data write sorunu

Başlatan zenze, 26 Kasım 2016, 23:47:21

zenze

İyi günler.
Dahili eeprom ilk kulanımım. Sorun ; Data komutuyla  yazdığım değerleri program içinde write ile değiştirmem mümkün olmuyor. İsis de deniyorum. Write ile farklı adreslere veri yazabiliyorum fakat data ile yazdığım yerleri sanki tekrar yazmaya kapanıyor.

DATA @8,0,0,0   

prog:
......
......
WRITE 8,9:pause 10
WRITE 9,9:pause 10
    WRITE 10,9:pause 10
çalışmıyor.

Adem AYDIN

Kayıt etme işi 10 ms daha uzun süre olabilir süreyi pause 100 yapıp denemelisin.
ALLAH 'ın Dini Galip Gelmesi İçin (Malınızla ve Canınızla) Çalışın.

zenze

pause 100 denedim yazmadı !

Adem AYDIN

Programın tamamını siteye atabilirmisin?

Adem AYDIN

Sitede, Pic basic ders - 07 (seri iletişim)
bu kısıma baktın mı?

ete

O komut çalışır. Ancak isis de deneme yapıyor isen her çalıştırdığında Data ile yazılmış değeri görürsün ve sanki Write komutu çalışmıyormuş zannedersin. Çünki isis onu her çalıştırdığında Data komutunu çalıştırır. Gerçekte ise yalnızca program pic'e yazılırken çalışır. Sonra her çalıştırdığında Data komutu çalışmaz. Gerçek devrede farklıdır. Gerçeği ile dene.
Ete

zenze

Simülasyondan kaynaklı diyorsun. Teşekkür ederim

Yinede isis in bu tarz hata yapmayacağını simülasyon ayarlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Sadece data ile yazdığım yerlere write ile tekrar yazamıyorum.Diğer adreslere yazmak da sorun yok.

ete

Aslında yazıyorsun ama simulasyonu durdurup yeniden çalıştırdığında aynı Data bilgisi aynı yerlere yeniden yazılıyor ve senin yaptığın değişiklik ortadan kalkmış oluyor. Denemesi çok basit.
1. Sİmulasyonu başlat.
2. Ortada bulunan Pause tuşuna bas ve simulasyonu duraklat. Yularıda Debug menüsünden Picxxxx. Eprom Memory yi seç ve bak bakalım ilgili adreslere data bilgisi yazılmışmı. Yazıldığını gör.
3. Tekrar pause yada run tuşuna basarak simulasyona devam et. Eprom değişikliklerini yaptığın anda tekrar pause tuşuna bas ve gelen eprom ekranında yaptığın değişikliklerin yerine yazıldığını gör.
Simulasyonun bu özelliği bir hata olmayıp doğru çalışmadır bence. Zira programın pice yazıldığını sence nasıl simule edebilecek idi. En güzeli her çalıştırdığında program pic e yeni yazılmış gibi çalışması en doğrusu. Çünki arada durdurup kontrol imkanıda vermiş sana daha ne olsun.

Ete