5X7 Dotmatrix Saat Projesi

Başlatan sonmoikan, 10 Kasım 2015, 11:23:04

sonmoikan

Kayan Yazı mantığında yapmış olduğum 5x7/(24 sütun) matrix  saat.
Gerçekte denemeleri yapılmıştır. 1 aydır sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Özellikleri :
Saat, sıcaklık, Haftanın Günü, Ay-Gün ve Yıl gösterimi
Ayar menüsü
RTC Beslemesi için 3.6v pil şarj devresi.
10 ar adet ekrana gelme ve gitme animasyonları.

Erol Hocaya saygılarımla...
ABDULLAH

F®T

Hocam elinize sağlık güzel çalışma olmuş.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Tebrik ederim. Güzel çalışma. Başka projelerde bekleriz.

Ete

gogoce

Tebrikler elinize sağlık

hocam basılı plaket varmı?

Çalışan devreyi resimlemeniz mümkün mü?

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

hkalaycioglu

Hocam elinize sağlıkta bu devre 5x7 demişsiniz ama 8x8 gibi duruyor benmi yanlış görüyorum acaba.

Elzemefe

Gayet başarılı.Ve  bu  projeyi bitirip buraya  koymuş  olman ayrı bir  minnettarlık
eline emeğine sağlık.
bir tane daha dotmatrix ekleyip saniyeyi göstermeyi denicem
Bakalım başarabilecekmiyim

sonmoikan

Rica ederim arkadaşlar. Ne öğrendiysen sizlerim sayenizde.
Baskılı devrem yok maalesef delikli board üzerine yaptım devreyi.
8x8 matrix sadece animasyon gereği, karakterler 5x7 üzerine kurulu ekran büyük olmasın diye.

Ankara bit pazarında hazır bir 24 sütun dotmatrix ekran almıştım ona göre uyarladım.
8x8 ve saniyeli şeklini yapacak olan arkadaşlara yardımcı olurum.

ABDULLAH

Elzemefe

Bende 8x8 var baya elimde kalmıştı bu  proje değerlendirmeyi düşnüyorum
4  adet dotmarix günleri ve saniyeyim tam gösterir mi _?

sonmoikan

4 adet dotmatrix ile olmuyor.
5 adet 8x8 dotmatrix ile yapıyorum bitince paylaşırım inşallah.

Devrenin çalışır hallerinin medya dosyalarını da hazırlayınca ekleyeceğim.
ABDULLAH

sonmoikan

5 Adet 8X8 dotmatrix (40sütun) olarak düzenlenmiş halini ekte veriyorum.

Karakterleri 4x7 olarak ayarladım. Dileyen olursa daha fazla hafıza kapasitesi olan bir pic ile
ilgili değerler değiştirilerek daha fazla sütun ile 8x8 karakterlerle de yapılabilir.

Erol Hocama ve tüm arkadaşlara Selam ile...
ABDULLAH

ete

Ufak bir kusuru var. Tarih gösterdikten sonra ekrana gelen ilk saat bilgisi 2 sn veya 3 sn veya 4 sn kadar eksik gelip sonra doğru değere ulaşıyor.
Mesela 11-11-15 yazıp bunları alıyor ekrandan ve saat olarak ekrana 15:18:32 yazıyor ve ilk saniye değiştiğinde saati 15:18:34 olarak veriyor

Sıcaklık okuması hatalı. Bazen doğru gösteriyor ama kullanılan sıcaklık okuma mantığı ile bu çalışmaz. zira sensör sıcaklığı ancak 750 ms de oluşturabiliyor Bu nedenle hazırmı değilmi bakıyoruz. Yada bakmak istemiyorsan okuma emrini vereceksin 750 ms bir yerlerde oyalanacaksın sonrada gidip hazır olan bilgiyi alacaksın. Sen okuma emrini vermişsin 100 ms bekleyip sıcaklığı almaya çalışmışsın. Buda hatalı sonuçlar doğuruyor. Bence sıcaklık için şunu yap.
Tam saat bilgisini animasyonla kaldırırken sensöre okuma emrini ver ve RETURN ile geri dön. Saat bilgisini ekrandan kaldırınca da gidip okunan sıcaklığı al. En güzeli bu bence.

Program değişken hafızası açısından şişmiş durumda kımıldayacak hali yok maalesef.

Ete

sonmoikan

Hocam 2-4 saniye fark oluşma sorununu çözemedim, zira saat bilgisini okuyor ekrana animasyonunu veriyor sonra saat bilgisini okuyup belirli bir süre gösteriyor.
Animasyon için dizinleri oluşturma esnasında sn=sn+2 gibi bir kod eklesem de süre her zaman 2 sn olmadığı için tutmuyor. Bu sorunu aşamadım.
Sıcaklık konusunda haklısınız. 100 ms bekleme koymak orada sıkıntı oluyor, fakat sensörün arızalı olma veya bozulma durumunda tüm sistemi etkiliyor. Zira meşgul durumu arızalı ise program orada kalıyor. Saat animasyonundan sonra sensör okutmak ve orada bekleme vermek daha mantıklı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim Hocam.

Projeye ait medya dosyaları :

https://youtu.be/jflIWNVnt5Q
ABDULLAH

ete

@Sonmoikan,

BASLA etiketinden sonra bir takım yerlere gidip en sonda aynı işleri tekrarlamak üzere BASLA etiketine geri dönmen gerekiyor
Sen dönme işini GOSUB BASLA şeklinde yazmışsın. Bu doğru değil. Bu komut bir müddet sonra programda Stack taşması meydana getirir.
O komutun GOTO BASLA olması gerekir.

Ete

sonmoikan

Haklısınız hocam gözden kaçırışım.
Bende diyorum, arada bir neden stack oluyor diye. Demek ki bir sebebi varmış.
ABDULLAH

sonmoikan

48 sütun olarak son halini ekliyorum.
ABDULLAH