun ustamız yazmış...
program yazarken hata alıyorsanız eğer 5 ve 16 pinleri zif sokete yerleştirmeden önce kaldırınız. sonra zif sokete sokunuz.
Programlamayı yapmaktadır.

Yeniden teşekkürler Mehmetopal78 abi sen internetten bende senden buldum.

PIC16F

Alıntı yapılan: hakan_d_ - 07 Eylül 2016, 16:50:41
helal olsun arkadaşım bu sorunu internette bulan bilen yok...
yazalımda google da daha çok çıksın sonuçlarda....
16f877A serisi k150 pic programlama microbrn micropro programlarıyla yazarken sorun yaşayan arkadaşların sorunu çözülmüştür. k150 cihazlarını çöpe atmayın lazım olur :)
Neymiş sorun ustamız yazmış...
program yazarken hata alıyorsanız eğer 5 ve 16 pinleri zif sokete yerleştirmeden önce kaldırınız. sonra zif sokete sokunuz.
Programlamayı yapmaktadır.

Yeniden teşekkürler Mehmetopal78 abi sen internetten bende senden buldum.

+1
Birazdan deneyeceğim; sonucu yazarım...

Düzenleme
Hiç sorun olmadan programladım.
Fakat çalıştırdığımda (portb.b0 daki ledi saniyede bir yakıp söndüren devre) tam olarak kararlı çalışmadı.
O da osilatör bağlama şekli/ayarlar vb. den kaynaklı olsa gerek...
Yani çalışıyor.