Picleri 12 volt pil ile çalıştırma

Başlatan elektro77, 13 Kasım 2016, 20:36:40

elektro77

Sayın üstatlarım: Bir picin 2.5-5 volt arası çalıştığını biliyorum. Fakat bir pici 12 volt bir pil ile gerilim regülatörsüz, bozulmadan nasıl çalıştırabiliriz. Örneğin 3.5 voltluk bir ledi çalıştırdığımız gibi ön direnç atıp çalıştırabilir miyiz. Veya 12 volt ile çalışan picler hangileridir.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

karacan451

Neden 12voltla çalıştırmak istiyorsun.

elektro77

pic uykuda iken, 5 volt gerilim regülatörünün pilden çektiği 30ma lik akımı elemine etmek için.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Burak

Projenin tam amacı ne ? Yani bu bir uzaktan kumanda vericisi felan mı olucak (örneğin ?) Uykudan ziyade , sistemde buton varsa buton ile enerjilendirmek böylece sleep moddaki akımdanda kar etmek daha mantıklı.

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

karacan451

Potla 12 voltu 5 e düşürsen akımda kar edilebilir diye düşünüyorum.

Burak

Alıntı yapılan: karacan451 - 13 Kasım 2016, 22:05:21
Potla 12 voltu 5 e düşürsen akımda kar edilebilir diye düşünüyorum.

Potansiyometre ve direnç gerilim bölücüleri ile gerilim regüle edilmez .. Bu yüzden gerilim regülatörleri ve yarıiletken yapılar kullanıyoruz ya zaten . Elektronik ile hobi olarak uğraşan arkadaşlarımıza yanlış yönlendirme ve bilgilendirme olmasın diye müdahale ettim yanlış anlaşılmasın

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

karacan451

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 13 Kasım 2016, 22:09:25
Potansiyometre ve direnç gerilim bölücüleri ile gerilim regüle edilmez .. Bu yüzden gerilim regülatörleri ve yarıiletken yapılar kullanıyoruz ya zaten . Elektronik ile hobi olarak uğraşan arkadaşlarımıza yanlış yönlendirme ve bilgilendirme olmasın diye müdahale ettim yanlış anlaşılmasın

Burak
Hocam haklısın siz yazdıktan sonradan jeton düştü. gerilim bölücü dirençleri 12 volta 5 volt verir ama direcin girişine gelen voltaj düşerse pic gelen voltajda düşer. o yüzden gerilim regülatör kullanıyoruz.

Burak

Hayır o yüzdende değil . Mikrodenetleyicinin giriş empedansı ile oynamış oluyorsun bu tip besleme yaparak , ve hatta TTL ise MCU'nun kollektör-kollektör , CMOS ise Drain-Drain jonksiyonlarının kazanç ve Rgs değerlerine kadar tamamıyla modifiye etmiş oluyorsun . Olay çok boyutlu bir yanlışlık yani anlatmaya günler yetmez , kısacası , gerilim dirençle regüle edilmez .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

est32

okuldayken hoca çok basit bir devre çizmişti. 1 transistör, 1 direnç ve 1 zener diyot ile basit bir regülatör yapılabiliyordu ve de mantığıma yatmıştı fakat şemayı hatırlayamıyorum. Devreyi denemediğim için de ne akım çeker bilemiyorum. belki zener diyor ile regülatör araası yapınca çıkar bişeyler.
galiba şöyle idi;
https://www.google.com.tr/search?q=zener+ve+transist%C3%B6r+ile+reg%C3%BClat%C3%B6r&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjzzIvLyafQAhVHaRQKHWh1BYgQ_AUICCgB&biw=1830&bih=930#imgrc=sNQDxY1E713QCM%3A

Maxim

besleme pic için çok önemli
1 tane 7805 hatta 100ma den düşükse çekilecek akım 78L05 bile işinizi görür
ne gerek varki maceraya? :D

elektro77

Evet Burak Hocam. Aynen öyle. RF verici devresi. Butonla enerjilendirmeye bir örnek verebilir misiniz? Yalnız aynı buton pullupta ve picte giriş olarak ayarlı. Basıldığında  uykudan çıkıp data gönderiyor. picin bir pini ise pic uyandığı zaman rf vericinin beslemesine bağlı bir transistörü iletime geçiriyor ve verici ayı anda enerjilenip datayı gönderiyor. Bu dediklerim sadece teoride.

