Ultra Kapasitörleri Batarya Olarak Kullanmak ?

Başlatan Bahri Bilir, 11 Aralık 2015, 09:14:24

Bahri Bilir

Bir aralar kafamda planladığım ama çok fazla muhabbeti geçmediği için üstünde durmadığım bir konu.
Ultra Kapasitörlerin 10 yıl ömrü olduğunu duydum.Eğer öyleyse ani şarjlada yavaş şarjlada beslenebilen bu müthiç ürün neden hala telefon üretimlerinde batarya yerine kullanıma girmedi?

Ultra kapasitörleri batarya olarak kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EoWMF3VkI6U
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Bahri Bilir

Bu konuda hiç tecrübesi ve fikri olan yok mu?

Denemeler için ki adet 2.7V 100F sipariş verdim. 1 aya elimde olur :).İlk denemem ne kadar süre led yakabileceği ... Biryerden başlamak lazım.

MC_Skywalker

ben 10 adet 100F 2.7v cap ı 5 li seri yapıp,  bunları parelleyip kullandım ilk anda ççok yüksek akım çekiyor. denemelerim yarım kalmıştı fırsat bulursam denemeye devam edeceğim

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

MB_77

MB_77

Bahri Bilir

Özellikle dolup boşalmak bataryalarda ki gibi sıkıntılı olmayan yapısı ve picprojede okuduğuma göre 10 yıl ömrü olması benimde dikkatimi çekten önemli artıları.Özellikle kablosuz şarj teknolojisiyle çok güzel projeler ortaya koyabileceğimi düşünüyorum.

Örneğin bir uzaktan kumandanın yatağına döşenen kablosuz şarj sistemiyle 30 dk de kumandayı 5 saat idare edecek bir enerjiyi aktarabildiğimizi düşünürsek endüstride çok faklı ve sağlam yeri olacak.Yine ultra kondansatörün asıl artısı olan süper hızlı şarjı sayesinde kullanım esnasında şarj bittiğinde anında bir soketle yine bir 5 saat gidecek şekilde şarj edilebilir olacak.

Bildiğim kadarıyla süper kondansatörler bataryaya kıyasla aynı enerji için 3-5 kat daha büyük alan istşyorlar.Bu sebepden dolayı belki şu an telefon üretimine girememiştir,ama endüstride verim herşeyden önemli.

Bence yukardaki söylediklerimi sağlayabilirsek ultra kapasitörler özellikle endüstride resmen batarya sorununu ortadan kaldırmış olacak.Ve gerçekten şu an bir çok projemin önündeki en büyük engel batarya.

Maxim

bence asıl sorun ultra capasitoru picli devremize nasıl bağlayacağımız?
işlemci ayaklarına 1-1 bağlayamayız, bazit bir diyot üzerinden bağlarsak kondansatör dolana kadar kısa devre gibi akım çekeceğinden devre çalışmayacak vs vs

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: Maxim - 04 Ocak 2016, 07:48:39
bence asıl sorun ultra capasitoru picli devremize nasıl bağlayacağımız?
işlemci ayaklarına 1-1 bağlayamayız, bazit bir diyot üzerinden bağlarsak kondansatör dolana kadar kısa devre gibi akım çekeceğinden devre çalışmayacak vs vs

Bence bu çözülemez bir sorun değil.Gerekn güç yarıya bölünüp çift bölmeli bir sistem oluşturulur.1. blok şarj olurken 2. blok devreyi besler sonra yer değiştirirler gibi.

Birde yüksek akım çekmesi bir akım sınırlayıcı ile (L200C) çözülebilir diye düşünüyorum.

MB_77

Bahri Bilir

Şarjda yüksek akım çekmesi neden problem? E zaten amacımız yüksek akımla ani şarj yapabilmek değil mi? Bunu yavaşlatırsak iyimi yapmış olacağız. İsterse 50 A çeksin.Yeter ki beklediğimiz verimi alalım.50 amperlik şarj adaptörü mü bulamadık.Bence yüksek akım çekmesi bir problem değil.

Yüksek akım taşıması bahsettiğiniz gibi sahada sağlık problemleri çıkaracağını sanmıyorum.Çıkışına bağlanan 1 diyot (diyot sayesinde sigorta kullanım esnasında aktif,şarj esnasında pasif olacak) ve 1 sigorta ile bu çözülür.

Şu an merak ettiklerim 1 saat boyunca 1 amper 5 V için ne kadar boyuta ve masrafa ihtiyacımız olacak.Tahminimce 50-150 TL arası ve 20 AA pil boyutunda olacak.Bunların şu an hiç bir dayanağı yok sadece tahmin.

Konun başında da söylediğim gibi süper kondansatörlerin gelmesini bekliyorum.Çok fazla teorik bilgilerle ilerlemek hem çok güvendiğim yol değil hemde pek anladığım yol değil.
Çok küçük kapasiteli olsalar da ne kadar zamanda ne kadar enerji verdi, ne kadar sürede şarj oldu, şarjda ne kadar akım çekti bunları elimle test eder ve bence daha kesin sonuçlarla projelerde kullanabilmek için gerekli hesabı yaparız.

Hem bu şekilde kesin sonuçlar elde etmiş oluruz. Emeğe masrafa değer sonuçlar.

MB_77