resonator sorunu

Başlatan enginkanat, 10 Ağustos 2016, 22:10:05

enginkanat

Alelacele bir iş için 4MHz kristal yerine resonator kullanmak istedim. aldım ve hiç bakmadan devreye montaj ettim. Kendimden o kadar emindim ki 50 adet karta kullandım. Az kalsın tamam diye teslim edecektim bir bakayım dedim çalışıyor mu diye çalışmadı. kartların yarısını denedim çalışmadı. programa baktım devreye baktım hata yok. 16F877A çalışmıyor. Gözlerde görmüyor ya artık bakıyorum resanotore 4 ibaresini görüyorum. iki gün sonra büyüteçle bakınca farkettim R400S yazıyor üzerinde. normal kristal bağlantısı ekledim sistem çalıştı. internete baktım google amcaya, yandex abiye sordum R400S nedir diye cevap alamadım. Bilgisi olan varmı acaba bu R400S nedir?

İlyas KAYA

Sr400s  4mhz resonator olarak görünüyor. Osilator ayarını hs olarak seçtiğinizden emin olun. Xt olarak seçmeyin. Ortak ucu gnd ye bagladiginizdan emin olun.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Bir rezonatörle kristalin farkı bacak sayılarıdır. Elindeki malzeme 3 bacaklı ise gerçekten bir rezonatör olmalıdır.
Orta uç GND ye diğer iki uç (kondansatör olmadan) direk işlemci OSC bacaklarına bağlanacaktır.

@ İlyas,
Neden 4Mhz için HS seçilmeli?  1-6Mhz aralığında XT seçeneği kullanılır. 6 Mhz üzerinde HS seçilmelidir.

Ete

İlyas KAYA

Hocam; Bendeki  Resonator de XT seçtiğimde çalışmıyordu. HS seçince çalışıyordu. Bunun nedenini araştırmadım hiç.
Epey süredir de harici osilatör kullanmıyorum. Elimde 4Mhz resonatör olmadığı için emin olmak adına deneyemiyorum şuan.

Resonatör 'ü 16f876 da kullanıyordum. 876 ile 877 hemen hemen aynı zamanlara ait bir MCU. Belki sorun MCU dan da kaynaklı olabilir. Elimde 876 da kalmadı malesef.

Yeni nesil PIC lerde  dahili osilatör var artık.

Ben yine de 877 kullanmaması tarafındayım ama illa o kullanılması gerekiyor ise HS olarak seçip deneyebilir.

SA-R400 diye geçiyor ama doğru düzgün bir datasheet bile yok. Google ön bellekte görünen kısmı var sadece. Ürün 2 bacaklı yüksek ihtimal ve saw resonator de olabilir.

Bir fotoğrafı var mı acaba ?

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

2 bacaklı ise SAW rezonatör olabilir. Pek tanınan bir malzeme değil. Normal kristal gibi de bir denemek lazım.
Gördüğüm ve kullandığım bütün rezonatörler 3 bacaklı idi. Her çeşidini kullandım. 4 Mhz-20 Mhz e kadar hepsini.
4 Mhz ler için XT seçeneğini seçerek kullandım ki tavsiye edilen de bu zaten. Özel durumlarda HS seçeneğini denemek fena fikir değil herhalde çalışıyorsa tabiiki.

Ete