İkinci bir konu ise piyasadaki çoğu verici 27A boy 12 vlt pille çalışıyor. bunlarda işlmeciler 12 voltmu acaba.

elektro77

Aslında tam olarak yapmaya çalıştığım şu arkadaşlar. 3 butonlu verici 12 volt rf vericili bir devrem var. Bu 3 butondan herhangi birine basılmadığı sürece pilden devreye hiçbir şekilde enerji gitmesin. Taki bu 3 butondan herhangi birine basıldığında devre hem enerjilensin hemde basılan buton picin yazılımındaki görevini yerine getirsin.
Bunun için iki transistörü sonsuz döngüye sokarak enerji almamı sağlayacak bir devre tasarladım. İşi aynen gördü fakat iş bitiminde sonsuz döngüdeki bu iki transistörü picten aldığım başka bir uçla(teknik olarak standby denilebilir) döngüden çıkaramadım. Çünkü sonsuz döngü transistörlerini 12 volt bir gerilimle çalıştırıyordum ve normal olarak döngüye 12 voltta giriyordu fakat picin stanby ucundan gelen gerilim 5 volt olduğu için döngüden çıkarmaya yetemiyordu. Örnek devreler ektedir. Hatta bu işi kondansatör şarj deşarj yolu ile yapmayı denedim. İlginç tarafı bu işe en yatkını da şarj deşarj devresi oldu.
tÜM BUNLARIN SEBEBİ KULLANICIYI ÖNCE CİHAZI AÇ SONRA BUTONA BAS DERDİNDEN KURTARMAK

ete

Bütün yapman gereken şu;
- 12V beslemenden voltaj regülatörü (78L05) ile 5V elde edeceksin.
- 1 Butonuna basınca hem 78L05 regülatörüne +12V verecek hemde PIC -Buton-1 girişine +5V vereceksin
- 2 Butonuna basınca hem 78L05 regülatörüne hemde Pic -Buton-2 girişine +5V vereceksin
- 3 butonuna basınca hem 78L05 regülatörüne hemde Pic_Buton-3 girişine +5v vereceksin.

Regülatöre buton üzerinden 12V vermek zor değil. Ama pice aynı buton üzerinden 5V vermek zor bir iş. Aklıma gelen tek şey nasıl olsa buton pininde bir HIGH yaratmak önemli. O halde bir diyotla butonun regülatöre çıkan ucundan çıkıp iki dirençle gerilim bölüp 4-5V civarında bir voltaj elde edip pic e vermen yeterli olacaktır.
Aslında pic tarafında Buton basılma fonksiyonu olarak pic pinine low uygularsan belkide daha iyi olacak.
Dahili pullup ları aktive edip butondan gelen voltajı bir NPN transistöre 10K dirençle girip collectoru pice verirsen bu da kolaylıkla sağlanmış olurdu.

Ete

est32

buton ile besleme yapınca da pic her seferinde ilk açılış için bekleyecek ve veri gönderme sırasındaki gecikme de dahil edilince belki alıcı tarafında sinyal etkisini 1 saniye sonra gösterecek. Tabii bu durumu olumsuz etkilemiyorsa en sağlam yöntem.

ete

Alıntı Yapbuton ile besleme yapınca da pic her seferinde ilk açılış için bekleyecek ve veri gönderme sırasındaki gecikme de dahil edilince belki alıcı tarafında sinyal etkisini 1 saniye sonra gösterecek. Tabii bu durumu olumsuz etkilemiyorsa en sağlam yöntem.
Açılış gecikmesi en az 150 ms yapılabilir. Bu durumda en azından 200 ms sonra pic çalışmış olacaktır.  Göndermede ekstradan bir gecikme koymamışsanız her hangi bir gecikme söz konusu olamaz. Yinede bunu 100-200 ms gibi düşünürseniz en fazla 400 ms sonra karşıda bilgi alınmış olmalıdır.
Daha fazla gecikme olursa kendiniz yaratmışsınızdır.
Ayrıca unutmayın bu işin yolu budur. Dünyada herkes bumantık ile yapıyor çünki aklın yoluda birdir.

ete