Basic'e nasıl başlanır, Gerekli programlar ve kurulumlar

Başlatan ete, 07 Şubat 2012, 11:32:26

xxxxveyselxxxx

Hocam orjinal haliyle görmeniz için başındaki ; işaretleri kaldırdım normalde başına ; koyarak kaydedip programda aynı config satırlarını kopalayıp başına@ ve bir boşluk koyarak kullanmıştım şimdi tekrar sizin gönderdiğiniz kodları kopyalayıp kullandım yine aynı hatayı veriyor  warning 221 c/mcs/php247/18f4550.inc 19: invalid message number (230) hatası alıyorum  owerwirete hatası vermiyor acaba iki inc dosyası çakışması değilde php237 klasöründeki inc dosyası komutlarındamı hata var çünkü  hatada   c/mcs/php247/18f4550.inc  yolunu gösteriyor.

ete

18F serisi bildiğin gibi MPASM kullanılarak derlenmektedir. Bunuyaparken derleyici bu klasör içinde yer alan ;
P18F4550.INC dosyasını kullanır. Bu durumda senin o dosyanda sorun var demektir.
MPASM yi ayrıcamı yükledin ama genelde Proteus klasöründe TOOLS alt klasöründe yer alan MPASM kullanııyor bu iş için.
Şayet sende bu klasörde var ise yol olarak onu göster ve tekrar dene bakalım ne olacak.
İkinci bir MPASM klasörün yok ise bir yerlerden P18F4550.INC dosyası bulup eskisi ile yer değiştirmen gerekecek.

Vermiş olduğun hata numarasını araştırınca olayın sebebini öğrendim. Bu hata genelde derlemede kullanılan MPASMWIN assembler versiyonunun eski olduğuna işaret ediyor. Çözüm içinde makinaya daha yeni versiyon bir MPASM yüklemen gerekiyormuş.  Genelde en yenisi Proteus klasöründe yer almaktadır.

Ete

xxxxveyselxxxx

hocam cok tesekkur ederim farklı mpasm yukluydu proteusdakı mpasm a yonlendırdım duzeldı 18f4550 ıle çalışıyorum yapmaya calıstıgım basıt bır devre dahılı osılatoru kullanmak istiyorum sıtede arastırdım bıraz mpasm ıcındekı ınc dosyasında config ayarları ıcın ingilizce bılgıler oldunu soylemıssınız bıraz kurcaladım config ayalarını su sekılde  ‎
__CONFIG _CONFIG1L, _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L                             
__CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_HS_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_ON_1H
__CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L & _VREGEN_OFF_2L
__CONFIG _CONFIG2H, _WDT_OFF_2H
__CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_ON_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H
__CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L  & _DEBUG_OFF_4L
__CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
__CONFIG _CONFIG5H, _CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H
__CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
__CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
__CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
__CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H‎ 

o bılgılerde ıeso on yapılınca dahılı osılatorun aktıf olacagı yazıyordu bende on yaptım denemek ıcın portb.4 e led bagladım pause 5000 ıle 5 sanıye yanıp sonmesı komutunu verdım ama enerjı verdıgımde sureklı led yanıyor ıeso yu off yapınca led hıc yanmıyor yanı dahılı osılatoru aktıf edıyorum ama ya frekansı cok yuksek pause 5000 komutunu hızlı ıslıyor goz algılamıyor yada frekans cok dusuk sure dolmuyor o yuzden sureklı yanık kalıyor frekan ayarını nasıl yapacagımı cozemedım dahılı osc ıcın sıtede genelde harıcı calısılmıs hocam‎

ete

MPASM içinden P18F4550.INC dosyasını yükleyip dosyanın aşağılarına doğru bakarsan bütün sigorta ayarlarını kenarlarında açıklamaları ile birlikte görebilirsin. Bende bu işlemciyi hiç kullanmadım. Çok karmaşık bir sigorta ayar sistemi var.
Ama açıklamalara bakılırsa Dahili OSC seçenekleri şunlar;

