GLCD Kullanımı ve Menü oluşturma

Başlatan LifeDeath, 26 Mayıs 2016, 17:39:03

LifeDeath

Merhaba arkadaşlar. MikroC programıyla kendi yaptığım birkaç örneği paylaşmak isterim.

Kullandığım Grafik LCD piyasada bulunan ABG240128S00 modeli. Kullandığım işlemci ise PIC 18F46K20. Ucuz ve hafızası iyi olduğu için bunu kullanıyorum. "Brenner8" ile PIC'e yazdırıyorum. Yazdırmak için "USBurn111a5.exe" programını kullanıyorum. Yazdırma konusunda zorluk çekenler için şöyle söyleyeyim:

MikroC'de LED yakma programı yazın. "Build+Program" (ctrl+f11) yaptıktan sonra açılan programdan "hex" dosyanızı "load" yapın. MCU_Family'den işlemcinizi seçin. Brown-Out, Power-Up, Watchdog, Stack Overflow gibi tüm şeyleri disable yapın, MCLR hariç tabii. Daha sonra "save" yapın. Bu yaptıklarımız "config" (konfigürasyon) ayarıdır. örneğin hex dosyamız 18 kByte boyutundayken Config yapıp kaydettikten sonra 183 kByte olacak. Daha sonra USBurn111a5.exe programını açıp IC-Socket'i 40 pin ve doğru şekilde PIC_Family'i seçtikten sonra PIC'imizi kullanıma hazır hale getiriyoruz. En son kaydettiğimiz "Hex" dosyasını açıyoruz. "Config from HEX file" seçeneği aktif olmalı. Daha sonra yazdırıyoruz. Belki işi uzatıyorum ama ben bu şekilde yazdırıyorum. Artık alışkanlık oldu:)

Tüm örnekler GLCD üzerinde yapılmıştır. "Bilgi.txt" içerisinde kendimce anlatımları mevcuttur. Yaptığım örnekler daha çok GLCD üzerinde Menü oluşturup, ok işaretini hareket ettirerek seçim yapma üzerinedir. Umarım yardımı olur.

Ekrana yazı yazdırma
Resim Ekleme
Select (Seçim) Butonu yapma
UP - DOWN Butonları yapma