256x128 grafik lcd ekran sorunu?

Başlatan F®T, 24 Ekim 2016, 21:54:51

F®T

Arkadaşlar 256x128 grafik lcd olan bir cihazda ekranda değerler normal gösteriyor.Fakat ekran  değerleri normal gösterirken  aynı ekranın  yarısı ekranın sağ tarafında bir daha çıkıyor.Bunun sebebi ne olabilir.Bu olay bazı sayfalarda normal oluşuyor.Fikirlerinizi bekliyorum.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

onurinci

KS108 çisetli 64x128 de buna yakın bir hata oluştu,CS1 ve CS2'nin yerini değiştirdim halloldu,T6963'de ise FS font select pinine dikkat etmek gerekiyor...

F®T

Onur hocam bunda kart orjinal oynama olmadı.Sadece beslemede bir sıkıntı olmuştu onardım.Bu tip bir durum oluştu.Acaba lcd arızasımı farklı bir sorunmu var.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

onurinci

GLCD ile tecrübelerim maalesef bukadar ile sınırlı,
not bazen Frame Ground yani LCD yi tutan metal çerçeve GND bağlantısı isteyebiliyor,bunu bağlamayı ihmal etmiştim,sistem gayet güzel çalışıyordu,fakat elimi yada parmaklarımı GLCD ye yaklaştırır isem ekran saçmalıyordu..
size önerim forum sınırlarını aşmayacak bir şekilde normal ve anormal durumlarını betimleyen foto ekleyip diğer üyelerden yorum beklemeniz...

ete

Bu tür LCD lerde ekran aslında 2x64 bitlik iki parçadan oluşuyor ve C1 ile C2 bunları ayırıyor. Hangisini seçersen program o bölgeye yazıyor. İkisi birden seçili ise aynı bilgi iki bölgeyede yazılmış olur. Bence bu LCD hatası değil program hatası.
Muhtemelen Proton kullanıyorsun orada bu iş nasıl ayırd ediliyor bilemiyorum ama hazır komutları incelemek gerekir sanırım.

Ete

F®T

Alıntı yapılan: onurinci - 25 Ekim 2016, 01:33:13
GLCD ile tecrübelerim maalesef bukadar ile sınırlı,
not bazen Frame Ground yani LCD yi tutan metal çerçeve GND bağlantısı isteyebiliyor,bunu bağlamayı ihmal etmiştim,sistem gayet güzel çalışıyordu,fakat elimi yada parmaklarımı GLCD ye yaklaştırır isem ekran saçmalıyordu..
size önerim forum sınırlarını aşmayacak bir şekilde normal ve anormal durumlarını betimleyen foto ekleyip diğer üyelerden yorum beklemeniz...

Hocam aynen dediğiniz gibi bir sorun tesbit ettik.4 adet şase vidasından 1 adeti takılmadığından bu sorun kaynaklanmış.Vida takıldıktan sonra sorun kalmadı.Değerli bilgilerinizden dolayıı teşekkür ediyorum.