Birden fazla slave Tek master ?

Başlatan Bahri Bilir, 09 Eylül 2015, 17:26:38

ete

Evet sorun bu. Çoklu sistem yapınca mecburen RS485 uygulaman gerek yoksa Tx ler birbirini bozar.
Bazı şeyler denenebilir. Orada birden fazla giriş için bir OR kapısı uygulamak gerek. Hepsini birer diyotla girip diyotun slave tarafını pullup (diyotun yönüne bağlı olarak) yada pulldown yapılarak da olur gibime geliyor.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 11 Nisan 2016, 16:16:46
Evet sorun bu. Çoklu sistem yapınca mecburen RS485 uygulaman gerek yoksa Tx ler birbirini bozar.
Bazı şeyler denenebilir. Orada birden fazla giriş için bir OR kapısı uygulamak gerek. Hepsini birer diyotla girip diyotun slave tarafını pullup (diyotun yönüne bağlı olarak) yada pulldown yapılarak da olur gibime geliyor.

Ete

ETE hocam;
ya hocam akşam 19 oldu ve ben hala çözemedim bu sorunu, rica etsem en azından 1 master 2 slave olarak basit bir kod denemesi yapabilirmisiniz? en azından isisde led yakıp söndürse yeter

ete

Verdiğim linkte zaten çalışan bir örnek var bir tane daha yapmanın ne anlamı olabilirki?
RX Bağlantılarını birleştirmenin bir yolunu bulman gerek. Başka yolu yok bu işin.

Ete.

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 11 Nisan 2016, 20:17:03
Verdiğim linkte zaten çalışan bir örnek var bir tane daha yapmanın ne anlamı olabilirki?
RX Bağlantılarını birleştirmenin bir yolunu bulman gerek. Başka yolu yok bu işin.

Ete.

ETE hocam;
ekteki resimdeki gibi slavelerin TX lerine 2 şer adet tranzistor eklenerek çözüm aşılmıştır.ilginiz ve alakanız için tşk ederim

ete

Çok şükür. Bir çözüm bulduğuna sevindim.
Ete

aRci

konu eski ama çalışma freskansı 20mhz olarak 16f877 yi programlamaya çalışıyorum simulatorde devre çalışıyor  usb burn ile programlmaya calıştım amam frekans ayarını hs olarak değiştirmem gerekiyor.bunu pbp ya

@ DEVICE PIC16F88, INTRC_OSC_NOCLKOUT,WDT_OFF,MCLR_OFF, PWRT_ON, BOD_ON,LVP_OFF,CPD_OFF,PROTECT_OFF,CCPMX_ON

eklemeye çalıştım ama hata verdiği için hex dosyası oluşturamadı

pc windows 10
pbp versiyon 4.0.0.0

yardımcı olurmusunuz

ete

O eklediğin sigorta ayarında Dahili OSC aktivasyonu var. Halbuki 16F877 de dahili OSC bulunmuyor o yüzden de hata veriyordur. Eklediğin kod üstelik 16F88 işlemcisine ait. Tam olarak ne yapmaya çalıştığını anlatırsan yardım ederim.
Ete

aRci

16f877 li devrem 4mhz de çalışıyor esp866 ile wifi bağlantı kurarak röle kontrolü yapmaya calışıyorum
ama esp8266 nınyeni versiyonunun baund 115200 de sabit olduğu için pic kristalini 20mhz ile değişirdim programa
define osc 20 yaptığımda proteusda çalışıyor fakat programlamaya calıştığımda hata alıyorum daha onceleri konulara baktığımda device komutu ile derleme sırasında OSC_HS olarak ayrlamam gerektiğini gördum ancak pbp hata verdi sorunu çözemedim

ete

Makinan 32 bit ise aşağıdaki satırı kullan ;
@ DEVICE PIC16F877, HS_OSC
Makinan 64 bit ise aşağıdaki satırı kullan,
@ __config _BODEN_OFF  & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _LVP_OFF & _HS_OSC
Programa Define OSC 20 eklemeyi de unutma.

Ete

aRci

aRci

bulduğum sigorta ayarlarını pbp da derlettemedim bende eski lerden jdm progrramlayıcı kullanarrak icprog ile kristali hs olak seçerek pic i programladım ve çalıştırdım yardımlarınız için teşekkür ederim