Buton komutlarını çalıştıramadım

Başlatan blueboard, 17 Eylül 2016, 10:20:43

blueboard

Ete Hocam, 16f1827 ile en basit şekli ile kurduğum devrede buton ile pic'in istediğim portuna çıkış veremiyorum. Dosyayı derlemeye çalıştığımda hata mesajı alıyorum. Mesajda " Overwriting previous adress contents ( 8007 ) ve Overwriting previous adress contents ( 8008 ) " yazıyor. Bunu sanki aynı sigorta ayarını iki defa yapıyormuşum gibi mi yorumlamam gerekir? 16f1827 nin PBP 'deki inc dosyasında sigorta ayarlarını kapatmıştım. Dahili pull up dirençlerini kullanmak istemiyorum.Hem hata mesajını, hem PBP dosyasını, hem 16f1827'nin inc dosyasının ekran görüntüsünü, hem de simulasyon dosyasını ekliyorum. yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

ete

Açıklamandan program içinde hala 32 bit için verilmiş sigorta ayarların olduğunu anlıyorum.
Anlamak kolay. Sigorta ayarlarını kapat derle sorunsuz derleniyor ise sorun sigorta ayarlarındadır.
Çözüm, sitede önemli biligiler başlığı altında sigorta ayarları nelerdir konusunda açıklanmıştır okuyun lütfen.

Ete

Not: programa yeni bakabildim. Sigorta ayarın 64 mit makinaya göre ve derlemede MPASM ye uygun yapılacak şekilde verilmiş.
Görebildiğim tek hata Sigorta ayarlarına PLL ninenable edilmiş olması. Bu durumda 4 Mhz'e göre ayarlamış OSCCON değeri ile sistemin 16Mhzde çalışacak olmasıdır. Define OSC değerinin 4 Mhz verilemsi çelişki yaratıyor.

Program 4 Mhzde çalışacak ise sigorta ayarlarındaki  _PLLEN_ON  sigortası  _PLLEN_OFF  şeklinde verilmelidir.
Bunun dışında derlemede sorun yok. Söylediğüin hatayı alıyor isen PBP kalasöründe yer alan 16F1827.INC dosyasındaki benzer sigorta ayarlarının kapatılıp geriye kayıt edilmemiştir. Sen yaptım diyorsun ama oraya bir kez daha bakmanı öneririm.

Ete

blueboard

Ete Hocam, bilgisayarım 32 bit'tir. Belirttiğiniz gibi PBP dosyasındaki sigorta ayarlarının tamamını kapattım. Şimdi derleme yaptı. Ancak simulasyona yüklediğimde çalışmadı. Simulasyonda porta.7 ucunu grounda çekerek butonu çalıştırıyordum. Deneme amaçlı olarak butonun ucunu porta.7'den ayırdım ve ground terminal bağladım. Butona basıldığında porta.0 veya porta.1 lojik sıfır oluyor ama pic'e bağlı ledlerde yanma göremiyorum.

blueboard

Ete Hocam, programımda bir yerde hata buldum. Porta.2 , Porta.3 ve Porta.4 giriş dediğim halde butonları Porta.0 ve Porta.1 'e bağlamışım. Ama yine çalışmadı.

ete

Bilgisayarın 32 bit bile olsa 16F1827 ile çalışacak programın mutlaka MPASM ile derlenmesi gerekiyor. Bu işlemcinin getirdiği bir özelliktir. SOnuçta programdaki sigorta ayarları ile derlemeyi MPASM ilse yapman gerekir.

Yukarıda önceki mesajıma ilave ettiğim yeni bölümüde okumanı öneririm. Zira PLL_ON sigortasının PLL_OFF olmalı.
Bu arada buton pinlerine ait TRIS değerlerinde yanlış gibi gözüküyor zaten sende görmüşsün.

Ete

blueboard

blueboard

Ete Hocam, PLLEN_Off   yazınca derlemeyi yaptı ama yine alt kısımda hata mesajları var. Ekran görüntüsünü ekliyorum.

ete

PBP Klasörü içindeki 16F1827.INC dosyası içindeki altta yer alan sigorta ayarları kapalı olmalı ve geri kayıt edilmeli.. Tekrar bak.

Ete

blueboard

Ete Hocam, inc dosyasında sigorta ayarlarını kapatmıştım. Dosya içeriğinin ekran görüntüsünü ekliyorum.

ete

Bir terslik olduğu besbelli. Mskinanda başka bir derleyici daha kurulu olmadın. Oldu olcak mcs de view menüsünde, programs and compiler seçeneğinide göster bakalım, compilerde ne seçili, assemblerde ne seçili.
Ete

blueboard

Ete Hocam, her iki menünün fotoğraflarını gönderiyorum. İlk mesajımda tüm dosyalar var. Sizin makinada deneyebilir misiniz bakalım çalışıyıor mu?

blueboard

Bu da assembler menüsü.

ete

Ben derledim zaten sorunsuz derleniyor.
Ete

blueboard

Bende sorunsuz bir şekilde derlenmiyor. Ete Hocam, simulasyonda denediniz mi?

ete

Denemedim ama denerim. Bu arada basic yamalarını uyguladınmı acaba. Sorunun kaynağı yama da olabilir.
Ete