DAC veya benzeri bir yol

Başlatan trilian, 21 Kasım 2016, 23:47:07

trilian

Kısaca yapmak istediğim herhangi bir pic ile analog girişe gelen 1 volt bilgiyi 1.15 volt olarak değiştirip çıkış almak veya 1.4volt veya 1.5 volt en fazla 5 volta kadar değiştirmek kolay bir yolu varsa şema ve picbasic kod ile gönderebilirmisiniz. şimdiden herkese teşekkürler

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

trilian

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

ete

Böyle gereksiz tartışmalara girmeyin ve tartışma ortamıda yaratmayın lütfen.
Bu gibi konularda en güzeli sessiz kalmaktır. Bak ben bu hakkımı kullanıyorum.
İsteyen istiyor buna mani olamıyoruz. İsteği yerine getirmek isteyen varsa getirir değilse kimse cevaplamaz mesajı yazanda anlar ki burada ekmek yok. Bundan sonraki prensibimiz budur.

Temel prensibimizi tekrarlıyorum. Burası bir eğitim sitesi. Basic programlama konusunda üyelerimizin bilgilerini daha ileriye taşımaya varsa sorunlarını gidermeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra eğitim amaçlı paylaşımlarda yapıyoruz. Ama amacımız hiç bir zaman hazır kod-şema vs vermek değil burada. Kişi bir şey ister ama bir ucundan da tutması lazımki bizde yardımcı olup onu daha öteye taşıyalım. Yoksa başkaları arabayı iterkan araba sahibinin oturup bir şey yapmadan seyretmesini hiç istemeyiz.

Konuyu kilitlemedim belki asıl isteğe cevap veren olur diye. Polemik yaparsanız kilitleyeceğim.
Ete

mehmet

PWM çıkışı filtreyle dc ye çevrilir. Girişte okunan
gerilim ve yazılımla çıkış kalibrasyonu yapılabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

trilian

dostum pwmden yapmayı biliyorum ama parazit olabilir diye soguk bakıyorum şu dac8080 benzeri bir entegre düşündüm ama asıl sıkıntım 1 volt giden bir hattı kesip(degişken voltaj 0-4 volt arası) araya pic ve dac 8080 benzeri bir entegre koymak ve anlık olarak buna 0.25 -0.50 -0.75 gibi değişiklik yapacagım bir kod girmek tek meselem bu araya koydugumuz sistem hatta yavaşlamaya sebep olurmu o yüzden değişik örnekler istedim incelemek için

trilian

incelemelerimde opamp lara baktım ama hiç bilgim yok opamp konusunda girişe 1 volt verildiğinde 1.2v çıkış girişe 2 volt verildiğinde 2.2v alabilirmiyiz birde 4 voltu geçmemeli opamp konusunda bilgisi olan varmı? sonra buna dijital bir potansiyometre baglayarak bu 0.2 volt artışı 0.3-0.4 volt gibi değiştirebilirmiyiz?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

trilian

hocam bunu denedim ama hatırladığım kadarı ile gelen ile çıkış simeTRİK DÜŞÜP YÜKSELMEDİ