_FOSC_INTOSCIO_EC_1H EQU  H'F8'    ; Internal oscillator, port function on RA6, EC used by USB
_FOSC_INTOSC_EC_1H   EQU  H'F9'    ; Internal oscillator, CLKOUT on RA6, EC used by USB
_FOSC_INTOSC_XT_1H   EQU  H'FA'    ; Internal oscillator, XT used by USB
_FOSC_INTOSC_HS_1H   EQU  H'FB'    ; Internal oscillator, HS used by USB

bana göre dahili osc kullanacak isen en üsttekini kullanmalısın.
Anlamadığım bir şey var. Neden böyle komplike picler ile çalışıyorsun?. Önce diğerleri ile çalışıp öğrendikçe diğerlerine geçmek daha akıllıca olurdu.

Ete

yasir_gultak

Merhabalar, bir hevesle pic programlama eğitim seti aldım. Ne yaptım ne ettiysem kod derlenmedi. Hep illegal opcode(pic16F88) hatası alıyorum. Ne kadar site varsa inceledim. Sizin dediklerinizi harfiyen uyguladım hala aynı hatayı alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim kaç gündür uğraşıyorum bir led bile yakamadım. En son bilgisayarı yakacam.

Teşekkürler..

xxxxveyselxxxx

mcs de yazdıgın butun kodları burada paylasırsanız yardımcı olurum bı satırda hatalı kod uyarısı vermıs, ete hocam sorun çözüldü verdınız sıgorta ayarları dahılı xt osc yı aktıf yapıyor teşekkürler

ete

Sitede yer alan önemli biligiler başlığındaki konuları iyi okuyun.
İllegal opcode hatası sigorta ayarlarının yanlış formatta verildiğini gösteriyor.
Yardımcı olun demekle iş bitmezki nasıl olayım ? Hadi olayım ne yapmamı istiyorsun?
Ne makinanın 32 bitmi yoksa 64 bitmi olduğunu biliyorum,
Ne hangi programlayıcısı kullandığını biliyorum,
Ne yazdığın programı görüyorum nasıl yardımcı olayım sen söyle?

Ete

xxxxveyselxxxx

ETE hocam bir program yazıyorum 
IF AS-ILK>AS-4 THEN
GOTO DORT
sorgulamasında mutlak değer üzerinden değerlendirme nasıl yaptırabilirim yani IF AS-ILK>AS-4 THEN bu komutda as deişkeni ile ilk değişkeni arasındaki farkın as değişkeni ile 4 arasındaki farkın birbirleri arasında büyüklük farkına bakılıyor, sorun şu as değişkeninin içeriği mesela 1 olduğunda 1-4 olacağından sonuç -3 çıkıyor ben bu sonucun 3 olarak değerlendirilmesini istiyorum yani fark her zaman pozitif olarak değerlendirilsin istiyorum bunu nasıl yapabilirim?teşekkürler

ete

MrDodo

Alıntı Yap2. Basic Derleyicisi; Bu derleyiciyi artık ya demo olanını yada ilaçlı bir sürümünü bulup C:\PBP şeklinde C ana klasörüne yüklemeniz gerekiyor.

Merhaba,

Basic derleyici programın adı nedir? İnternette bir çok yazılım mevcut bununla ilgili.

Düzeltme: Önceki mesajları inceleyerek programın adını ve versiyonunu buldum. Teşekkürler

erdoganacun

ete hocam  merhaba  gerçi başka  bir  sayfada  konu açtım  ama  burdan sizden rica  edeyim  hocam  microcode  sdudyo full lazım versiyonu  fark etmez  yardımcı  olurmusunuz

ete

MicroCodeStudio bir arayüz programıdır aten bedelsiz olarak aşağıdaki linkten yüklenebilmektedir.
Aradığın Basic Derleyicisi olmasın.?

http://www.mecanique.co.uk/software/mcsinstall.exe

Ete

erdoganacun

evet  hocam  PBP +  MCS  beraber  bir  programıydı

erdoganacun

sizin  bende  bir  projeniz varda  onları derleyeceğim

erdoganacun

bende  eskiden kalma vardı fakat  hata  veriyor  pc  32  bit