pic12F675 OSC

Başlatan emrecatal00, 24 Şubat 2016, 17:33:59

emrecatal00

Öncelikle herkese merhaba! 12F675 osc uçlarına kristal ve kapasitör bağlamadan çalışabilirmi ? Şimdiden teşekkürler..

ete

Çalışır elbette. Ancak çalışması için sigorta ayarlarından komut vermen gerek.
Aşağıda hem olası sigorta ayarı hemde gerekli register ayarlarını veriyorum. İhtiyacına göre düzenle yada düzelt.
İlk sigorta ayarı 32 bit makinada derleme yapmak için açılmalı, ikincisi 64 bit makinada derleme yapılırken ve MPASM kullanılarak derleme yapmak için açılmalıdır.

Ete

;@ Device PIC12F675,WDT_OFF,PWRT_ON,PROTECT_OFF, CPD_OFF,MCLR_OFF,BOD_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT
@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _CP_OFF
DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1  'bu komut mutlaka olacak OSCCAL değerini yeniden pice yazdırıyor

CMCON = 7
ADCON0=%11000000
ANSEL = %00011111   'hangi bit 1 ise o bite karşılık gelen pin analog olur
GPIO=0
TRISIO=%00011111

emrecatal00

Hocam sigorta ayarı hangisidir ? aşağıdaki kodlarda yaziyormu , yanlarında açıklama yok bazılarının o nedenle sordum

ete

Sigorta ayarları bunlar.
;@ Device PIC12F675,WDT_OFF,PWRT_ON,PROTECT_OFF, CPD_OFF,MCLR_OFF,BOD_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT
Makinanız 64 bit ise alt satırı açın (şu anda o açık zaten), makinanız 32 bit ise alttakini kapatın (başına noktalı virgül koyarak) ve yukardakini noktalı virgülü kaldırarak açın .
Şu komut INTRC_OSC_NOCLKOUT , 12F675 in kristalsiz çalışmasını sağlıyor .

Ete

emrecatal00

Alıntı yapılan: ete - 24 Şubat 2016, 20:31:52
Sigorta ayarları bunlar.
Makinanız 64 bit ise alt satırı açın (şu anda o açık zaten), makinanız 32 bit ise alttakini kapatın (başına noktalı virgül koyarak) ve yukardakini noktalı virgülü kaldırarak açın .
Şu komut INTRC_OSC_NOCLKOUT , 12F675 in kristalsiz çalışmasını sağlıyor .

Ete

böyle bir hata aldım hocam sistem 32 bit win7

ete

Muhtemelen derleme mpasm ile yapılıyor.
View menüsünde compile and program seçeniğîni seç ve assemler tuşuna bas sağ tarafta yer alan mpasm kutusundaki seçimi
İptal et.
Ete

emrecatal00

Alıntı yapılan: ete - 25 Şubat 2016, 18:13:44
Muhtemelen derleme mpasm ile yapılıyor.
View menüsünde compile and program seçeniğîni seç ve assemler tuşuna bas sağ tarafta yer alan mpasm kutusundaki seçimi
İptal et.
Ete

use mpasm deki tiki mi kaldırıyorum hocam ?

ete

aozdemir111

bende böyle bir hata veriyor hocam benim de view > compile and program options >assembler > use mpasm tikli halde onu kaldırısam 64 bit uyumlu değil hatası veriyor

ete

PBP klasöründe yer alan 12F675.INC dosyasını MCS de açacak ve altlarda yer alan sigorta ayarı satırının başına şağıdaki gibi ; işareti koyarak satırı iptal edeceksin. O satır açık olduğu için derleme esnasında hem o satırı hemde programdaki sigorta ayar satırını gördüğü için üzerine yazma hatası veriyor. Birnden birini kapatacaksın. Onund ayolu yukarıdaki gibi olacak.
Sonra INC dosyasını geri kayıt edeceksin ve yeniden derleyince hata almayacaksın.
Ete

aozdemir111

abi çok sağol şimdilik sıkıntı yok tek sıkıntı benim mcs (pic ) bilgim 16f628a dan biraz farklı yazımı bunun :( daha önce hiç pic12f675 yazmadım :(
çok teşekkür ederim.