Pil Şarj Devresi

Başlatan abicer029, 19 Mayıs 2016, 13:19:24

abicer029

Devre pil şarj devresi kod ve devre tasarımı bana ait değil devre proteusda sorunsuz çalışıyor bakır plakette devreyi yaptım ancak lcd de hiç bişey göremiyorum baskı devrede cristalinin yanında 22pF kondansatör bağlamadım onlar etki etmez dediler ama onlarla alakalı olabilirmi,, proteusda uğraşmamak için direk dc 12 V verdim devrenin uygulamasında ise 10W 12Volt trafo 4Alik köprü diyot 4700uF/50V kondansatör ile doğrultma ve filtreleme yapılı

ete

Devre bana ait. O takmadığın kondansatörler osilatör kondansatörleri ve Rezonatör takarsan kondansatör takmaya gerek olmaz diye yamıştım yazıya. Ama kristal kullanıyorsan onlar olmadan olmaz.
Orjinal devrede rezonatör bağlı 3 bacaklıdır ve kondansatörleri kendi iinde olan kristaldir zaten. Sen 2 bacaklı kristal taktınise çalışmaz. Bazen sitelerde rastlıyorum. Kondansatör takmadan çalıştı dyorlar. Tamamen tesdaüf ve PCB lerinin kapasite değerleri ile çalışyor ama emniyetli değil. Bazende sende olduğu gibi hiç çalışmaz.

Ete

abicer029

dediğiniz gibi hocam kristal 2 bacaklı ben o 2 kondansatörü bağlasam devre çalışırmı?   yada 3 bacaklı demişsiniz ya şekildeki gibi 3 bacaklı kristal alıp onu bağlasam çalışırmı bide özelden konuşma şansımız varmı hocam özel mesaj yollamayı bulamadım ama

ete

4 Mhz lik REZONTÖR istersen malzemecilerden onu direk takarsın olur biter çalışır. Zaten PCB de rezonatöre göre yapılmış durumda.

Ete

abicer029

tamam hocam teşekkürler

ramazan1153

kardeş devrenin kodlarını paylaşır mısın lütfen ?

ete

Ne devresi ne kodu?
Mesajları iyi takip et her şey var o en baştaki dosya içinde.
Ete

ramazan1153

kardeşim mikro denetleyiciler dersinden proje ödevi aldık pil şarj devresi diye hoca kodlarıyla birlik te şema yı da istiyor yukaıda şema var ancak kodları bulamadım yardımcı olursan sevinirim

ete

Ete projelerine bak sitede.
Ete

ramazan1153

siteye baktım ama öyle basit pil şarj devresi bulamadım pek anlamıyorum bu kod lardan falan bana kodları ve basit bir şema sı lazım yardım cı olabilir misin ?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Alıntı Yapsiteye baktım ama öyle basit pil şarj devresi bulamadım pek anlamıyorum bu kod lardan falan bana kodları ve basit bir şema sı lazım yardım cı olabilir misin ?
Basitlik ayarın yada seviyen nedir? nedir senin için basit olan?. Benim için ve yaptığım devre en basit olanı. Bu nedenle ancak onu önerebilirim. Bak Mehmet de aynı devrenin 320V daki versiyonunu link göstermiş aynısı burada da mevcut.
Internet denilen kütüphaneyi de kullanamıyorsun anlaşılan. Girersen binlerce şema bulabilirsin. Senin basitlik kriterin neyse ona görede seçersin.

Ete

aRci

merhaba hocam
devrede pil çıkış gerilimini nasıl ayarlaya biliyoruz devre voltaj girişi 12volt lm317 akım sınırlayıcı olarak çalışıyor ama voltaj ayarını nasıl yapıyoruz burada akım sınırlayıcı olarak çalıştığı için gerilime ayar veremiyoruz.bu durumda 12voltu direk çıkışta görülecekmi.

bu durumda pili taktığımız zaman 12volt pile zarar vermezmi

programda anladığım ladarı ile ön şarjda akım kesilerek yapılıyor 1 saniyede sadece 200ms şarj akımı verilerek şarj edilior akımı kesilmesi doğrumu

ete

Devre akım takipcisi (Current Follower) olarak çalışmaktadır. Hem akımı sınırlayıp hemde pilin iç direncine bağlı olarak voltajı otomatik ayarlamaktadır. Senin dediğin gibi girişe verilen voltajı aynen çıkışa basmaz hiç bir zaman. Pili bağladığın zaman şarj edilecek pil adedine bağlı olarak voltajı otomatik ayarlar.

Ete