C Dili İle Nota ve Kara Şimşek (Çalışıyor)

Başlatan Adem AYDIN, 09 Aralık 2016, 00:28:30

Adem AYDIN

O ikaz şundan oluyor sanırım

#include <tones.c>

bu tones dosyasının içindeki komutlardan kaynaklı galiba? Çünkü kendi yazdığım programda bu yazanlar yok.
ALLAH 'ın Dini Galip Gelmesi İçin (Malınızla ve Canınızla) Çalışın.

ete

128 den sonra değil 128 ile birlikte artık çarpma yapmıyor. Halbuki 128 de de yapması ve daha sonra bölmeye geçmesi gerekir. Sorun yok diyorsan ya olması gerekeni bilmiyorsun yada bu şekilde hoşuna gitmiş ise  o zaman fazla kurcalamaya gerek yok demekki.

Diğer sorun simulasyon dan kaynaklanamaz. Mutlaka derleyicinin bir sorunu olsa gerek. Sonradan sistem yerli yerine oturuyor ise ilk açılışta registerlerin yerli yerine yerleşmesi için yeterli zaman verilmedi anlamına da gelir aslında. Her programa register ayarlamaları için bir açılış gecikmesi verilmesi uygun olur. Sende yok ise sorun ondandır.

Ete

Adem AYDIN

Ledlerin bu şekilde çalışmasını istiyorum yani ledlerden birisi mutlaka yanacak.
Bekleme süresi ana kısımda koymadım her şey sonsuz döngü içinde. Program önce portb=bileri sonra 250 ms bekliyor ve 2 ile çarpıyor.
Programın ilk başında bileri 1 yaptım ilk çalışmada 1. Led yanıyor sonra 250ms bekleyip 2 ile çarpıyor programda bu şekilde ama simülasyonda ilk çalışmada birden ilk 2 led çok hızlı geçiyor. Bunuda ana kısımda sonsuz döngüden önce 100 ms koyunca bu sorun düzelir sanırım.

Adem AYDIN

Hocam ben PCWHD bu derleyiciyi kullanıyorum. Program crackli çalışmasında %5 - %10 sorun oluyor. Derleme yaparken program hata verip kapanabiliryor. Şunuda belirteyim en çok kapanma işini bunu derleme yaparken yaptı.

Adem AYDIN

Merhaba Arkadaşlar dosyayı indirip pcnizde denermisiniz?
Ledleri teker teker yanıp sönerek gitmesi lazım. Programda sorun yok gibi, ama simülasyondan şüpheleniyorum. Ledler düzgün şekilde çalışıyormu bakarmısınız? Sadece simülasyona bakın programda hata yok bence, eksik yada hatam nedir lütfen söyleyiniz.

ete

Çeşni olsun diye aynı devreye aynı programı perde farkı ile ben de yazdım. Bakalım nasıl olmuş.

Ete

Adem AYDIN

Hocam çok güzel olmuş. Allah razı olsun. Tam istediğim gibi ama c dilde bu program neden hatalı çalışıyor? Bekleme süresi hep aynı, başka bir yerde beklemede yok ledi yakıp süre kadar beklemesi gerekiyor ama bazıları hızlı geçiyor. Programda yani yazılımda gözle görünen bir hata göremedim? 

ete

C dilindeki sorun muhtemelen hangi ledin yanacağına dair hesapta oluşuyor. Kimi hesap kısa sürüyor kimisi uzun ben öyle algıladım.
Ete

Adem AYDIN

Hocam işlemi direk portb*2 yada portb/2 olarak kullansam bu sorun yine devam etmez sanırım çünkü direk portbde görünecek işlem yapınca. Deneyince sonuçları yazarım.

Adem AYDIN

Hocam sizde şu dosya varmı tones.c programa bu dosyayıda ilave ettigimden olabilir oradaki komutlar yavaşlatıyor yada bir şekilde gecikme oluşturuyor olabilir. Ben bu tones.c dosyasına baktım çok bir şey anlamadım. Zaten c dilinde fazlada bilgim yok.

ete

BASIC KULLANIYORUM C dosyası bende olmaz.!!!!!!
Ete

Adem AYDIN

Hocam buraya atsam incelermisiniz?

ete

Olsa olsa bu bir kütüphane dosyasıdır. Oradan bir sonuç alacağını sanmam. Bende o dosyadan bir şey anlamam zaten. Boşuna koyma.

Ete

Adem AYDIN

Ya bu nasıl bir iştir ya. Bu c dili bu kadar zormu. Görünen hata yok simülasyonda arıza çıkıyor. Kafayı yiyecem, ya derleciden kaynaklı yada bilmediğimiz bir hata var. Program böyle yarım kalsın c dilinde bu program demekki böyle çalışıyor. :) başka açıklaması yok. Her şey için teşekkür ederim, başka konulara bakıp ileride belki tekrar bu konuya el atarım. Sitede başka c bilen varsa bir baksın lütfen ben bir anlam veremedim bu arıza bekleme nereden çıkıyor direk portb olarak yaptım oda olmadı. Kaydırma yaptım oda olmadı.

Adem AYDIN

Ete hocam öncelikle size teşekkür ediyorum. C dili içinde adını vermeyeceğim kişiye teşekkür ediyorum belki burayada uğrayabilir. İstediğim çalışma şekli her 2dil içinde mevcut. Ve küçük ek var. :)