7805 kısa devre

Başlatan myprayer14, 26 Mayıs 2016, 16:07:36

myprayer14

bi motor kontrol devresinde yanlışlıkla beslemeyi ters verdim. 7805 ile 7815 input ile output kısa devre oldu. yine bu malzemeleri alıp doğru bir şekilde besleme verdiğimde bu sefer 7805 yine kısa devre oldu. 24v 1,5 amper adaptör kullanıyorum sebebi nedir acaba?

ete

Devrenda başka bir kısa devre daha var demekki. Böylece devren normalin üzerinde akım çekip 7805'i yeniden bozuyor.
Diğer malzemeleri kontrol et.

Ete

myprayer14

Kontrol ettim. Yine deneyip  baktığımda, 7805'in input ile output 15volt gösteriyor anlamış değilim.

myprayer14

Kısa devre hatası vermedi 7805 in bacakları

ete

Ölçü aleti buzzer ile kısa devre kontrolü yapıyor isen kısadevre hatasını  49 ohm altına düşünce verir. Ama 49 ohmda bir kısa devredir. Sen in-out arasının direncini ölç bence. Yada devreyi kontrol et girişi aynı zamanda çıkışada bağlamış olabilirsin.

Ete

myprayer14

Malzemeyi çıkarıp takınca Lehimlerken toprak yolunda aşınma olmuş. Oraya da Lehim atınca çalıştı sağolun.

Hattuşa

slm arkadaşlar;
yaptığım bir devrede L7805CV entegresi ile +5v elde ettim 19v girişten. belki 10 tane değiştirdim. ama ne yaptımsa ısınmasına engel olamadım. kızıp 7805 in çektiği akımı ölçtüm 145mA akım çekiyor. zaten +5v bir işlemci birde ekran için kullanılıyor. merak ettiğim başına böyle bir durum gelen arkadaşlar çözümü nasıl buldular? elimdekiler patates mi? ben malzemeleri nevşehirden almadım ki patates olsun  >:( >:( >:(

İlyas KAYA

İsinmasi normal sonuçta 14 volt fazla bir gerilim giriyorsunuz. Bunu isi olarak harcıyor. Girişine 3 yada 5 w 100R direnc takın. Çıkışına da 50R 1 watt yada 0.5w direnc takarsan iz ısınma kalkar
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Hattuşa

ilyas hocam ilk devreyi kurduğumda 7805 in önünde 4R7 2W direnç vardı, ısınmayı kesmeyince çıkardım. üstelik datasheette 35v a kadar giriş uygulanabileceği belirtilmiş ama dediğinizi deneyeceğim. ilginiz için tşk ederim
http://datasheet.octopart.com/L7805CV-STMicroelectronics-datasheet-7264666.pdf

İlyas KAYA

O değer size maksimum giriş  gerilimini gösterir. Anlık olarak çıkacağı değerdir. Çalışma gerilimi olmadığı ve bozulacagi hemen altındaki notta yazılıdır. 7805 için giriş gerilimi 8 v -20v dur. 8 volt ta 1 amper dir. Giriş gerilimi arttıkça çekebileceğiniz akım düşecektir. Ayrıca 25 derece için bu değerler. Yani 8 volt girip 1amper çekmeniz için yine 25dereceye soğutucu vs ile sabitlemeniz gerekir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

ilyas beye katılıyorum 24v da 5 volt vermek için üzerinde 19 v yok etmesi gerekir bunuda ısı yoluyla yapacaktır en iyi çözüm yüksek valtajlarda regüle olarak steepdown bir regüle lm2576 gayet verimli olur
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com