PCB lerin Kalay ile kaplanması

Başlatan ete, 14 Haziran 2016, 14:37:04

ete

PCB lerin kalay ile kaplanması hem lehimleme kolaylığı hemde uzun vadede kartın bakır yüzeyinin oksitlenmesini önleyerek fayda sağlamaktadır. Ancak PCB üreticileri bu iş için ektra ücret almaktadırlar. Bu işin nasıl yaplacağı konusunda çok önceden epeyce araştırma yapmıştım. Ama deneme fırsatım olmadı. Ben işin nasıl yapıldığını maliyetleri ile açıklayayım isteyen deneyebilir diye düşünüyorum. Sorun elbette ambalajlı ve belirli bir miktarın altında olmayan malzemelerin temininde. Bir kişiye çok gelecek bu miktarların neler olduğunu yine aşağıda anlatacağım.

Bu işte genelde soğuk Kalay Kaplama denilen bir metod ile bildiğimiz daldırma metodu kullanılmaktadır. Kalay kaplamanın bir diğer yoluda elektroliz yolu iledir ki bize pek uymaz bu yöntem.

Soğuk kalay çözeltisi özellikle yurt dışında hazır 1 litrelik çözeltiler halinde satılmaktadır. Ülkemizde henüz bu uygulama yok ama Ankara da AKLAR Kimya firması istenildiği taktirde 1litrelik çözelti hazırlayıp vermektedir. Fiyatı 50 TL dir.

Soğuk kalay çözeltisi aşağıdaki malzemelerin 1 litre çeşme suyunda eritilmiş halidir.

- Kalay Klorür (Piyasada Kalay İki Klorür diye de adlandırılıyor) ..................   3,8 gr   (Değeri yaklaşık 4,5 TL.)
- Tiyoüre.............................................................................................. 49,5 gr.  (Değeri yaklaşık 2,5 TL.)
- Sülfürik Asit.......................................................................................  12 ml.    (Değeri yaklaşık 2,0 TL.)

Bu malzemeler 1 litre suya karıştırılıp iyice eritilecektir.
Elde edeceğiniz çözelti soğuk kalay kaplama sıvısıdır.
Bir litrenin tamamını bir kaba boşaltıp bozuluncaya kadar kullanabilirsiniz. Bozulunca artık kaplama yapamaz hale gelir ve pcb üzerinde siyah lekeler belirmeye başlar. Yada siyah kaplama yapmaya başlar. Bu aşamada çözelti yenilenmelidir.
Yada ihtiyaca göre azar azar bir kaba boşaltılarak kullanılabilir.

Ben henüz denemedim. Ancak formülün doğru olduğunu onaylayabilirim. Nede olsa ve yapmıyor olsamda mesleğim.
Zaten bu konuda hazır olarak satılan çözeltilere bakarsanız üzerinde ThioUrea içerir tehlike diye yazar.
Tiyoüre zehirli bir maddedir. Cilde tamas etmemesine ve solunmamasına dikkat edilmesi gerekir.
İlk iki madde toz halinde üçüncüsü (asit) sıvıdır. Asit içinde tehlikeli diyebilriz. Cilde temas etmemesine dikkat ediniz.
Bu maddelerin kullanımı herkesin kendi sorumluluğundadır.

Aşağıdaki linkten bu malzemeleri satın alabilirsiniz. Ancak her birini en ufak ambalajlı hali ile alma zorunluluğunuz var.
Kalay tuzu az miktar kullanıldığı için 250 gr lık ambalaj uygun gözüküyor fiyatı 268 TL.
Linki:   http://www.molarkimya.com/icerik/merck-kalay-klorur-d6d

Tiyoüre 1-2 ve 5kg lık ambalajları var. Miktarı tutturmak açısından 5 Kglık tercih edilecek fiyatı 131 TL.
Linki:   http://www.molarkimya.com/icerik/tiyoure-5500

Sülfürik Asit 1 Litresi 129 TL.   Linki :   http://www.molarkimya.com/icerik/merck-sulfurik-asit-234

Bu malzemelerin tamamından yaklaşık 60 adet 1 litrelik çözelti yapılabilmektedir. Tabiiki bireysel çalışmada sıkıntı , malzemeleri en az bu miktarlarda alma zorunluluğudur.  Ancak bir gurup oluşturulursa bir kişi alıp gerekli tartımları yaparak malzemeleri ayrıştırır ve kişilere dağıtabilir diye düşünüyorum. Tabiiki bu iş için işten anlayan bir gönüllü bulmak gerekiyor.

