7 segment ve uyku problemi

Başlatan senolesk, 28 Kasım 2016, 14:20:59

senolesk

Merhaba forum,

Pic ile 7 segment display sürüyorum. Pil ömrünün uzun olması için işlemciyi uyutuyorum fakat işlemcinin uyuduğu sırada 7 segmentte sürekli son kaldığı değerin gösterilmesini istiyorum. Bunun için bi entegre tavsiyeniz var mıdır ? Yani 7 segment süreli açık kalacak,işlemci uyuyacak ve  işlemciden yeni bir değer gelene kadar aynı değeri gösterecek.

ete

7 segment displayin nerden baksan 70-80 ma akım çeker. Pic ise yaklaşık 7 ma akım çeker. Pic'i uyutup 7 segmenti açık bırakmakla nasıl bir pil tasarrufu sağlayacağını düşünüyorsun merak ediyorum. Sonuçta bu işin pile bir faydası olmayacak.
Ne kurtarırsam kârdır diyorsan sözümü geri alırım ama bu yöntem sana bir tasarruf sağlamayacak bunu bilesin.

Asıl istediğine gelince 7 segmentin önünde 74HC595 gibi bir shift register kullanır ve 7 segmenti bununla sürersen son değeri ekrana verip pici uykuya sokarsan o değer sürekli olarak 7 segmentte kalmış olur.

Ete

senolesk

Üstadım cevabın için teşekkür ederim. Yapmak istediğim aslında başka bir olay detayına girmiş olsam tam olarak sormak istediğim soru anlaşılmayıp karmaşık olacaktı. O yüzden tam da böyle sordum. İşlemciyi uyutmak ve 7 segmenti sürekli açık tutmaktaki amacım tam olarak pil tasarrufu değil aslında.

Cevabınız için teşekkür ederim. İyi akşamlar dilerim.

mehmet

74HC595, TPIC6B595, MAX7219, vs...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr