Basic'e nasıl başlanır, Gerekli programlar ve kurulumlar

Başlatan ete, 07 Şubat 2012, 11:32:26

ete

MCS nin hangi sürümünü kullanıyorsun bu önemli.  5.00 kullanıyorsan bu tür hatalar normal.
EN fazla 4.00 kullanmanızı öneririm. Onun dışında makinanızda bir sorun var gibi gözüküyor.

Ete

Reytabu

MCS 4.0.0  PBP 2.60 kullanıyorum.
Önceki laptopta sorun yoktu.
Şunu gözlemledim: PBP  yi kaldırıp tekrar kurunca bir defa derleme yapıyor. 2. defa derlemede program hata veriyor.
Sorun PBP da gibi geliyor
Makinada ne gibi sorun olabilir?

Reytabu

hocam laptobumu kızımınki ile değiştim o da 64 bit win 7 bunda çalışıyor.
Kendi laptobumu yenilemiştim sırf mcs çalışmıyor diye kızıma verip onun laptobunu aldım.
Yeni laptop kızın kısmetiymiş :)) Derslere kaldığım yerden devam.

ete

Enteresan bir durum ve sorun makinada bir yerde veya kuruluş şeklinde olabilir.

Ete

Reytabu

Haklısınız hocam
çalışmayan laptopta recovery ile win7 kuruluyor.
Çalışan ise kutulu win 7.
sanırım recovery oluşturulmasında hatalı birşeyler var.
Yoksa her 2 laptop ta aynı marka ve aynı işlemcili laptop.

bedri_somon

win8 bilgisayarıma ne yaptıysam olmadı,,,mcs çalıştıramadım  :'(

ete

O zaman soralım bakalım Windows 8 kullanan ve MCS  yi yüklemiş çalıştırmış birisi varmıdır?.
Yakında benimde muhtemelen Win-8 kullanmam gerekecek. Sırf bu çekinceler yüzünden hemen gidip almıyorum yeni makinayı.
Birileri yazarsa sevinirim.

Ete

mg1980

Hocam,
Win8,64 bit kullanıyorum.MPLAB IDE v8.89 da kurulu.MicroCode Studio Plus mevcut.Sorunsuz çalışıyor. Nasıl yaptın anlat derseniz anlata-
mam sanırım.Benim yaptığımı siz çok daha iyi yaparsınız.Saygılar.mg1980

ete

Nasıl yapıldığı önemli değil. Önemli olan mcs nin 64 bit ve win 8 de çalışıyor olmasıdır.
Ete

mg1980

Hocam,
Dün söylemeyi unuttum.MCSP klasöründe üretilen .pbp ve hex dosyaları ile diğerlerini göremiyorum.Bunları ancak MicroPro26 programında
pice yükleyeceğim esnada All file seçeneğinde o pencerede görebiliyorum.Win7'de klasör içeriğini göster v.b secenek vardı orada görebiliyordum.Ne yaptıysam başaramadım.Saygılar.mg1980

ete

MCS nin kendi klasörü vardır. Orada herhangi bir şey barındırılmaz.
Sizin program dosyalarınız yani BAS veya PBP uzantılı dosyalarınızı kendi belirlediğiniz bir klasörde toplamanız daha uygun olur.
Burada her proje için yeni bir klasör açarsınız. Program yazılırken bu işlem yapılacağı için ayrıca uğraşmaya gerek kalmaz.
Derleme daima Bas veya PBP uzantılı dosyanın bulunduğu klasör içinde yapılır. Hex dosyası orada oluşturulur. Bu nedenle aradığınız zaman kendi belirlemiş olduğunu klasörde aramanız gerekir bunları.

Pek çok kişi ne hikmetse MCS_PLUS yani MCSP kullanmaya özeniyor. Bu ücretli bir programdır. MCS olanı ise ücretsizdir. Hiç sıkıntı vermeden çalışır. Plus olanında kırılma problemleri vardır. Pek çok kez bunu dile getirdim. Üstelik size fazlaca bir yararda sağlamaz. Bu nedenle ücretsiz olanı ile çalışmanızı özeririm.

Ücretsiz olanın linki   http://www.mecanique.co.uk/software/mcsinstall.exe

Ete

nioo

ETE Hocam verdiğiniz bilgiler için  teşekkür ederim.

Sayenizde pbp ilk adımı atmış olduk.
Saygılar...

ete

xxxxveyselxxxx

hocam merhaba yıllardır sizin bilgilerinizle programlama üzerine deneyim kazandım öncelikle teşekkürü borç bilirim ,küçük bir problemim var umarım yardımcı olabilirsiniz 64 bit sistem kullanıyorum mcs 4000 i kurdum mpasmla bağdaştırdım yazmış oldunuz mesajlardaki gibi mcs klasöründe ınc dosyasını bulup gerekli config satırının başına ; koyup kaydettim mcsde belirttiğiniz sekilde sigorta ayarlarını girdim 16 serisi bütün picleri bu şekilde sornsuz programladım ama aynı şeyi 18 serisi için yapınca olmuyor tüm config satırlarının başına ; getirdim aynı işlemleri uyguladım  derlerken warning 221 c/mcs/php247/18f4550.inc 19: invalid message number (230) hatası alıyorum 18f4550 ınc dosysının içeriği aşağıdaki gibi
        NOLIST
          ifdef PM_USED
        LIST
        "Error: PM does not support this device.  Use MPASM."
        NOLIST
    else
        LIST
        LIST p = 18F4550, r = dec, w = -311, w = -230, f = inhx32
         INCLUDE "P18F4550.INC"   ; MPASM  Header
        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_5_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
        __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _ICPRT_OFF_4L & _XINST_OFF_4L
        NOLIST
        endIF
        LIST
EEPROM_START   EQU   0F00000h
BLOCK_SIZE   EQU   32

ete

18F serisinin diğerlerindenbir farkı yok. Aynı işlemleri onada uygulaman gerek. Verdiğin inc dosyasında yer alan sigorta satırları açık gözüküyor onları şu hale getirmelisin;

;        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_5_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
;       __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
;       __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
;       __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
;       __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _ICPRT_OFF_4L & _XINST_OFF_4L

sonra geri kayıt edip bu satırları programın başına eklemelisin ama şu şekilde;

ASM
        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_5_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
        __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _ICPRT_OFF_4L & _XINST_OFF_4L
ENDASM

hespi bu.
Ete