Pic18f4550 ile Servo Vana Kontrolu

Başlatan bymerag, 26 Ekim 2015, 08:54:13

bymerag

Kolay Gelsin
pic18f4550 ile analog kontrolu yapabiliyorum ancak 5 volta kadar
elimde 0 - 10 volt arası olan bir servo vana var bunu nasıl tetikleyebilirim.
bu konuda bilgisi olan varsa yardım bekliyorum

Elzemefe

Opamp kullanıp  lm358 olabilir pwm sinaylini iki çarpacaksın
0-10 volt  olacak

http://forums.parallax.com/discussion/download/71532/stamp_to_10V.gif
bu devre  işini  görür

onurinci

10 vot tarafı, 15 volt besleme uygulayınca kusursuz çalışır,sadece 1 volt'un altına inilme eğilimi var ise besleme gerilimi oralara sağlıklı inmez,ya + - 15 volt vermen gerekir,yada yeni nesil Rail-to-Rail Input/Output olanağı sağlayan bir opAmp ile değiştirmen gerekecektir.

bymerag

Alıntı yapılan: Elzemefe - 26 Ekim 2015, 10:21:23
Opamp kullanıp  lm358 olabilir pwm sinaylini iki çarpacaksın
0-10 volt  olacak

http://forums.parallax.com/discussion/download/71532/stamp_to_10V.gif
bu devre  işini  görür
Elzemefe hocam dediğiniz devreyi denedim başka çizimlere görede deneme yaptım istediğim gibi olmadı.
Ekte bir çizimim var simülasyonda sıkıntı yok ama devreyi gerçekte kurduğumda olmuyor devreye bakabilirmisiniz?

kolay Gelsin

Elzemefe

Hocam pwmi  ölçtünüzmü
yani siz pwm  ile 4 volt verdiğinizde
LM358 çıkışı 8 volt mu _?

bymerag

Hocam 3 volt verdim 5 volt verdim çıkış direk besleme gerilimim olan 12 volt
birde voltaj vermeden bile 12 volt var çıkışta
pwm denemedim

Elzemefe

Anladım ben size kendi  yaptığımı  göndericem
çizimini  ısıste  çalışan halini
şu an  iş  yerindeyim akşam atarım

ete

Bir şeyleri yanlış yaptığını düşünüyorum. Opamp devresi bir voltaj katlama devresidir. Giriş voltajını 2 ile çarparak çıkışından verir.
Burada giriş bir PWM sinyalide olabilir pot üzerinden ayarlanmış 0-5V gerilimde olabilir.
Önce denemek için o girişe 1K lık potun orta ucunu ver. Potun alt kısmına GND üst kısmına +5V bağla.
Çıkışa bir voltmetre bağla ve pot ile ayarladığın voltajın 2 katını çıkıştan izle.

Şayet girişe PWM sinyali verecek isen, PWM duty değerini %0-%100 aralığında ayarladığın zaman o girişte 0-5V aralığında DC voltaj elde edersin ve pot ile beslediğin şekilde çıkıştan da 0-10V aralığında voltaj alırsın.
Opamp beslemesi 12V tun altına düşmemelidir.

Ete

bymerag

Alıntı yapılan: ete - 14 Ocak 2016, 10:34:28
Bir şeyleri yanlış yaptığını düşünüyorum. Opamp devresi bir voltaj katlama devresidir. Giriş voltajını 2 ile çarparak çıkışından verir.
Burada giriş bir PWM sinyalide olabilir pot üzerinden ayarlanmış 0-5V gerilimde olabilir.
Önce denemek için o girişe 1K lık potun orta ucunu ver. Potun alt kısmına GND üst kısmına +5V bağla.
Çıkışa bir voltmetre bağla ve pot ile ayarladığın voltajın 2 katını çıkıştan izle.

Şayet girişe PWM sinyali verecek isen, PWM duty değerini %0-%100 aralığında ayarladığın zaman o girişte 0-5V aralığında DC voltaj elde edersin ve pot ile beslediğin şekilde çıkıştan da 0-10V aralığında voltaj alırsın.
Opamp beslemesi 12V tun altına düşmemelidir.

Ete
Elzemefe teşekkür ederim akşam dosyayı atarsanız çok sevinirim.

Ete Hocam dediğiniz gibi muhtemelen bende bir sıkıntı var ama yanlış yapmadıysam elzemefe'nin verdiği çizimi yaptım kendimde proteusta çizim yaptım baskı devreyede döktüm.
ama sonuç aynı
bu arada ekteki çizime baktınızmı ?

Teşekkürler

ete

Ekteki çizime versiyon uyuşmazlığı nedeni ile bakamıyorum.

Ete

bymerag

Alıntı yapılan: ete - 14 Ocak 2016, 11:14:24
Ekteki çizime versiyon uyuşmazlığı nedeni ile bakamıyorum.

Ete
Resmini Ekledim.

ete

Devre aynı yalnızca direnç değerlerini değiştirerek Opamp kazancını değiştirmiş (artırmış) oluyorsun.
Genel formül şu şekilde;

Vçıkış=Vgiriş x (1+(R2/R1)) Burada R1 direnci eksi giriş ile GND arasındaki direnç , R2 ise eksi giriş ile çıkış arasındaki dirençtir.

Bu formülü senin devrene uygularsak;

Vçık=5v x (1+(33/2,2))=5 x 16=80V vermesi lazım gelirki burada opamp besleme voltajı 12V olduğu için hemen her koşulda sürekli çıkışta 12V'ta yakın bir değer görürsün. Anlayacağın devren yanlış.

İlk şemaya uygulayalım bu formülü;
Vçık= 5V x (1+(10/10))=5 x 2=10V olarak çıkacaktır.
Bu doğru bir devre zira girilen gerilim 2 ile çarpılmaktadır daima. 2V girdin 4V alırsın. 1 V girdin 2V alırsın. 5V girdin 10V alırsın.

Ete

Elzemefe

bymerag kardeş devreni ısıste  çalışır halde  çizip buraya eklermisin bende LM358 kısmını ekleyip buraya atayım

Elzemefe

LM358 Devresi  çizimi ektedir  ve  çalışıyor

bymerag

Alıntı yapılan: ete - 14 Ocak 2016, 13:14:33
Devre aynı yalnızca direnç değerlerini değiştirerek Opamp kazancını değiştirmiş (artırmış) oluyorsun.
Genel formül şu şekilde;

Vçıkış=Vgiriş x (1+(R2/R1)) Burada R1 direnci eksi giriş ile GND arasındaki direnç , R2 ise eksi giriş ile çıkış arasındaki dirençtir.

Bu formülü senin devrene uygularsak;

Vçık=5v x (1+(33/2,2))=5 x 16=80V vermesi lazım gelirki burada opamp besleme voltajı 12V olduğu için hemen her koşulda sürekli çıkışta 12V'ta yakın bir değer görürsün. Anlayacağın devren yanlış.

İlk şemaya uygulayalım bu formülü;
Vçık= 5V x (1+(10/10))=5 x 2=10V olarak çıkacaktır.
Bu doğru bir devre zira girilen gerilim 2 ile çarpılmaktadır daima. 2V girdin 4V alırsın. 1 V girdin 2V alırsın. 5V girdin 10V alırsın.

Ete
Teşekkür ederim halloldu mesele dirençlerdeymiş