Kalay tuzu yaklaşık 60 adetlik miktara eşdeğerdir (fire ile birlikte hesaplanmıştır)

Tiyoüre  yaklaşık 40 adetlik miktara eşdeğerdir. (2kg lık paket bu) 3 kg alınırsa ondan da 60 adet lik miktar elde edilecektir.
Ancak 3 kglık ambalaj yerine 5 kg lık ambalaj almak daha avantajlı gözüküyor Fiyatı 131 TL.

Sülfürik asit  80 adetlik miktara eşdeğerdir. Fiyatı 129 TL dir. Miktarı 80 değilde 60 kabule edersek, birim maliyetler ;
268 TL kalay tuzu
131 TL Tiyoüre
129 TL Sülfürik asit
-------------------------
528 Tl / 60 = 8,8 ~9 TL gibi bir rakam çıkıyor.

Duruma bakılırsa ,1 litrelik kalay çözeltisi yaklaşık 10 TL ye mal oluyor ve 50 TL ye satıyorlar. Gerisini siz düşünün artık.

Ete

Burak

Hocam değerli paylaşım için çok teşekkür ederim ,  uzunca bir süre oksidasyona karşı formüller geliştirmekle uğraştık halen uğraşıyoruz çünkü , RF yüzey empedanslarında optimum performans yüzeyi temiz ve direnci düşük bakır platformlardan elde edilebilmekte tabii hal böyle olunca hassas ihtiyaçlar için konformal kaplama methodlarına yöneliyoruz ama açıkcası kalay kaplamanın yanında pek profesyonel bir yaklaşım olarak kabul edilmiyor .. Malzeme tedariklerini gerçekleştirir gerçekleştirmez denemelere başlayacağım ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

ete hocam güzel bir paylaşım olmuş.Elinize sağlık.Bu durumu forum olarak hayata geçirme şansı varsa iyi olur kanaatindeyim.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

Elinize sağlık Erol hocam.

Nacizane ben  şöyle yapıyorum ; Plakete güzele lehim öncesi flux sürüyorum. Havya ile tüm yolları sürterek lehim kaplıyorum.
plaketi sağlam bir zemine oturtuyorum .
Sıcak hava tabancam ile  lehim sürdüğüm yerleri ısıtıp eridiğinde hemen bir bez parçası ile siliyorum.
Tüm kalıntılar gittiğinde selülozik tiner ile temizliyorum.

Tek tük işler için kabul edilir bir kaplama yapıyor. Bezle sildiğimiz içinde artık kalmıyor.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

umitco

Ortak bir çalışma yapılması düşünülüyormu ? İsteyenlerden bir liste oluşturulsa , istek miktarı 60kg olunca bir kişi tüm malzemeleri alıp hazırlasa ve isteyenlere kargolasa emeğine karşılıkda kg fiyatı biraz daha farklı olsa 12 tl mesela. Ben 2 kg alabilirim

Not , 1kg ile ne kadar plaket alan kalaylanabilir bilgisi varmı ?

ete

Bu iş öyle sanıldığı kadar kolay değil. Gramajlar küçük ve hassas terazi gerektiriyor. Bu işi yapacak olan kişi birde terazi stın almalı. İşin birde kargo tarafı var. Kargoyu herkes kendi öder bu şekilde o sorun aşılabilir ama terazi genel masraflara dahil edilmeli. Ayrıca bir toz maskesi de olmalı ve fiyata dahil olmalı.
Miktarlar 1 litrelik olarak ayarlanmalı istek yapan bir birim 4 birim gibi miktar belirtmeli. Öyle kg ile sipariş olmaz.
Şimdi  bir gönüllü bulmak gerekiyor. Varmı istekli olan bu işi yapabilecek birisi?
Yapılacak iş şöyle,  yaklaşık 100 gr alacak bir kilitli torba alınacak adet sipariş adedi kadar yada en azından 60 adet.
Malzemeler internet yolu ile alınacak. Birde hassas terazi alınacak. Elektronik mutfak terazisi iş görür sanırım.
Önce sipariş adedi kadar 1 litrelik karışım hazırlanıp torbalarına yerleşecek ve ardından sipariş sahiplerine istenen torba adetleri kadar yollanacak.
Ete

