MACH3

Başlatan aberk, 26 Haziran 2016, 23:12:13

aberk

Arkadaşlar herkese kolay gelsin Elimde 3 eksen cnc malzemeleri mevcut tek eksik olan MACH3 programı eğer elinizde varsa yada bulacağım bi yer varsa bizimle paylaşırmı acaba.

frekansmo

merhaba mach3 cnc softwareyi kendi sitesinden demo olarak indirip kullanabilirsiniz. ekli dosyayı kurulum klasörüne kopyaladığınızda tam sürüm olacaktır. Güle güle Kullanınız. Mach 3 kullanımı ve kurulum ayar vs her türlü konuda ulaşabilsiniz.

powerkit

Alıntı yapılan: frekansmo - 02 Ocak 2017, 20:33:18
merhaba mach3 cnc softwareyi kendi sitesinden demo olarak indirip kullanabilirsiniz. ekli dosyayı kurulum klasörüne kopyaladığınızda tam sürüm olacaktır. Güle güle Kullanınız. Mach 3 kullanımı ve kurulum ayar vs her türlü konuda ulaşabilsiniz.

Merhaba ben cnc makinesini kendimce dizayn ederek gerçekleştirdim.Fakat mach3 programını bir türlü çözemedim.Çok fazlı detaylı bir program bazı özelliklerini deneyerek çözdüm.Cnc sürücü kartındaki eksen sürücü entegrelerden biri arızalandı.Entegreyi iş yoğunluğundan henüz değiştirmedim.Arızayı giderdiğim zaman da eğer yardımcı olursanız size çokça sorum olacak. :) merak eden arkadaşlar için cnc makinesinin resimlerinide paylaşabilirim en azından yapacak olanlara fikir vermiş olur.

Elzemefe

powerkit  çok  iyi  olur tecrübelerinide yazarsan daha anlam  kazanır
kolay gelsin

powerkit

İlk yaptığım tasarımda makinenin gövdesinde tamamen mdf kullanmıştım.Resimde görüldüğü gibi alüminyum profil ve çok sayıda küçük delikli lama (birleştirmek için) kullandım.Montajın tamamını el becerisi matkap-tornavida kullanarak gerçekleştirdim.Bir önceki tasarımın çalışır videosunu bulursam paylaşırım. ;)
Öncelikle arkadaşlar kullandığınız malzeme ne kadar profesyonel olursa maliyet o ölçülde artıyor.Ben mümkün olan minimum maliyetle parçaları bir araya getirdim.Buna rağmen kaleme vursam epeyce bir para harcadım.Siz siz olun kesinlikle yeni step motor kullanın.Benim cnc de 2. El motor var.Makine hiç bir işlem yapmadığı zaman step motorlardan ıslık sesine benzer sesler geliyor.Araştırmalarımdan edindiğim bilgilere göre eski motorlar buna sebep oluyormuş.Makinenin bir şekilde montajı yapılıyor fakat daha sonrasında mach3 programını kullanmak tecrübe ve mantığını çözmek zaman alabiliyor.Ben henüz tam anlamıyla çözemedim :)  Makinenin ölçüleri : 75x56 işlem yapacağı ölçüler 4-5 cm eksik tabii ki.Öneriler ve tecrübeleri beraberce paylaşalım.Bende edindiğim tecrübeleri aktarmaya çalışırım.Şimdiden hepimize kolay gelsin.

frekansmo

tezgah için sigma profil gayet kullanışlı olur mil ve mil tutucuların montajı kolay oluyor.  MDF veya Alüminyum olarak işleme yapılacaksa Hareket için57hs serisi step motorlar yeterli oluyor. daha büyük motor kullanabilirsiniz fakat maliyet artar mach3 uyumlu kontrol kartları her yerde bulunabiliyor. Önerim tb6560 tipi lpt kart kullanmanız. eğer hibrid motor kullanacaksanız o zaman step motorlar için hariçten sürücü kullanmanız gerekir. bu durumda usb kontrol kartlarını seçebilrisiniz 2.2 nm motorlar 3-4A ortalama akım çekerler buna göre seçiminizi şekilllendirebilirsiniz

powerkit

Alıntı yapılan: frekansmo - 04 Ocak 2017, 11:54:36
tezgah için sigma profil gayet kullanışlı olur mil ve mil tutucuların montajı kolay oluyor.  MDF veya Alüminyum olarak işleme yapılacaksa Hareket için57hs serisi step motorlar yeterli oluyor. daha büyük motor kullanabilirsiniz fakat maliyet artar mach3 uyumlu kontrol kartları her yerde bulunabiliyor. Önerim tb6560 tipi lpt kart kullanmanız. eğer hibrid motor kullanacaksanız o zaman step motorlar için hariçten sürücü kullanmanız gerekir. bu durumda usb kontrol kartlarını seçebilrisiniz 2.2 nm motorlar 3-4A ortalama akım çekerler buna göre seçiminizi şekilllendirebilirsiniz

En başta belirtmiştim.kullanılan ekipmana göre makineye harcanan parada o ölçüde artıyor. ;) tb6560 piyasada uygun fiyata ve çok bulunan sürücü kartı fakat bunun için pc'nin yazıcı portu girişi olması gerekiyor.usb ile çalışmıyor.