yaptığım devre çalışmadı

Başlatan DUHAN_, 29 Ekim 2016, 17:54:02

DUHAN_

bir tane  yapğmur sensörü devresi yaptım ama çalışmdı sizce neden olabilir acaba ?? 
pcb şeması ektedir..

MC_Skywalker

devrenin açık şeması yok mu? onu paylaşırsan daha kolay yardımcı olunur.

DUHAN_

MC_Skywalker

ilk gözüme çarpanlar. rölenin COM ucu boşta. NO bağlı olmamalı.

DUHAN_

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 30 Ekim 2016, 10:12:44
ilk gözüme çarpanlar. rölenin COM ucu boşta. NO bağlı olmamalı.

ilginiz için teşekkür ederim sorunu çözdük transistörü yanlış bağlamışım şu anda dere çalıştı ama sadece  röle çekip bırakıyor  buzzer ötmüyor neden  acaba buzerı test ettim sağlam ...

onurinci

elinde bir mıknatıs varsa ve buzzere yapışıyor ise ötmez ,öttürücü devre yazılım vs.. gerektirir,buzzeri söktüğünde + - yazıyor ise ters bağlamış olabilirsin,yada sadece Piezo Seramik buzzer almışsındır ,buda senin işini görmez...

DUHAN_

Alıntı yapılan: onurinci - 30 Ekim 2016, 15:02:06
elinde bir mıknatıs varsa ve buzzere yapışıyor ise ötmez ,öttürücü devre yazılım vs.. gerektirir,buzzeri söktüğünde + - yazıyor ise ters bağlamış olabilirsin,yada sadece Piezo Seramik buzzer almışsındır ,buda senin işini görmez...

elimde öyle mıknatıs felan yoktur  piezo değil kutuplu normal buzzer ...

ete

o zaman ı buzzeri çıkar oradan uçlarına direk voltaj ver bakalım ötüyormu.
Ötüyor ise buzzere voltaj gelmiyor demektir. O zaman araştıracaksın neden gelmiyor diye.
Ete

cemilsivas

Buzzeri devre çalışırken dinle. Eğer cızırtılı ses geliyorsa frekans üretecine bağlaman lazım. Ya da devreli piezo alman gerekir. Ben de bilgisayarlardan çıkardığım buzzerleri 555 ile çalıştırmıştım. Normal bağlayınca sadece cızırdıyor.

DUHAN_

sorunu çözdüm  transistörü  yanlış bğlamışım gözümden kaçmış hepinize teşekkür ederim .. :) 

cemilsivas

Yağmur sensörü olarak ne kullandın?

DUHAN_

mehmet

Buzzer klemensi 2 no; besleme (-) ucu...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr