PICkit2-PICkit3 Yeni versiyon işlemciler için dat dosyası!

Başlatan erdogan2734, 23 Ağustos 2016, 16:01:59

erdogan2734

Sevgili arkadaşlar merhaba;

Son zamanlarda uğraştığım projeler için 2012 yılı ve sonrası üretilen işlemciler tercih ettim.
Örneğin- 16f1784-85-88 gibi. Ancak işlemci elime geldiğinde programlayacak bir programlayıcı bulamadım çünkü elimdeki hiç bir programlayıcının yeni nesil işlemcileri desteklemediğini gördüm.

Bunun için iki seçeneğimiz var. Uzun ve zahmetli olanı;

PICkit3 yada PICkit2'yi MPlab IPE programı ile çalıştırıp işlemciyi programlamak.

Kısa ve zahmetsiz olanı;

PICkit3 yada PICkit2 için dat dosyasını değiştirmek.

İşte burada web den bir çok dat dosyası bulabilirsiniz ancak çoğu yeni versiyon değil.
Aşağıdaki eklediğim dosyayı PICkit'in kurulu olduğu dizininde microchip içerisindeki PICKit3 yada PICkit2 içerisine kopyalayıp yeni işlemcileri programlayabilirsiniz.

Ben bunun için biraz zaman harcadım ve kaynak bulamadım. Siz zaman harcamayın diyerek burada paylaşma gereğini duydum.

NOT: Dosyanın ismini orjinal dosya ismi ile değiştirmeyi unutmayın.

İyi çalışmalar.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

Yasin

Teşekkür ederim kendi adıma. Peki bu dosyayı attıktan sonra eskisini silmeye gerek var mı?

erdogan2734

Alıntı yapılan: Yasin - 25 Ağustos 2016, 19:34:26
Teşekkür ederim kendi adıma. Peki bu dosyayı attıktan sonra eskisini silmeye gerek var mı?
Rica ederim.
Eski dosyayı silmemiz gerekiyor.
Ayrıca eski dosya ile ayni ismi vermen gerekli.
Erdoğan

mg1980

Arkadaşlar,
Yeni bir konu açmak istemedim. Pic Prog Usb_Seri kodlu bir programlayıcım var. Halen çalışıyor. Bunu kullanırken programlarım içinde hiç sigorta ayarı yapmıyorum. Yükleme esnasında sigorta ayarı butonu var oradan ayarlıyorum.

Şimdi bir de Pic Kit3 aldım. Bunu da çalıştırdım ama bunda sigarta ayarları ile ilgili böyle bir özellik göremedim.Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı ? Şimdiden teşekkürler.

erdogan2734

Pickit 3 ekran sağ üst köşede configuration yazısına tıklayıp ayarlama yapmanız gerekir, yalnız orada sadece 1 ve 0 olarak giriş yapabilirsiniz. O değerlerin karşılığı da ilgili işlemcinin datasheet inde mevcuttur.
Erdoğan

mg1980

Teşekkür ederim. Aslında oraya baktım da 1-0 'ların datasheet tarafını düşünemedim.