Pot'un kademesini gösteren Led'ler

Başlatan rayman, 04 Nisan 2016, 12:31:40

rayman

Arkadaşlar merhabalar. Bir çalışma lazım oldu umarım fikir verebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki devre sıvı ölçer bir çalışmaya ait. Örneğin Pic'imizde kaç çıkış varsa Potansiyometremizi arttırdığımızda led yanacak kıstığımızda led sönecek. Bu devreyi Analog olarak yapmak oldukça zor. Ki her potans değeri farklıdır.... Bunu nasıl yapabiliriz?  Pot seviyesini ledle göstermek istiyorum sadece.

onurinci

bunu analog olarak yapmak zor değil LM3914 ile yapabilirsin, ADC'si olan bir Pic'in avantajı sınırlarını sen belirleyebilirsin..

buna benzer bir devreyi ETE hocamın yardımıyla gerçekleştirmiştim...

rayman

Bu devreyi analog olarak yaptım ki zaten lm3914-15 entegrelerin 5 nolu pinine Potu artı eksiye bağlayıp kenarlarını orta ayağı referans gerilimi olunca bu çalışma oluyor. Yanlız : Gerilim bölücü direnç hesabına göre , bu entegrelerin girişi kaç volta göre ayarlı mesala ?  Hemde her potansiymetre için ayrı bir hesap yapmak lazım zor iş diye düşündüm :D

onurinci

isiste LM3914 modelini çizersin,birde giriş ve referans ayağına voltmetre eklersin sonuçları izlersin,bizim pic ile yaptığımız devrede hangi led hangi voltaj aralığında yansın ,bunu yazılımdaki verdiğimiz değerle ayarlayabiliyorduk.

rayman

Merhabalar Onur arkadaşım devre  güzel çalışıyor vede işimi görüyor. Sana bir kaç sorum olacak. Bu Pic'in çıkışına direnç koymamız gerekecekmi?  Zaten çektiği akım belli. Birde devrede Xtall varmı  ? 

onurinci

Led'lere seri 330 yada 470 ohm bağlamıştık,kristal kullanmadık ,çipin içindeki dahili osilatörü kullandık...

rayman

Tamam çok teşekkür ettim. Sağolasın.