pic basic pro ile proton basic haberleştirme

Başlatan elektro77, 18 Kasım 2016, 10:07:50

elektro77

Vericisi pic basic pro ile yazılmış bir devrede alıcıya veri göndermek için SEROUT2 CIKIS,396,["U","G",BILGI] komutu kullanıyorum.
Peki (grafik LCD kullanımının kolaylığı nedeniyle) Proton basic ile yazılacak olan alıcısında data bilgisini almak için hangi komut kullanılmalıdır.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Hattuşa

Alıntı yapılan: elektro77 - 18 Kasım 2016, 10:07:50
Vericisi pic basic pro ile yazılmış bir devrede alıcıya veri göndermek için SEROUT2 CIKIS,396,["U","G",BILGI] komutu kullanıyorum.
Peki (grafik LCD kullanımının kolaylığı nedeniyle) Proton basic ile yazılacak olan alıcısında data bilgisini almak için hangi komut kullanılmalıdır.

bu soru bana mantıklı gelmedi yada ben yanlış mı anladım, anladığım şu; bir devre düşünüyorum devrenin kodu, protonla yazılmış ve başka bir devre ile haberleştirirken hangi program mı olmalı mı? eğer öyleyse çalışan devrede kodun neyle yazıldığının bir anlamı yok, ister C ister proton istersen başka bir dil olsun. onunla haberleşirken haberleşme protokolleri ve data yapısı aynı olduktan sonra neyle ve hangi programla haberleşeceğinin bir önemi yok, en azından ben öyle biliyorum. usta arkadaşlar daha iyisini bilir

est32

fark etmez, PC ile pic de haberleşiyor, atmel ile pic de haberleşir. Önmeli olan haberleşmenin standart ve her iki tarafta da aynı şartlarda olması.
Örneğin daha güvenli olması için yapmış olduğum şifreli kilit devresinin anakartına proton ile yazdım, alıcı kısım olan 12f675 ile seri olarak haberleşecekti ama nedense protonda yazdığım 12f675 kodları çalışmadı, ben de 12f675 için pic basic de yazdım aynı programı ve haberleştirdim, sorun olmadı.

elektro77

Niye her zaman sorumun cevabından farklı yanıtlar alıyorum ki.
Ben sadece pic basic teki "serout2" komutunun protonda alıcı karşılığını soruyorum. Çünkü protondan "serin2" diye bir komut yok.
yinede fikrini belirten arkadaşlarıma teşekkür ederim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

est32

ben aptal olduğum için yanlış anladım hocam kusura bakma...

elektro77

Yanlış anlamayın arkadaşlar. Bazılarımız sadece sitedeki mesaj sayısını artırmak içim mesaj atıyor galiba. Eğer yanılıyorsam çok özür dilerim. Ayrıca ben kimsenin aptal olduğunu ima bile etmemiştim.

elektro77

Sorunumu vericide SEROT2 göderme ile alıcıda SERIN alma komutu ile çözdüm. Çalıştılar. Tabiki simülasyonda

Hattuşa

Alıntı yapılan: elektro77 - 18 Kasım 2016, 14:37:26
Yanlış anlamayın arkadaşlar. Bazılarımız sadece sitedeki mesaj sayısını artırmak içim mesaj atıyor galiba. Eğer yanılıyorsam çok özür dilerim. Ayrıca ben kimsenin aptal olduğunu ima bile etmemiştim.

elektro77 arkadaşım benim bu sitede mesaj sayısını artırmak gibi bir derdim yok zira siteden beklentim; bilmediklerimi öğrenmek, bildiklerimide belki başka bir kişinin işine yarar umidiyle paylaşmaktır. bizim IDOmuz ete hocamızdır. ondan ne gördüysek onu yansıtıyoruz. ilk mesajımda belirttiğim gibi anladığım şekliyle cevap verdim. sen deseydin ki picbasic proda serin2 komutunun proton karşılığı nedir? bizde lafı uzatmadan protonda hserin ve hrsin komutları var derdik.

neyse sakın söylemimi yanlış anlayıp lafı uzatmayalım. derdim kavga çıkarmak değildir. kırdıysamda sizi özür dilerim