7segment_Termometre

Başlatan ete, 14 Aralık 2016, 10:46:39

ete

Arada bir bu devre isteniyor. İlave edeyim dedim.
7 segment display kullanarak yalnızca termometre yapmak isteyenler kullanabilir.
Başka bir özelliği yok. Dosyada iki şema var birisinde segment ortak uçları (Ortak Katod) ULN2803 ile sürülmüş diğerinde BC547 transistörle sürülmüştür.

Ete

onurinci

hocam selam simulasyonda gözlemledim sadece ,bir müddet gözlerimi ayırmadan seyrettim,sanırım sensor'ün okunma süresince,ekran bir anda alakasız bir derece gösteriyor... iyi günler dilerim..

ete

Epeyce baktım ama bende olmuyor. PC yeterince hızlı değil ise simulasyonda bu tür kusurlar görmek normal. Gerçeğinde yapmaz bu hatayı. Displayların tarama gecikmesini 2 ms yapmıştım. Belki 1 ms de bu kusuru görmezsin. Kesme içindeki ,
TMR0=131 sayısını  224 yapıp dene istersen.
Birde sonu TR ile biten  simulasyonu yani transistörlü tarama kullanan sistemi deneyin. Diğeri ekstradan gecikme yaratıp ekranda ufak bir titreme yaptırıyor. Buda gerçeğinde görülmez.

Ete

powerkit

devreyi breadboard kurdum maalesef çalışmıyor.titreşim var ayrıca numaralar anlaşılır görünmüyor.

powerkit

74hc595 yöntemiyle olsa devre daha sağlıklı olacak.özelliklede büyük display' a adapte etmek açısından daha kullanılabilir olurdu.

ete

Resim yada video çek de görelim ne sorun varmış. Titreme var ise tarama frekansını biraz daha hızlandırmak gerekir. Ben 2ms almıştım peryot 1 ms hatta 800us gibi değerlere düşürülürse titreme kaybolur mutlaka. Onunda nasıl olacağını yukarıdaki mesajda açıkladım.

Tabiiki bu sensör bir okuma işlemini 750 ms de bitiriyor. Tarama ise 1-2 ms. okuma esnasında tarama kesmesi gelmesi işi bozabilir. Ama simulasyond açalışıyorsa gerçekte de çalışması gerekir. Üstelik bu sistemin denemesini gerçekdevrede yüzlerce defa denemişimdir.
Burada amaç mümkün olan en az malzeme ile bir devre tasarlamak. O nedenle 595 li devre bana göre lüzümsuz.
Programın tarama süresini değiştirdim ve derece işareti ekledim. Eski dosyayı yenisi ile değiştirdim.

Ete

KA

Ekteki dosyada devre şeması yok paylaşabilir misiniz ?

ete

Dosyayı yeniledim. Tekrar yükleyip bakıver.
Ete

powerkit

https://www.youtube.com/watch?v=yJes9OJAT_8&feature=youtu.be

derece sayarken 9'dan sonra sıfırı  göstermiyor.videoda çok belli olmuyor fakat kırpışma mevcut.3 sene önce yabancı bir kaynaktan yaptığım 4 dijit display derece uygulamasında böyle bir sorun yok.Videodaki verdiğiniz ilk yazılım yüklenerek çekildi.benim yapmak istediğim uygulama 4.8 mm mantar ledleri sürebilecek bir sistem 595li versiyon isteğim bu sebepten.Derece işaretinin displayde yazılım ile gösterilmesi önemli değil.amaç az malzeme kullanmaksa 2 adet display tasarruf etmiş olunur :) .

powerkit

Yeni yazılımlada problem  devam ediyor.0 yine görüntülenmiyor.

ete

Bu displayde son digitte derece işareti gösterilmektedir.
Sıfır göstermemesi kesinlikle sıcaklığın lineer artmamasından olabilir. Simulasyonda birer birer artırdığımız için gösteriyor. Ama gerçekte bu kadar yavaş artmaz ise elbette göstermez ama diğer rakamlarda da atlama yapması gerekirsen siz sadece sıfırı belirtmişsiniz buda enteresan.

Bu sayac değilki sıcaklığıda birer birer artırsın. Artış her okumada 1 artarsa elbette program bunu gösterir.
Ama okuma süresi 750 ms olan bir sensörde sıcaklığın da birer birer artmasını beklemek bence hata olur. Tabiiki sıcaklık hızlı artıyor ise ama zamana yayılmış bir artış sözkonusu olursa mutlaka o sıfırı ve varsa başka atladığı rakamlarıda gösterecektir.

Sensörü 9 bitte çalıştırırsam o artışı görebilirsin elbette. Artışları birebir izlemek için sıcaklık okuması 1-2 ms den geç olmayan sensörler (NTC gibi) kullanmak gerekir. Aksi halde bu gibi durumlar kaçınılmaz olur.

Özellikle sıfır göstermemesi de enteresan. Ama böyle bir komut olmadığına göre programın sıfır allerjisi olamaz değilmi?
En kısa zamanda deneyip sonuca bakacağım.
Yine de okuma işini hızlandırmak için sürekli olarak okuma bittimi diye bakmak gerekiyor. Bu sağlayacak değişikliğide yaptım. Bakalım bu sefer dediğin gibi olacakmı. Dosyayı son duruma göre değiştirdim tekrar bakıver.

Ete

powerkit

Sanırım simülasyon ile gerçek uygulamada farklılıklar meydana geliyor.Video ayarı gizli ayarında kalmış..şimdi izleyebilirsiniz.

ete

Devreyi deney boardına kurdum. Gördümki tireme değil göz kırpma var. Yüksek tarama frekansında daha belirgin ortaya çıkıyor ama 2ms dolayında çok zor belli oluyor. Dahada az belli olsun yada ortadan kalksın diye kesme kısmındaki bazı komutları kesme dışına aldım.  Sensör okuma da da taktik değiştirerek her 100 ms de bir sensör hazımı değilmi diye bakarak çok daha stabil çalışan bir program elde ettim. Bu ilişikte eklediğim program bana göre kusursuz çalışıyor üstelik gerçek devrede deneyerek bunu gördüm.

Ete

not: video ya baktım . Bende öyle bir sorun olmuyor. Sanırım devrende yada o displayde bir sorun var. Yada segment direnci kullanmadan direk pic çıkışını displaye bağlamışsın. Bu hata. Pic çıkışı en fazla 20 ma sürer. Bu şekilde bağlayınca o segment ledi 50-0 ma akım çeker buda pici bozar!!!!!.

onurinci

hocam video'yu büyütüp baktım displar akım sınırlama dirençleri kullanmamış,birde pek seçilmiyor transistörlerin base'si 470 ohm ile sürülmüş,eğer öyle ise tr'leri sature ediyordur..

powerkit

Ete üstad son eklediğiniz hex dosyasını yükledim kırpışma azalmış ama yinede var çok dikkatli bakınca farkediliyor ancak, 0 displayde görünür oldu.Bir sonraki mesajımda videoyu ekleyeceğim.Bu arada elektronikten iyi kötü anlarım senelerce çeşitli devreler yaptım cihazlar tamir ettim anlayacağınız cahil değilim bu konularda :) Onurinci arkadaşım videodan nasıl anladın 470 ohm direnci bravo! 4.7k olmasın sakın o .display videoda büyük görünüyor olabilir ama çok düşük akımla çalıştığından direnç eklemedim 330ohm eklediğim zamanda pic displayi sürmüyor.