max485 modülü ile 18 alıcı ve tek yönlü iletişim

Başlatan huseyin, 29 Kasım 2016, 14:53:21

huseyin

Merhabalar,

Projemde 18 adet alıcı ve 1 adet verici kart bulunmakta. 1,2,3 veya 4 alıcıya kadar sorun yaşamıyorum. Bazen 4. bazen 5. alıcı devreye girince bazı kartlar gelen bilgiyi alamıyor. Yani 5 alıcı varken bilgi gönderiliyor sadece 2 tanesi bilgiyi alıyor diğerleri o bilgi gelmemiş gibi davranıyor.

Toprak ile alakalı olabileceğini düşündüm, bir arkadaşım da baud rate'i düşürmemi önerdi.(9600 olarak kullanıyorum.)
Ama bunlarla çözüme ulaşabileceğimi düşünmüyorum.

Yardımlarınızı rica ediyorum. Selamlar.

ete

RS485 hattında empedans sorununuz var gibi geliyor bana. genel prensip şöyledir. Hat master ile başlar 18. abone ile son bulur. Bu aboneden sonra 120 ohm luk bir sonlandırma direnci A ve B arasına bağlanması gerekir. Deneyin isterseniz.
Kullandığınız kablo kötü bir kablo ise sinyali taşıyamaz. Kaliteli ve mümkünse tek damarlı kablo kullanın.
Aslında bütün abonelern aynı hatta bağlı olması onların devrede olduklarını gösterir. Neden "Bazen 4. bazen 5. alıcı devreye girince" şeklinde bir ifade kullanıyorsun isteyince mi devreye giriyorlar yada nasıl girip nasıl çıkıyorlar açıklarsanız belki başka yorum yapmak mümkün olabilir.

Ete

huseyin

Bazen 4 ve 5 derken şunu ifade etmek istedim;

18 abone de aynı işi yapıyor. Bir bilgi gidecekse hepsine gidecek adresleme yok. 3 abone varken çalışıyor. Sayıyı arttırınca. Ya 4. bir kart taktığımda (Yeri önemli değil) sorun oluşuyor yada bu çalışırsa bile 5. bir kartı taktığımda söylediğim sorun oluşuyor. Max 485 modül olarak kullanıyorum. Sonlandırma direnci her bir alıcıda var. Hepsinde olması soruna sebep olabilir mi? Çıkarmalımıyım 17 tanesini?

ete

En azından çıkartıp bir denemende yarar var. Ancak bir tane master çıkışında olmalı birde 18. cide olmalı. diğerlerini tamamen çıkartın.

Ete

huseyin

Yarın deneyeceğim bunu. Sonucunu bildiririm. Teşekkür ederim.

huseyin

Merhaba,

Alıcılardaki sonlandırma dirençlerini, bir tanesi hariç çıkardım. Haberleşme başarılı oldu. Yardımınız için minnettarım.

mehmet

A ve B hattı arasında en az 200mV fark olması
gerekir. Buna dikkat edilerek yeniden
tasarlanır. Gerekirse hatlar 1K ile
pull-down/pull-up yapılabilir.
Her 7-8 cihaza splitter bağlanarak bu sorun
düzeltilebilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

onurinci

konu hararetli iken bende sorayım ...RS485 master yada slave 2 adel tel var gnd yok..illa A A'ya B'de B'ye bağlanmalı ?tersi söz konusu olamazmı...

ete

Bu alternatifi kimse denememiştir. Çünki doğrusu A, A ya , B de diğer B ye bağlanması.
En güzeli sen dene de bizede söyle. Oluyormu olmuyormu.
Ete

huseyin

Merhabalar,

Uygun dirençler kullanılarak B hattı 5v a A hattı da toprağa muhakkak çekilmeli. Aksi halde birden fazla alıcısı olan devrelerde kararsızlık yapıyor.

Selamlar.