Çinden alınan SHT10/11 sensörlerinde yanlış okuma sorunu

Başlatan DigMan, 07 Mart 2016, 11:40:27

DigMan

Arkadaşlar merhaba,
Çinden aldığım SHT 10 ve 11 sensörlerini kullanıyorum. fakat sonra bir şey farkettim ki yanlış okuma yapıyor sanki. Başka cihazlarla ölçüm yapıp karşılaştırdığımda 3 derece kadar fark görüyorum. Bu sensörlerden alıp kullanan var mı? bu yüzden mi ucuz bu sensörler? yanlış okumayı gören arkadaşlar varsa ve çözüm için ne yaptınız yazarsanız sevinirim.

m-usta-fa

ete

Bundan 5-6 sene önce çinden alınmıyordu bu sensörler o zamanda bazı arkadaşlar aynı şikayeti bana iletiyorlar idi.
Simulasyon da bakarsanız zaten ayarlanan ile okunan arasında biraz fark olduğunu görebilirsiniz. Bu sensör çok hassas dır. Iyi kalibre edilmiştir. Her şeyden önemlisi lehimlenirken çok dikkat etmek gerekiyor. Havya ucu 3 sn daha fazla bacaklardan her hangi birinde tutulmaması gerekiyor ve havyanın en fazla 30 watt olması öneriliyor. Bu hususlara dikkat ettiniz ise kaliteli bir beslemeniz olması ve sensör beslemesinde data sheetinde gösterilen kondansatörün da bağlı olması gerekir. Bu sensör uzun bağlantı kablolarını pek sevmez. O nedenle en fazla 20-40 cm kablo gurubu kullanmaya gayret edin. Data bacağındaki Pullup direnci kablo boyu ile orantılı olarak artmalı yada azaltılmalıdır. İdeal değer 4K7 dir.
Bu sensör ile yapmış olduğum bir devrem kalibrasyon certifikası veren bir şirket de incelenip değerlendirilerek ölçüm sonuçlarının (Toleransların) standartların altında olduğu belirtilerek buna ait bir sertifika vermişlerdi. Kısaca sensör iyi bir sensördür hem nem hemde sıcaklık okumalarnda ideale yakın değerler verir. Okuduğunuz diğer sensörler yanlış olabilir ama bu yanlış değer okumaz.
Bir diğer husus da üst üste okumalarda sensörün sıcaklık değerinin artmasıdır. Bu artış dışarı, okunan sıcaklıkta bir kaç derecelik artış olarak yansıyabilir bu hususa da dikkat etmek gerekir.
sensörün okunma sıklığı uygun değer bulununcaya kadar ayarlanmalıdır.

Çinden alınan sensörlerde çakma olma ihtimali çok yüksek. Adamlarda taklit ve sahtecilik almış yürümüş. Her şeyin taklidini yapabiliyorlar. Bu nedenle alırken iyi kaynaktan almak gerekirse adamlarla didişmek gerekir.

Ete