umitco

Hocam bende 1gr hassasiyetinde elektronik mutfak terazisi var isteyene kargoyu ben ödeyerek gönderebilirim.Gönüllü arkadaşın Ankarada olması makul olur (ben Merzifon/AMASYA dayım bir süredir) , Ankara Konya sokakta esnaf arkadaşım var buradan dağıtım yapılabilir.Diğer illerde olanlar ise 1 kişiye gönderilerek o kişiden alınabilir kargo ücretini azaltmak için.Önemli olan yeteri kadar katılımcının olması.

Ben 2 birimle varım.

Reactionic

@ete

Hocam, verdiğiniz karışımla oluşan 1 litre çözelti ile kaç cm^2 bakır alan kaplanabiliyor, bir bilginiz var mı?

ete

Verdiğim bilgi tamamen teorik bilgidir yapmadım denemedim. Bu nedenle kaç m2 kaplanır bilmiyorum.
Ete

mmuslubas

hazır sıvı kalay var(Sur-Tin). kimya işi  ile uğraşan firmalara söyleyin size istediğiniz kadar hazırlayıp gönderebilirler. Fiyatı da çok pahalı değil

ta3usl

Bu konuyu vakti zamanında ilgiyle takip eden biri olarak , bugün google 'nin gözüme soka soka her sitede gösterdiği bir ürünle karşılaştım.

http://www.robotistan.com/pcb-kalay-kaplama-seti

Kalay kaplama seti, aramızda bunu alıp kullanan var mı ?  Bu hazır çözeltiden ne kadar bir alan kaplanabilir tahmini bilgisi olan arkadaşımız var mı ?

izci

yapacak birisi varsa gönüllü alıcı olurum.Şayet kimse yapmazsa ben yapabilirim, bu durumda alıcı çıkarmı? profesyonel maskem ve 0.01gr hassas terazim mevcut.

HalilBoluk

Öncelikle merhabalar ve de teşekkürler, buradaki formül birebir uygulandığında soğuk kalay kaplama çözeltisi gayet başarılı bir şekilde sonuç veriyor. Kimyager bir arkadaşımla güzel sonuç aldık eğer isteyen olursa ücreti mukabilinde temin edebilirim çünkü yukarıda anlatıldığı gibi malzemeler az miktarda alınmadığından elimde epeyce var.
Avantajı:

• Hazır Çözelti, daldırma yöntemi ile birkaç dakikada kalay kaplanmış oluyor.
  • Tek aşamalı bir işlem yapılıyor.
Not: Elimde 250 ml Lik şişeler var ve henüz aşağıdaki konularda yeterince deneme yapmadım.

• Bu miktarla ne kadar bir alan kaplanabiliyor.
  • Şişe içinde bekleme süresi ne kadar.

video ve görsel de ekleyeceğim yakında.
elektronik, bilgisayar, halil

emredal777

Fiyatı uygun olursa 1-2 şişe alabilirim.

umitco

Erol hocam verdiğiniz formülü deneyerek sıvı kalay yapmak istiyorum , piyasada satılanlar maliyetli oluyor ve benim birkaç litreden daha fazlaya ihtiyacım olacağından sizin verdiğiniz formülle yapmaya çalışacağım.
    Piyasada 100 Gr lık paketlerle satılan Kalay klörür ve Tiyoüre var bunlardan almayı düşünüyorum ama her alanda olduğu gibi bunlardada çakma veya işe yaramama durumu olabilirmi ? Sizin mesleğiniz olduğunu bildiğim için soruyorum hocam.